Rakúsko Rakúsko

 • Možnosti cestovania a dopravy

  Rakúsko je dostupnou destináciou, ktorá je často navštevovaná autom. Pokiaľ sa tak rozhodnete, dbajte na dodržovanie všetkých dopravných predpisov. Za ich porušovanie sa platia nemalé pokuty. Pri prekročení rýchlosti sa platí od 40 eur do 2000 eur, za zlé parkovanie 150 eur a pokiaľ budete riadiť s viac než 0,5 promile alkoholu v krvi, hrozí vám pokuta až do výšky 3600 eur. Od 0,5 promile v krvi ste totiž považovaný za osobu pod vplyvom alkoholu. V aute musia byť bezpečnostnými pásmi pripútané všetky osoby, jednostopové motorové vozidlá musia svietiť neustále, u áut je povinnosť svietiť v tuneloch. Na dialnici môžu jazdiť vozidlá minimálne 40 km/h. Pokiaľ si v Rakúsku hodláte požičať auto, musíte vlastniť vodičský preukaz platný dlhšie ako jeden rok. Minimálny vek vodiča je buď 18 alebo 21 rokov. Nezabudnite si taktiež kúpiť dialničnú známku (vignette), ktorá sa dá kúpiť na benzinových staniciach. Autá nad 3,5 t musia zaplatiť mýtne.

  Ďalšou možnosťou cestovania je autobus. Do Rakúska jazdia pravidelné linky. Autobusovú dopravu môžete využiť k samotnej preprave po Rakúsku. Je tu vytvorená kvalitná autobusová infraštruktúra, ktorú provozuje štát i súkromní dopravcovia. Z rekreačných centier sa pravidelne usporiadavajú výlety do okolia. Autobusom sa dostanete i do výsokých horských oblastí.

  Ani lietadlom to do susedného Rakúska není problém. Vlaky i autobusové linky jazdia na letisko a späť kyvadlovo po celý deń. Spoľahnúť sa môžete taktiež na taxislužby.

  Ďalšou možnosťou je po Dunaji. Po ňom sa dopravíte z Viedne do Bratislavy alebo Budapešte. Okrem trajektov, ktoré jazdia podľa cestovných poriadkov, je možno si objednať súkromnú lodnú dopravu.

  Cestovanie po Rakúsku i do Rakúska je možno taktiež vlakom. Rakúske železnice sú dlhé najmenej 6000 km, sú bezpečné a ľahko dostupné.

  Tí, ktorí v Rakúsku nejakú dobu pobudnú, sa vyplatí si zaobstarať spolkový sieťový lístok, ktorý je platný po dobu jedného mesiaca a umožňuje lacnejšie vlaky i zľavy na lodnú dopravu. Ďalej v Rakúsku fungujú skupinové zľavy, zľavy pre deti a mládež.