Rakúsko Rakúsko

  • Flóra

    Rakúsko je z dvoch tretín pokryté východnými Alpami, čo sú Stredné Alpy, Taury, Severné a Južné Vápencové Alpy a Viedenský les. Na východe krajiny ležia Malé Karpaty. Severne pozdĺž Dunaja sa nachádza Český masív, ktorý siaha čiastočne do Česka a čiastočne do Bavorska. Turistmi vyhľadávané je údolie Wachau medzi mestami Melk a Krems. Ďalším zaujímavým miestom je nížinaté Alpské predpolie (Alpenvorland), čo je poľnohospodárska oblasť medzi Dunajom a severnou časťou Álp. Rovinatú časť Rakúska tvorí taktiež Viedenská panva (Wiener Becken). moravské pole (Marchfeld) leží na sútoku Moravy a Dunaja. Na východe krajiny leží Panonská nížina, ktorej výčnelky sú taktiež u Neziderského jazera.

    Alpy klesajú od západu k východu a tvoria pravidelné pozdĺžne údolie, ktoré utvárajú celkový vzhĺad Rakúska a ovplyvňuje taktiež dopravu. Najznámejší dopravný priesmyk Semmering je v údolí medzi riekov Mürz a Mur, ďalší známy priesmyk sa nazýva Brennerský a spojuje sever a juh Álp.

    Najvyššie hory sa nachádzajú v Centrálnych Alpách a najčastejšie sú tvorené kryštalickými horninami. Hory sú tu ostré, ich štíty sú vysoké a v kontrastu s údolnými jazerami pôsobia monumentálne. Najväčšou horou Rakúska je Großglockner. Ďalším obľúbeným miestom turistov sú jazerá. Najväčšie je Neziderské jazero, ktorého menšia časť siaha do Maďarska. Ďalšie veľké jazerá sú Attersee alebo Bodamské jazero (Bodamsee), ktoré však z väčšej časti patrí pod Nemecko. Turistmi obľúbené sú taktiež Korutanské jazerá či najväčšie jazero Korutan Wörthersee. Najväčšou riekou je Dunaj, ktorý vteká do Čierneho mora.