Rakúsko Rakúsko

 • Ako tráviť čas

  Medzi najobľúbenejšie turistické aktivity v Rakúsku patrí pochopiteĺne lyžovanie. Rakúske Alpy ponúkajú výber z celej škály lyžiarskych stredisiek, vybrať si môžete podľa veľkosti strediska či podľa obtiažnosti zjazdoviek. Lyžiarske centrá sú vždy na vysokej úrovni, ponúkajú rôzne možnosti ubytovania od prostých ubytovní až po luxusné hotely. V lyžiarskych strediskách obvykle bývajú reštaurácie, obchodíky, pošta i doktor. Horská služba samozrejme nesmie chýbať.

  Pokiaľ nie ste vášniví lyžiari, môžete sa vydať na túru do hôr. Vysokohorská turistika je stále obĺúbenejšia a preto sa jej úroveň v posledných rokoch rýchle zvyšuje.

  Pokiaľ ste ešte neboli vo Viedni, tak rozhodne neváhajte. Je to krásne mesto plné pamiatok a taktiež nezabudnuteľnej atmosféry. Mimo iné je Viedeň mesto plné kaviarní. Tvrdí sa, že prvá kaviarňa tu bola už v dobe vpádu Turkov. Až už je to pravda alebo nie, faktom zostáva, že roztomilé kaviarničky sú vo Viedni už po storočia a utvárajú atmosféru mesta. Prvý kaviarnik Franz Georg Kolschitzky po odchode Turkov v roku 1683 objavil v ich tábore kávové zrnká. Z nich potom uvaril prvú kávu. Od tých dôb sa kaviarne vyvinuli až v kultúrné a vzdelávacie centrá, kam sa ľudia chodia porozprávať u kávy a lahodného zákusku, páni prečítať noviny a zahrať biliard. Kaviarňa je teda miestom stretávania ľudí. Medzi známe kaviarne patrí Café Central na Herrengasse, ďalej kaviarňa Herrenhof, kaviarňa Griendteidl či kaviarňa Museum. v posledných spomenutých kaviarňach sa v minulosti schádzali literáti a iní umelci. Ďalšou možnosťou pre výlety sú jazerá, ktoré sú taktiež dôležitou časťou rakúskeho cestovného ruchu. Obľúbené sú Korutanské jazerá, z ktorých je najväčšie jazero Korutan Wörthersee.

  Pokiaľ ste milovníci výtvarného umenia, nezabudnite na viedeň, ktorá bola predtým hlavným centrum secese. Tu pôsobili Gustav Klimt a Egon Schiele. Vo Viedni rozhodne navštívte niektorú z budov navrhnutú Friedensreichem Hundertwasserem. Viedeň obecne bola skôr považovaná za kultúrne centrum Európy. Len pri vymenovaní známych skladateľov ako Wolfgang Amadeus Mozart, Franz Schubert, Johann Strauss starší a Joseph Haydn je jasné, že Viedeň žila taktiež hudbou. Preto sa dodnes pýši známou operou a tradíciou hlavne vo vážnej hudbe.

  Pokiaľ so sebou máte deti, pekný výlet bude určite do viedenskej zoologickej záhrady v areály zámku Schönbrunn. Ďalšia zoologická záhrada sa nachádza v Salzburgu, volá sa Zoo Salzburg-Hellbrunn. Milovníci kúpeľov by rozhodne mali navštíviť Bad Ischl. Sem jazdil po mnoho rokov sám Císar František Josef I. Ďalšími rekreačnými oblasťami je napr. okolo jazera Wolfangseee v Soľnej komore alebo oblasť okolo Fuschlsee neďaleko Salzburgu.