Omán Omán

 • Zaujímavé miesta

  Muscat

  Navštívte hlavné mesto Ománu a súčasne sídlo sultána, Muscat. Návštevou Muscatu iste nebudete sklamaní, lebo je to jedno z najkrajších miest sveta. Mesto ponúka mnoho možností relaxácie, nachádzajú sa tu jemne piesočnaté pláže, palmy, čisté kryštálové more apod., ale mesto Vás nesklame ani v oblasti poznávacieho turizmu. Z pamiatok tu návštevníci môžu obdivovať hindské chrámy Shiva a Krishnae, kresťanský kostol svätého Petra a Pavla, mešitu Ali, Novú mešitu alebo palác sultána Abuse. zaujímavé sú rovnako tri pevnosti strážiace mesto. I vďaka tejto všestrannosti je Muscat ideálnym strediskom pre jedinečnú dovolenku.

  Muscat je rozdelený prakticky na tri časti - Muscat, Mutrah a Ruwi. Muscat je starodávne prístavné mesto a sídlo sultánovho paláca. Nachádza sa tu len niekoľko obchodov a múzeí a kupodivu žiadny hotel. Časť Muscat, je ako stvorená k prechádzkam kúzelným a malebným prostredím starodávneho mesta, z ktorého dýcha prastará história.

  Čast Mutrah predstavuje hlavnú rezidenčnú oblasť hlavného mesta. Je tu veškeré zázemie pre turistov, a to ako lacnejšie hotely, tak luxusnejšie rezidencie i skvelý ománsky trh. Turistov nadchne nekonečná spleť uličiek ako stvorených k prechádzkam mestom.

  Tretia časť oblasti hlavné mesta je Ruwi. Leží niekoľko kilometrov vo vnútrozemí južne od časti Mutrah a predstavuje obchodnú časť hlavného mesta, ktorá bola vybudovaná len v posledných niekoľkých desaťročiach - v minulosti bola táto časť skôr zaostalou a takmer neobývanou oblasťou.

  Pokiaľ pojdete na západ od časti Mutrah po pobreží, narazíte na niekoľko rezidenčných oblastí a medzinárodné letisko Seeb. Zavítajte do oblasti Al-Qurm, v ktorom sa nachádza niekoľko hotelov a nákupných centier. Ďalej tu stojí za zmienku prírodná rezervácia Qurm, Shatti Al-Qurm, v ktorom majú sídlo zahraničné ambasády a medzinárodný hotel Inter Continental apo.

  Až budete unavení prechádzkami po meste, zavítajte na miestne pláže - a to buď ty verejné, a alebo pokiaľ budete preferovať skôr súkromné, prídu Vám vhod pláže hotelové. Veľké hotely ponúkajú tzv. plážové kluby plné rôznych športových vybavení ako je posilovňa, sauna, perličková kúpeľ apod. U pobreží môžete taktiež šnorchlovať alebo sa potápať a objavovať tak podmorský život.

  Salalah

  Druhým najvýznamnejším mestom Ománu je Salalah. Mesto je strediskom južnej časti Ománu a je veľmi obľúbenou destináciou turistov z Európy z okolitých arabských štátov. Mesto Salalah nadchne mnohých návštevníkov vďaka veľmi vľúdnemu počasiu, ktoré tu panuje od polovice júna až do polovice septembra. Práve na túto dobu je teda vhodné si rezervovať ubytovanie v meste, často je ale nutná rezervácia alespoň 6 mesiacov dopredu. Okrem vľúdneho počasia láka mesto Salalah i krásnymi prírodnými scenériami. Nájdete tu horské masívy i nádherné piesočnaté pláže.

  Mesto Salalah je ďalej obľúbeným počiatočným bodom pre výlety do okolitých miest a lokalít, ktoré sú z archeologického hľadiska veľmi zaujímavé. Navštívte trebárs Ayubovu hrobku ležiacu na vrcholu kopca za mestom, je odtiaľ nezabudnuteľný výhľad na mesto Salasah. Neďaleko mesta taktiež môžete naraziť na vykopávky ztrateného mesta Ubar, ktoré bolo archeologicky objavené až v roku 1992 a podľa povesti sa jednalo o kedysi rozkvitajúce mesto, ktoré boh zničil, pretože sa jeho obyvatelia zriekli viery a dostali sa na rozcestie. Východne od mesta Salalah potom leží mesto Taqa, kde môžete navštíviť hrad z roku 1984, ktorý slúžil ako sídlo miestneho guvernéra.

  V samotnom meste Salalah zavítaj do Kultúrneho centra na ulici Ar-Robat, pozrite sa do múzea, kde budete môcť obdivovať fotografie mesta z polovice minulého storočia. Ďalej sú tu nainštalované napríklad expozície zbraní, miestnej keramiky, šperkov, tradičných odevov, čínskych mincí pochádzajúcich z 11. a 12. storočia alebo modely plachetníc.

  Pokiaľ budete chcieť domov priviesť nejaký suvenír, určite nevynechajte pri nášteve mesta trh Al-Husn, ktorý nájdete na ulici Ash-Sharooq. Práve tu nakúpite parfémy, keramiku i kadidlá. Na svoje si prídu i milovníci striebra a šperkov, zoženiete tu i tradičné ománske dýky khandžáry.

  Koho zaujíma histrória, iste zamierite na pobrežie. Zhruba štyri kilometre od centra mesta sa nachádza zrúcanina starodávneho obchodného prístavu Zafar, dnes nazývaná Al- Balid. Práve tu boli nájdené staré čínske mince, ktoré sú uložené v miestnom múzeu. Vedzte však, že toto miesto môžete navštíviť len so sprievodcom alebo na základe zvláštneho povolenia.

  Sur

  Mesto Sur nájdete zhruba 150 km od Muscatu, hlavného mesta Ománu. Sur si dodnes uchováva tradíciu výroby arabských plachetníc. Plachetnice sa tu vyrábajú ručne len pomocou kladiva, píly a ostatných tradičných nástrojov.

  Rozhodne zavítajte do námorného múzea, kde môžete uvidieť veľmi zaujímavú expozíciu fotografií mesta Sur, ktoré pochádzajú z roku 1905 a vďaka nim si urobíte obrázok o podobe mesta pred zhruba 100 rokmi. Pri prechádzkach dnešným mestom tak budete mať zaujímave porovnanie.

  V námornom múzeu sa samozrejeme nachádzajú i expozície venované lodnému priemyslu a životu ľudí pri pobreží. Pre nás, obyvateľov strednej Európy môže byť nášteva múzea nezabudnuteľným zážitkom.

  Poloostrov Musandam

  Poloostrov Musandam je špecifickou časťou Ománu, alebo je od ostatného územia tejto krajny oddelený východnou časťou Spojených arabských emirátov. Jedná sa síce o najzaostalejšiu, zato ale veľmi zaujímavú oblasť Ománu.

  Obdivovať tu môžete prekrásne horské scenérie,úzke cestičky šplhajúce sa do hôr, malebné dedinky i fjordy lemujúce pobrežie.

  Asfaltové cesty tu nenájdete, výnimkou je len cesta z mesta Tibat a asfaltové vozovky v centrách dôležitých miest, ako sú Khasab, Bukha alebo Dibba. Možno práve minimálny zásah civilizácie prepožičiava celej oblasti jedinečné kúzlo.

  Správnym strediskom poloostrova Musandam je Khasab. Mesto Khasab je síce malé, zato ale veľmi rušné. Je vstupnou bránou na samotný poloostrov, a je rovnako počiatočným bodom pre výlety do okolitých miest. V meste navštívte dve pevnosti - pevnosť Khasab (na pobreží) a pevnosť Kumzan. Z pevnosti sa síce dochovali už len dve zvyšné veže, ale môžete tu vidieť ukážky miestnej architektúry zo 17. storočia. K pevnosti sa dostanete skrz nový trh a obytnú časť mesta.