Omán Omán

  • Flóra

    V Ománu budete možno prekvapení i pestrosťou flóry. Veľmi často tu uvidíte ďatlovú palmu, takmer na každom rohu rastú banánové palmy, papaye alebo citrusovníky, a prípadne taktiež kokosové palmy.

    Ďalšiou častou rastlinou, ktorá však rastie hlavne vo wádích, je akácia. Zvlášnym druhom rastliny je tzv. ghaf, čo je strom, ktorého korene dosahujú hĺbku až 80 m - vďaka tomu vyčerpá vlhkosť z hlbokých zdrojov podzemných vôd.

    Krásne kvitnú púštne hyacinty alebo gafas, čo je žlto kvitnúci krík vyskytujúci sa hojne nvo wádích v jarnom období. Nesmieme zabudnúť spomenúť ani strom Bowelia sacra, z ktorého sa získava kadidlo - tento strom rastie skôr v južnej časti Ománu. Práve strom Boswelia Sacra býva s Ománom spojovaný a kadidlo bolo už v dávnych dobách dôležitým vývozným artiklom krajiny.

    V nesposlednej rade musíme zmieniť, že v Ománu rastú i najrôznejšie druhy púštnych rastlín, ktoré sa postupným vývojom prispôsobili drsným podmienkam púšte. Príroda je tu veĺmi rozmanitá, rastliny rastú ako na púšti tak v horských oblastiach alebo pri pobrežiach Ománskeho zálivu. V Každej jednotlivej oblasti, sú iné podmienky, a tak tu nájdeme i trochu iné druhy rastlín.