Omán Omán

  • Ako tráviť čas

    Potápanie

    V Ománu máte nespočetné možností, ako tráviť vašu dovolenku. Omán je so svojimi pobrežnými vodami plnými bohatého a pestrého života ako stvorený k provozovaniu potápania. V krajine nájdete niekoľko agentúru s nimi si môžete objednať zájazd s programom plným potápačských zážitkov v niektorom z potápačských centier.

    Najznámejšou lokalitou vhodnou k potápaniu v Ománu sú ostrovy Dimaaniyat, ktoré nájdete u pobrežia severozápadnej časti Ománu a Arabského mora. V blízkosti Muscatu máte k dispozícii potápačské centrum Cemetery Bay, ostrov Fahal alebo Kalbuh.

    Zabudnúť nesmieme ani na poloostrov Musandam, ktorý patrí medzi najlepšie potápačské miesta na svete. Obdivovať tu môžete nádherné korálové útesy, potopené vraky lodí..., oblasť je zkrátka nádherná a určite stojí za to ju preskúmať.

    Najvhodnejším obdobím k potápaniu sú mesiace júl a august, kedy je najlepšia podmorská viditeľnosť a nepriaznivejšia teplota vody. Skúsení potápači iste vedia, že najlepšie potápanie je v noci, kedy sú k videniu fosforeskujúcí živočíchovia a podmorský výlet má tak zvláštnu a tajomnú atmosféru.

    Vodné športy

    Medzi vodné športy, ktoré Vám budú na pobrežných vodách k dispozícii, patrí surfing, prípadne windsurfing, alebo si môžete vyskúšať plavbu plachetnicou. Asi najvhodnejším miestom pre tieto športy je oblasť okolo ostrova Masirah, ktorý sa nachádza u pobrežia severovýchodnej časti Ománu. Ostrov je dostupný len trajektom z mestečka A´Shana na pobreží pevninskej časti Ománu. Trajekt pláva zhruba štyrikrát denne.

    A kedy je tá najvhodnejšia doba pre provozovanie vodných športov v Ománe? Najlepšie bude, keď sa sem vydáte v júni až septembri, kedy tu vanú teplé a silné vetry z južnej časti provincie Dhofar.

    Horská turistika

    Medzi obľúbené horské cesty patrí v Ománe cesta prechádzajúca tzv. Grand Canyonem. Ten nájdete u najvyššej hory Ománu, Jebel Shams(3075 m) v severozápadnej časti Ománu. Počiatočným stanoviskom trasy je dedina Al-Khateem. Trasa je pomerne náročná, takže sa doporučuje len zdatným a skúseným výletníkom. Pokiaľ vydržíte, bude vám odmenou pohľad na nádhernú prírodnú scenériu celého okolia.

    Nezabudnuteľným zážitkom je cesta Hadím kaňonem, ktorý sa nachádza asi 145 km juhozápadne od Muscatu nakonci wádí Bani Awf. Cesta vyžaduje určitou mieru fyzickej zdatnosti, ale pokiaľ dorazíte až do jej cieľa, iste nebudete sklamaní.

    Nákupy

    Obľúbenou aktivitou väčšiny turistov sú nákupy, a to hlavne tie na miestnych trhoviskách. Trhovisko alebo arabsky souqy, nájdete prakticky v každom ománskom meste a ich ponuka je veľmi bohatá a pestrá. Trh je srdcom každého arabského mesta alebo dediny.

    Práve na trhovisku zažijete rušnú atmosféru pokrikujúcich a dohadujúcich trhovníkov a samozrejme tu nájdete bohatú ponuku najrôznejšieho tovaru. Z Ománu si priveziete typické suveníry, ako sú šperky zo zlata, striebra, prípadne typické arabské odevy, džezvy na kávu, ručne vyrábané výrobky alebo trebárs i korenie. Práve na trhoviskách nakúpite veľmi výhodne čerstvé ovocie a zeleninu, ale i mäso a iné potraviny. Väčšina turistov priváža z Ománu typické ománske dýky, tzv. khanjary, ale i najrôznejšie farebné textílie alebo vodné dýmky. Ponuka je nepreberná, záleží len na vás, čo si budečte chcieť z ománu priviesť domov.

    Bary a nočné kluby

    Najviac barov a nočných klubov nájdete v Muscatu, takže za nočnou zábavou vyrazte určite sem. V Salalah je týchto zariadení podstatne menej. Bary bývajú otvorené zhruba do polnoci, nočné bary majú otvorené zhruba do 2-3 hodiny rannej. Väčšina barov je sústredená v hlavných hoteloch každého mesta.

    Pokiaľ ide o konzumáciu alkoholu, v Ománu je dôslednej dodržovaný zákaz jeho konzumácie, a tak je tu alkoho horšie k dostaniu. Hotelové reštaurácie, bary a nočné kluby sú však svetlou výnimkou a alkohol tu väčšinou zoženiete.