Omán Omán

 • Možnosti cestovania a dopravy

  Letecká doprava

  Do Ománu sa pravdepodobne dopravíte letecky. Hlavným medzinárodný letiskom je letisko Seeb v Muscatu. Ďalším medzinárodným letiskom, avšak s pomerne obmedzeným provozom, je Salalah v južnom Ománe. Omán má rovnako dobre fungujúcu sieť vnútroštátnych leteckých liniek. Národným leteckým dopravom je Oman Air a najvýznamnejšou vnútroštátnou linkou je bezesporu linka z Muscatu do Salalah, prípadne linka z Muscatu do Khasab na poloostrove Musandan.

  Taxi

  Pokiaľ sa budete potrebovať pohybovať po mestách, k dispozícii budete mať takmer na každom rohu taxi. V Ománe nájdete tzv. long distance taxis, ich vozy sú oranžové. Ide o taxi na dlhé vzdialenosti, ktoré jazdia medzi jednotlivými mestami. Často býva problém rozlíšiť taxi miestne a long distance taxi. Ničmenej väčšina vodičov zavezie zákazníka na miesto podľa vlastného priania nehľadiac na výššie vymenovaný typ služby.

  Okrem toho v Ománe nájdete ešte mikrobusy, ktoré rovnako obsluhujú cestujúcich idúcich na dlhšie vzdialenosti. Long distance taxi a mikrobusy majú v mestách svoje nástupné a výstupné stanoviská. Výhodou mikrobusov je, že na rozdiel od ostatných blízkovýchodných krajín vodič nečaká až sa zaplnia všetky miesta vo vozidle.

  Autobusy

  V Ománe budete mať z miestnej prepravy k dispozícii i linkové autobusy, ktorými sú prepojené všetky väčšie mestá. Autobusová doprava je tu na veľmi dobre úrovni, autobusy sú čisté a klimatizované. Centrálne nádražie nájdete v Muscatu v časti Ruwi v ulici Al - Jaame street.

  Dopravu tu zaisťuje národná spoločnosť Oman National Trarnsport Copany, ktorá má pobočky v niekoľkých väčších mestách. Autobus väčšinou zastavuje na okraji mesta, u tých väčších prechádza skrz mesto a zastavuje na stanoviskách po trase. Potom sa vráti na hlavnú cestu a pokračuje ďalej. Rezervácie miest sa robia len na linkách do Salalah, inak nie je s miestenkami obecne žiadny problém, kupujú sa až pri nástupu do autobusu.

  Vedľa uvedenej štátnej spoločnosti tu poskytujú prepravné služby ešte niektoré súkromné spoločnosti. Sieť autobusových spojov je tak pomerne hustá a prakticky sa dostanete, kam budete potrebovať. Pozor lne na obdobie Ramadánu, kedy je počet spojov značne obmedzený.

  Prenájom automobilu

  I v Ománu pôsobí množstvo spoločností, u ktorých si môžete prenajať auto. Poplatky za prenájom sa líšia podľa typu a veľkosti automobilu. K samotnému poplatku za prenájom musíte ešte pripočítať denné poistné. Niekedy dostanete bonus v podobe 100-200 km zdarma, ale to nebýva pravidlom.

  Pokiaľ ste skôr vyznávači cyklistiky, iste využijete služieb niektorej z miestnych turistických agentúr,ktoré Vám bicykel za mierny poplatok zapožičajú. Najviac týchto požičovien je v Muscatu, napríklad Ras Al-Hamra Cycling Club.

  Doba letu: cca 7 hodín.