Nemecko - Sasko Nemecko

 • Popis

  Sasko, jedna zo 16 spolkových krajín Nemecka, sa rozkladá na východe krajiny a spolu s Bavorskom susedí s Českou republikou. Územie s bohatou históriou, prekrásnou prírodou, cennými kúskami v múzeách a kultúrnymi festivalmi každoročne navštívia tisíce ľudí a cestovný ruch je tak jedným z hlavných príjmov saského rozpočtu. Turisti obdivujú historické centrá saských miest, prechádzajú sa kamennými uličkami, užívajú si spoločenského života v kaviarňach a reštauráciách, cestujú po stopách histórie po svojich alebo na bicykli a vracajú sa do detských rokov na zámkoch, kde sa točili rozprávky Tri oriešky pre Popolušku alebo Snehulienka.

  Drážďany, hlavné mesto Saska, sú preslávené svojimi vianočnými trhmi, kam mieria desiatky autobusov s českými návštevníkmi. Kúzlo zimných Drážďan, sem tam zasypaných snehom, spoznávajte s punčom v ruke a prechádzajte sa medzi stánkami s remeselnými výrobkami. Odskočte si od vianočného zhonu do pokoja umeleckých galérií a múzeí. V obrazárni Alte Meister (starí majstri) zbadáte Raffaelovu Sixtínsku Madonu, múzeum porcelánu Zwinger je najväčšie svojho druhu na svete, v klenotnici Grünes Gowölbe sa lesknú drahokamy všetkých farieb a v drážďanskej jazdiarni uvidíte drezúru koní aj starobylé postroje či rodokmene slávnych jedincov. Priamo v Drážďanoch vás očaria interiéry zámkov Klippenstein, Pillnitz, Wackerbarth a Moritzburg. Okolie zámkov skrášľujú francúzske parky a rozľahlé záhrady, kde sa báječne relaxuje s knihou v ruke, s deťmi aj s priateľmi.

  Nemenej atraktívne mesto Lipsko je najväčším mestom v Sasku. Sústredí sa tu obchod a už od roku 1497 sa tu konajú predajné veľtrhy, z ktorých pripomeňme aspoň svetovo uznávaný knižný veľtrh. Pri potulkách mestom si nenechajte ujsť Starú a Novú radnicu, budovu nemeckého Najvyššieho správneho súdu (Bundesverwaltungsgericht), operné domy zasvätené skladbám Johanna Sebastiana Bacha a najmonumentálnejší pamätník Nemecka Völkerschlachtdenkmal pripomínajúci bitku národov v roku 1813. Priamo v srdci mesta stojí mrakodrap City-Hochhaus Leipzig s vyhliadkou vo 142 metroch.

  V blízkosti rieky Labe, v oblasti slnečných viníc, pieskovcových útvarov národného parku Saské Švajčiarsko a romantických zámkov stojí mesto Pirna. V metropole vína začína Saská vínna cesta a mesto má aj svoju pražiareň kávy Pirnaer Mischung. Káva vonia v stredovekých uličkách historického centra. Nad mestom Pirna sa týči zámok a pevnosť Sonnenstein, bývalý Nemecký liečebný ústav pre duševne chorých, ktorý sa stal smutným pamätníkom nacistického projektu Eutanázie, kedy bolo rozhodnuté o vyhladenie všetkých duševne chorých.

  Pohraničné saské mestá sú späté s baníctvom. Doly, kam zostupovali skúsení baníci len so svietidlom a kutali striebro, sú dnes prístupné verejnosti. Prehliadkové trasy v Annabergu a v Cvikove zabavia malých aj veľkých. Mesto Plauen preslávilo krajkárske umenia, saský Freiberg si vyslúžil prezývku hlavné mesto organov vďaka kráľovi všetkých organistov Gottfriedovi Silbermannovi a gastronomické zážitky si odnesiete nielen z Festivalu krušnohorsko-saských špecialít. Vianoce prevonia vianočná štóla a pulsnitzské medovníčky.

Najnovšie recenzie Nemecko - Sasko

Všetky recenzie Nemecko - Sasko