Nemecko - Rujana Nemecko

 • Popis

  Na severnom okraji Nemecka v spolkovej krajine Meklenbursko - Predné Pomoransko leží najväčší nemecký ostrov Rujana. Piesočné brehy obmýva Baltské more. Vnútrozemie ostrova pokrýva Národný park Jasmund s kriedovými skalami, bukové lesy, obrábaná pôda a mierne zvlnená rovina. Juhovýchodný cíp ostrova bol v roku 1991 zapísaný na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Rujanu spája s pevninou 2,5 kilometra dlhý most so železnicou a cestou. Ostatnú dopravu zaisťujú trajekty a z mesta Sassnitz sa loďou dostanete aj do švédskeho Trelleborgu.

  V 70. a 80. rokoch minulého storočia bola Rujana pre československých občanov najdostupnejším morom. Voda bola studená a turistická infraštruktúra ďaleko pokrivkávala za stredomorskými destináciami. Tá doba je dávno preč. Až vás prestanú baviť davy turistov na juhu Európy a zláka vás cieľ dostupný za pár hodín po diaľnici bez poplatkov, vydajte sa na Rujanu. Teplota mora v júli a v auguste dosahuje 20 - 22 oC a teplota vzduchu zriedkakedy vyskočí nad 25 oC.. Na piesočných plážach sa úžasne stavajú hrady a bábovky a široká škála ubytovania dnešného turistu prekvapí.

  Sezóna trvá od jari do jesene. V septembri už sa kúpu len otužilci, zato športovci si prídu na svoje. Ostrov je pretkaný bezchybne značenou sieťou cyklotrás a trás pre kolieskové korčule. Prevažne rovinatý terén ľahko zdoláte a za pár dní prejdete ostrov krížom krážom. Priaznivý vietor si užívajú kitesurferi a o začiatočníkov v tomto odbore sa postarajú surferské školy. S vetrom na plážach sa vysporiadate pomocou rôznych prístreškov, ktoré kúpite na mieste, alebo využite klasického polohovateľného lehátka s krytom proti vetru. Ponuka ubytovania zahŕňa prenájom izieb u súkromníkov, stany a chatky v kempoch, penzióny aj luxusné hotely. Z Rujany si odveziete tiež nové gastronomické poznatky. Pred regálmi piva sa väčšine Slovákov zatají dych a ranné rybie trhy si užijú milovníci morských plodov. Ochutnáte ryby údené, pečené, vyprážané a rybu v žemľu, ekvivalent nášho párku v rožku.

  Celý ostrov sa dá prejsť za necelú hodinu, preto aj za zaujímavosťami nebudete cestovať pol dňa. Národný park Jasmund bol v roku 2011 zapísaný na zoznam UNESCO. Najmenší národný park v Nemecku tvorí bukový les ponechaný svojmu osudu bez zásahu človeka. Vďaka tomu sa dochovala krajina baltského lesa, ktorú poznali naši predkovia. Ďalšie prírodné zaujímavosti sú kriedové útesy vysoké aj 100 metrov. Hlavným lákadlom sú vyhliadky Königsstuhl a Wissower Klinken. Kap Arkona drží prvenstvo v rebríčku návštevnosti. Romanticky vyzerajúci dvojicu majákov nad bývalou rybárskou dedinou Vitt objavíte na každej pohľadnici. Málokto vie, že sa pod nimi skrýva bunker nemeckej armády. Mesto Binz v sebe snúbi eleganciu, luxus a kúpeľnú pohodu. Hlavná promenáda lemovaná originálnymi hotelmi a butikmi nadväzuje priamo na morské mólo. V susedstve Binz leží Prora, pamätník nacistického obdobia. Na pláži stojí štvorkilometrový panelák pre 20 000 ľudí, ktorý mal slúžiť na ubytovanie kúpeľných hostí. V hlavnom meste Rügen Sassnitz si prezrite britskú ponorku U-Boot Museum z roku 1962 s pôvodným vybavením. Deti určite nadchne jazda parným vláčikom Rasender Roland. Lokomotíva syčí na 24 kilometrov dlhej trati medzi mestami Putbus, Binz, Sellin, Baabe a Göhren.

Najnovšie recenzie Nemecko - Rujana

Celkom: 9.5 suprer

 • 9 Ubytovanie
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
suprer Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Chyběla informace o nutnosti vlastního ložního prádla, ale měli jsme ho.

Strava
Možnost stravovat se mimo vi. zaříízení byla obrovská.

Služby hotela
Dobrý

Pláž
K našemu překvapení svítilo slunce a tak byl pobyt na pláži super!

Michal Vituško, 12.06.2019, Dátum pobytu: 31.5. - 7.6.2019
Oblasť: Nemecko Nemecko, Rujana, Hotel: Villa Granitz

Bola táto recenzia užitočná? Áno (1) Nie (6)

Celkom: 9.3 Krásný pobyt, celková spokojenost

 • 9 Ubytovanie
 • 10 Okolie
 • 9 Cena

Celkové zhrnutie
Krásný pobyt, celková spokojenost Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Ubytování splnilo očekávání. Spokojenost

Strava
Beze stravy

Služby hotela
Pouze ubytování

Pláž
Přístup i vzdálenost k plné spokojenosti. Pláže velmi příjemné. Voda až nečekaně teplá a čistá

Jiří Hoření, 31.07.2018, Dátum pobytu: 17.7. - 27.7.2018
Oblasť: Nemecko Nemecko, Rujana, Hotel: Villa Granitz

Bola táto recenzia užitočná? Áno (4) Nie (0)

1 fotografia

Celkom: 8.8 Klidná část ve starobylém malém přístavu. Krásné čisté moře, dlouhé rozmanité pláže. V okolí krásné výlety pěšky nebo po cyklostezkách.

 • 8.5 Ubytovanie
 • 10 Okolie
 • 8 Cena

Celkové zhrnutie
Klidná část ve starobylém malém přístavu. Krásné čisté moře, dlouhé rozmanité pláže. V okolí krásné výlety pěšky nebo po cyklostezkách. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Milý, klidný apartmánový hotel. pokoj útulný, prostorný s plně vybavenou kuchyňkou.

Strava
Nelze posoudit, ubytování bylo bez stravy.

Služby hotela
Recepce, úklid pokojů bez problémů. v hotelu je pro klienty bazén, sauna a kryté hřiště.

Pláž
Pláž je vzdálená asi 25 minut pěší chůze, nebo autem 3 min. je krásná čistá, denně upravená. za příplatek možné koše.

Carmen Simonová, 25.07.2018, Dátum pobytu: 14.7. - 21.7.2018
Oblasť: Nemecko Nemecko, Rujana, Hotel: Ferienanlage Kapitänshäuser Breege

Bola táto recenzia užitočná? Áno (4) Nie (0)

Celkom: 7.4 Ubytovani nadherne. Vadilo nam jen, ze rucniky nebyly v cene. Plaz pekna, more ciste a osvezujici.

 • 8 Ubytovanie
 • 8 Strava
 • 6 Okolie
 • 7 Cena

Celkové zhrnutie
Ubytovani nadherne. Vadilo nam jen, ze rucniky nebyly v cene. Plaz pekna, more ciste a osvezujici. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Ubytovani nadherne. Prijemne prekvapeni. Akorat rucniky mohly byt v cene.

Strava
Vlastni strava.

Služby hotela
Sluzeb jsme moc nevyuzili. Ale pri prijezdu i odjezdu byl personal mily s vstricny.

Pláž
Plaz cca 900m. Ale dalo se tam dojet i zdarma autobusem. Piscita.

Tereza Švambergová, 16.08.2017, Dátum pobytu: 5.8. - 12.8.2017
Oblasť: Nemecko Nemecko, Rujana, Hotel: Seepark Sellin Ferienwohnungen

Bola táto recenzia užitočná? Áno (1) Nie (0)

Všetky recenzie Nemecko - Rujana