Nemecko - Meklenbursko-Predpomoransko Nemecko

 • Popis

  Spolková krajina Meklenbursko – Predné Pomoransko sa rozkladá na severovýchode Nemecka pri pobreží Baltského mora. Územie pokrýva Severonemecká nížina s najväčšou súvislou jazernou a riečnou krajinou v strednej Európe. 1900 kilometrov pobrežia so zlatistými piesočnatými plážami sú zasvätené kúpeľníctvom, ku ktorému patria aj prepychové kúpeľné mestá, pamiatky UNESCO, precházky po promenádach aj po skalnatých útesoch k odľahlým majákom. Vo vnútrozemí by ste napočítali cez 2000 zámkov, hradov a panských stavení. Vystupujú nad riečne meandre, dominujú francúzskym záhradám a prevyšujú bežnú mestskú zástavbu. Meklenbursko – Predné Pomoransko sa pýši panenskou prírodou s tromi národnými parkami. Lesy Národného parku Müritz v srdci Meklenburskej jazernej plošiny obklopuje najväčšie jazero Müritz. Pobrežie skrášľujú útesy Národného parku Jasmund na ostrove Rujana. Národný park Predného Pomoranska je známy ako najväčšie hniezdisko žeriavov v Európe. More v kombinácii s riečnou sieťou a hlbokými lesmi nabádajú k športovým aktivitám. Na slanej aj sladkej vode plávajú plachetnice, kajaky, parníky, surfy či houseboaty. Rieky aj pobrežie lemujú cyklotrasy a do tajuplných končín vedú trasy pre peších turistov. Vďaka oblastiam so zákazom vjazdu pre motorové vozidlá sa po asfaltkách preháňajú ľudia na kolieskových korčuliach, longboardoch či kolobežkách.

  Hlavným mestom Meklenburska – Predného Pomoranska je Schwerin so zámkom prezývaným „Neuschwanstein severu". Jeho veže a päť krídel sa zrkadlí v hladine jazera. Zámok Schwerin býval sídlom veľkovojvodu z rodu Mecklenburg-Schwerin. V jeho 653 izbách sa dnes schádza zemský snem. Rozprávkový zámok dokonale dopĺňajú barokové záhrady s množstvom vyhliadok, altánkov, jazierok a lavičiek k odpočinku. V lete tvorí zámok kulisu divadelným a operným predstaveniam pod holým nebom. Vrcholí v priebehu Zámockého festivalu na začiatku septembra. Mesto s 850ročnou históriou pozýva na prehliadku Štátneho múzea, Meklenburského štátneho divadla, Víťazného stĺpu, Starého paláca, maštalí a klasicistické budovy Štátneho kancelárstva.

  Námorníci sa radi vracajú do hanzovného mesta Rostock, v ktorého srdci sa pohupujú lode ukotvené v mestskom prístave. Na neho nadväzujú promenády s obchodmi, reštauráciami, barmi a divadlami. V auguste odtiaľ štartuje závod plachetníc Hanse Sail a ponúka veľkolepý pohľad. Historické centrum Rostocku je vystavané z červených pálených tehál. Na peších zónach, ako je Kröpeliner Straße, si pochutnáte na čerstvých rybách, medzinárodných lahôdkach či čokoláde a tichými sprievodcami vám budú kostoly, kupecké domy, mestské brány a bývalé opevnenia. Atmosféru rybárskej štvrti zažijete vo Warnemünde s piesočnou plážou, kde sa každoročne koná súťaž v púšťaní šarkanov.

  Stralsund si vyslúžil prezývku „Benátky severu“. Zo všetkých strán ho obklopuje voda. Aj pre Stralsund je typická architektúra z červených pálených tehál, vďaka ktorej bolo mesto zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Nenechajte si ujsť návštevu kláštora Katharinenkloster, obrovského Oceanária z roku 2008 a mestské pláže so Slnečnou promenádou.

  Bohatstvo vtedajších kupcov a obchodníkov ilustrujú ďalšie mestá, napríklad Wismar (na zozname UNESCO) a Greifswald. Na bohatstvo dnešných návštevníkov odkazujú kúpeľné strediská s výstavnými hotelmi, reštauráciami na mólach nad morom a drahými obchodmi.

Najnovšie recenzie Nemecko - Meklenbursko-Predpomoransko

Všetky recenzie Nemecko - Meklenbursko-Predpomoransko