Nemecko - Brandenbursko Nemecko

  • Popis

    Spolková krajina Brandenbursko sa rozkladá na severovýchode Nemecka a svojím územím obklopuje Berlín. Dovolenka za hranicami Berlína sľubuje zámky a záhrady z čias cisára Friedricha v hlavnom meste Postupime, romantické plavby loďou po rieke Spréva, relaxáciu uprostred prírodného bohatstva, rozjímanie u jedného z priezračných jazier. Tri biosférickej rezervácie UNESCO a jedenásť národných parkov tvorí tretinu rozlohy Brandenburska a nabádajú k aktívnemu odpočinku. Krásne pešie túry objavíte medzi mokraďami a lesmi vresovisko Schorfheide. Cyklistom sa ponúka 7000 kilometrov dlhá sieť cyklotrás skrz celý región. V obľube sú trasy pozdĺž rieky Havel, Odry a Spréva. Ďalšie lemujú hranice s Poľskom či prechádzajú cez mestá plné kultúrnych pamiatok. Brandenbursko sa prezýva "Zem 3000 jazier". Tie spája riečna sieť v dĺžke 30 000 kilometrov. Vodáci vedia, o čom je reč. Objavujte brandenburskú oblasť po rieke na parníku, na kanoe, na houseboate alebo športovo na hydrobiku, wakeboarde, plachetnici. A až sa nabažíte športových výkonov, prijmite pozvánku do kúpeľov v Bad Belzig, Templin a Bad Saarow. Čakajú na vás masáže ľanovými oleji, aromatické kúpele v drevenej kadi alebo nahriate krištáľové kamene a marhuľovej kôstky.

    A potom už hurá za kultúrou. Brandenbursko, to je viac ako 500 zámkov a panských sídiel. Dominujú im pamiatky UNESCO v Postupime, ako je ako zámok a park Rheinsberg a letné sídlo cisára Friedricha Veľkého zámok Sanssouci. Až si prehliadnete historické centrum, vydajte sa do holandskej štvrti, najrozsiahlejšieho súboru stavieb v holandskom štýle mimo územia Holandska. Prehliadku Postupime zavŕšte na Novom trhu plnom bohato zdobených meštianskych domov z 18. storočia. Ďalšie stopy histórie na vás dýchnu v mestách Brandenburg an der Havel, Rheinsberg, Templin alebo Gransee. V lete ožíva nočná kulisa miest hudobnými a divadelnými festivalmi.

    Priemyselná kultúra zanechala stavby po celej krajine a jej vývoj mapujú technické múzeá. Príkladom je Priemyselné múzeum Brandenburg / Havel, muzeálne park Rudersdorf alebo huť Peitz. Medzi mestami Lauchhammer a Finsterwalde stojí neprehliadnuteľný most F 60. Jeho miery sú obdivuhodné: 502 metrov na dĺžku, 202 metrov na šírku, 80 metrov na výšku a hmotnosť 11 000 ton. Tzv. skrývkový most F 60 je najväčší svojho druhu na svete a ilustruje vrchol technického vývoja v 20. rokoch minulého storočia.

    Poznávajte Brandenbursko všetkými zmyslami a ochutnajte špeciality miestnej kuchyne. V tradičných receptoch sa snúbia vplyvy z Čiech, Pruska, Francúzska, Flámska a Holandska. Výsledkom tejto originálnej zmesi sú spreewaldské uhorky a následne uhorková polievka, Currywurst či chleba s masťou. V kuchyni dominujú lokálne suroviny, ako je špargľa, sladkovodné ryby, zemiaky a biela repa Teltower Rübchen, ktorá sprevádza mäsité jedlá. Smäd zaženiete pohárom chladeného piva.

Najnovšie recenzie Nemecko - Brandenbursko

Všetky recenzie Nemecko - Brandenbursko