Madeira Madeira

 • Zaujímavé miesta

  Funchal

  Funchal je hlavným madeirským mestom, v ktorom žije asi 100 847 obyvateľov. Mesto bolo založené v roku 1421 portugalskými prisťahovalcami. Postupne tak tu vzniklo významné centrum kultúry a obchodu. V európskom štýle tu vyrastala architektúra, ktorú vo Funchalu obdivujeme dodnes. Cirkevné stavby i protipirátskej pevnosti nám pripomenú dávnu históriu Funchalu. Vôbec najstaršia cirkevná stavba na ostrove, kostol Santa Catarina, dodnes stojí v rovnakomennom parku, ktorý je odpočinkovou zónou v centre mesta. Ďalšou stavbou zo začiatku kolonizácie ostrova je katedrála Sé, ktorá bola dokončená v roku 1518. Skôr, na konci 15. stor., bola započatá stavba kláštora sv. Kláry, Santa Clara. Založil ju najstarší syn kapitána Zarca, ktorý Madeiru objavil. Ženský kláštor františkánskeho rádu poskytoval útočisko pre vdovy po šľachticoch, alebo ešte nevydaným urodzeným dievčatám. Kapitán Zarco i jeho rodina sú uložení k poslednému odpočinku v hlavnomkláštornom kostole, ktorý vyniká výzdobou kachličkami azulejos. Väčšinou modre glazované kachličky sú typickou súčasťou portugalskej architektúry.

  Niečo z histórie sa dozviete taktiež na výlete po miestnych pevnostiach, ktoré mali uchrániť mesto pred vpádmi pirátov. Pri prechádzke funchalským prístavom uvidíte nielen nespočetné množstvo lodí a plachetníc vrátane kópie Kolumbovej Santa Márie, ale i pevnosť S?o Lourenço zo 16. storočia, kde dnes sídlia mestské úrady. Neďaleko prístaviska sa nachádza palác zo 17. storočia Palácio de Sao Lourenco. Zo 17. storočia je taktiež pevnosť Fortaleza do Pico, múzeum moderného umenia je umiestnené v pevnosti Forte de S?o Tiago, a posledný zo štvorice pevností je pevnosť Forte do Iljou. V 19. storočí bolo založené fotografické múzeum Photographia ? Museu ?Vicentes?, ktoré sa chváli až storočnými exponátmi. Umeniu keramiky je zasvetené múzeum Casa-Museu Frederico de Freitas, krajkárstvu zase múzeum Tapecaria e Artesanato da Madeira.

  V centru mesta, na hlavnej triede Avenida Arriaga, zláka kroky návštevníkov The Old Blandy Wine Shop, kde sa zoznámite s históriou výroby vína na Madeire, prezriete si sklepy a archív vín. Ochutnávky potom môžu pomôcť pri rozhodovaní, ktoré z vín kúpiť. Typické je dezertné likérové víno Madeira.

  Zaujímavé pamätihodnosti sú cieľom výletov i inde na Madeire. 8 km od Funchalu sa nachádza ďalšie turistické centrum, mestečko Canico, v ktorého starej časti je k videniu niekoľko pamiatok. Santana, tak sa volá madeirský skanzen na severovýchode ostrova, ktorý je skvelou príležitosťou ako sa zoznámiť s podobou madeirského vidieka a jeho folklóru. Typické chalúpky Casas de Colmos, s doskovou strechou a červeno-modro-bielou omietkou, lemujú upravené záhrady a chodníčky. Prosté obydlia s ich skromným vybavením si je možné prezrieť i z vnútra. Typickou ručnou výrobou prúteného tovaru je preslávená dedinka Camacha, kde sa dozviete niečo o výrobe tohoto tradičného tovaru a k videniu je tu mnoho prútených výrobkov. Nad mestečkom Ponta do Garajau zaujme tyčiaca sa socha Krista s rozpaženou náručou, o niečo menšia než je tá v Brazílii. Väčšie mesto na juhovýchode ostrova, Santa Cruz, bolo založené v 15.storočí a mimo iné tu za videnie stojí kostol Igreja Matriz de Santa Cruz dostavaný v roku 1533, mestská radnica a budova mestského súdu. Na ostrove Porto Santo mieria krky milovníkov histórie napr. do múzea Krištofa Kolomba, ktorý sa tu kedysi oženil s dcérou Bartolomea Perestrelo, jedného z objaviteľov tohoto ostrova. Múzeum zriadené v bývalom Kolombovom dome Vila Baleáry, nájdete v rovnakomennom hlavnom meste. Také Porto Santo bránila pred pirátmi pevnosť na vrcholku Castela Peak ktorá bola postavená v 16. storočí.