Madeira Madeira

 • Možnosti cestovania a dopravy

  Madeirské súostrovie má v súčasnej dobe dve letiská kam sú situované prílety lietadiel medzinárodných leteckých spoločností. Na ostrove Madeira je to letisko Santa Catarina. V roku 2000 bola jeho pristávacia dráha predĺžená a časť dráhy vedie až nad more, kde je podopieraná radami mohutných stĺpov. Než sa začalo s predlžovacími prácami na pristávacej dráhe, bývala jednou z najkratších v Európe. Do Funchalu je to zo Santa Catariny asi 20 km a doprava je zaisťovaná taxíkmi, autobusmi, alebo špeciálnymi aerobusmi. Ešte pred vznikom letiska na Madeire však bolo v roku 1960 postavené letisko na ostrove Porto Santo pre potreby NATO. Z Čiech sa väčšinou lieta na Madeiru s medzipristáním v Lisabone, a mnoho letov je provozované portugalskými aerolinkami TAP. Z Madeiry na Ostrov Porto Santo a naopak sa je možné dosta't trajektmi, výletnými loďami, ale i malými lietadlami.

  Na Madeire funguje sieť ciest a moderných dialnic, a k preprave je možné využiť autobusy, taxi, alebo autá z požičovní. Autobusy sú pomerne lacné, pohodlné a jazdia spoľahlivo podĺa cestovného poriadku. Z Funchalu sa autobusom dostanete do najrôznejších miest na ostrove. Priamo v hlavnom meste funguje mestská hromadná doprava a lístky je možné zakúpiť na niektorých zastávkach alebo priamo u vodiča. Zoznam cestovných poriadkov je možné zaobstarať na turistických informáciách. Trasy autobusov sú rozdelené do zón podĺa vzdialenosti od centra a podľa toho sa odvíja taktiež cena lístku, ktorá sa pohybuje od 1,07 do 1,9 EUR za spiatočný lístok.

  Trošku drahšou variantou, i keď najpohodlnejšou je doprava taxíkom. S ochotnými taxikármi sa väčšinou ľahko dorozumiete, a budu sa vám snažiť čo najlepšie vyhovieť. V noci a o sviatkoch počítajte s príplatkom.

  Dopravu po odľahlejších miestach je možné vyriešiť zapožičaním automobilu v niektorej z autopožičovien, ktorých je na Madeire dostatok. Ceny za zapožičanie sa však môžu líšiť. Minimálny vek pre riadenie automobilu je 21 rokov a preukázať sa musíte medzinárodným vodičských preukazom a pasom alebo občianskym preukazom, ktorý bude platiť ešte minimálne jeden rok. Ceny benzínu sú rovnaké ako inde v EU. I keď sú cesty v dobrom stave, opatrnosť sa vypláca hlavne v horských oblastiach, kde sa cesty kľukatia nad strmými zrázmi a sú veĺmi úzke. Keď sa k tomu ešte pridá hmla alebo dážť, chce to naozaj pevné nervy.

  Doba letu je cca 5 hodín.