Madeira Madeira

 • Mena, ceny, nákupy

  Pretože je Madeira spolu s Portugalskom súčasťou Európskej únie, i tu sa platí eurom. Poplatky sa výmenu sú ale pomerne vysoké. Nepriaznivý kurz ponúkajú taktiež hotelové recepcie, ktoré taktiež môžu fungovať ako zmenárne. Samotné zmenárne so slovenskou korunou neobchodujú. K plateniu je možné používať taktiež platobné karty, napr. Visa, MasterCard, alebo Plus.

  Otváracia doba väčšiny obchodov sa pohybuje okolo 9.00 až 19.00, na obed okolo 13.00 hod. má väčšina menších obchodov obedňajšiu pauzu. Tak ako je tomu u nás, i na Madeire sú dhšie otvorené väčšie supermarkety a obchodné centrá vo väčších mestách. V marketoch nakúpite bežný sortiment potravín, i niektoré pre nás netypické. I keď väčšinou v cudzích krajinách sa doporučuje kupovať balenú vodu, na Madeire je voda z kohútikov pitná a bez problémov.

  Ceny ubytovania sa na Madeire pohybujú vysoko a je preto lepšie si včas zaistiť rezerváciu izby, ešte pred vaším príchodom. Prenajať sa dajú jednotlivé hotelové izby, apartmány, i celé domčeky. Pre tých menej náročných cestovateľov je ďalšou možnosťou zaistiť si ubytovanie v kempu.

  Behom vašeho pobytu sa iste budete obzerať taktiež po nejakom milom suveníru. Veľmi obľúbené sú pre svoju kvalitu a krásu miestne ručne vyrábané výrobky, vyrábané tradičnými technikami a postupmi. Často v obchodíkoch uvidíte zručných remeselníkov pri práci a lepšie sa tak zoznámite s miestnymi tradíciami. Veľmi obľúbené je prútený tovar za priaznivé ceny. Výrobky väčších rozmerov, ako sú prútené kreslá, či zrkadlá v prútených rámoch, si neváhajú niektorí návštevníci nechať poslať poštou do svojej krajiny. Preprava lietadlom, ktorým poletíte domov, v takýchto prípadoch nie je možná.

  Uspokojiť sa ale môžete taktiež s menšími dekoračnými výrobkami, košíkmi, a miskami, ktoré môžu byť ozdobené miestnymi kvetinami. Ich rozmanitosť farby a vône je vystavovaná na obdiv na trhoviskách, kde sa s madeirskými kvetinami obchoduje. Kvetinársky ľahko rozpoznáte nielen podľa voňavého tovaru, ale i podľa pestrofarebných krojov. Kráse ľalií, ochideí, alebo magnólií podlieha mnoho návštevníkov, a tak i tí si so sebou vozia domov špeciálne zabalené tak, aby vydržali dlhú cestu. Jednu kvetinu obstaráte za cenu 4-7 EUR.

  Ďalším tradičným výrobkom sú nesporne krajky a vyšívky, ktoré sú dôkazom zručnosti madeirských žien. Obrusy, alebo dokonca šaty, sa dajú kúpiť v obchodíkoch, kde mnohokrát uvidíte ženy pri práci. Také remeslo vyžaduje okrem zručnosti i značnú dávku trpezlivosti, lebo výroba jedného dekoratívneho obrusu môže trvať až dva roky. Menšie výrobky ako prestieranie a obrúsky je možné obstarať od 10 EURO.

  Atmosféru madeirského súostrovia si doma so svojimi blízkymi pripomeniete napr. nad pohárom dobrého vína. Vo vinotékach Vám dajú ochutnať z rôznych druhov madeirských i portugalských vín. Typické je víno nazývané podľa samotného súostrovia, Madeira. Je to prekvasené likérové víno, ktoré sa pri výrobe zahrieva na 45°C v špeciálnych miestnostiach "estufas"("pec"). Rôzne typy Madeiry a jej chuť záleží na odrode vína. Po prekvasení a doliehovaní (ako Portské) sa víno stočí do sudov, ktoré je potom na slnku a za pomoci trubiek s horúcou vodou ohrievané na teplotu 45 - 65 °C po dobu až pol roku. Obdivuhodná je vysoká trvanlivosť tohoto vína. Niektoré fľaše ležia v pivniciach i 200 rokov. V vekom však stúpa cena tohoto vína. Zaujímavým zážitkom je navštívenie múzea vína i s vinotékou The Old Blandy Wine Shop v Funchalu. Okrem nákupu vína si tu môžete prezrieť rozsiahly archív vín, vinné sklepy, a nebude chýbať ani ochutnávka.

 • Orientačné ceny

  Mlieko (bežné), (1 liter) 0.86 €
  Bochník čerstvého bieleho chleba (500g) 1.27 €
  Ryža (biela), (1kg) 1.22 €
  Vajcia (bežné) (12) 2.46 €
  Miestny syr (1kg) 8.63 €
  Kuracie rezne (1kg) 6.19 €
  hovädzie okrúhle (1 kg) (alebo ekvivalentné červené mäso zo zadného stehna) 10.60 €
  Jablká (1kg) 1.82 €
  Banán (1kg) 1.19 €
  Pomaranče (1kg) 1.43 €
  Paradajka (1kg) 1.92 €
  Zemiaky (1kg) 1.24 €
  Cibuľa (1kg) 1.36 €
  Šalát (1 hlava) 1.15 €