Madeira Madeira

 • Ako tráviť čas

  I keď sa o Madeire hovorí že je skvelým miestom poznávacích zájazdov a pre trávenie dovolenky aktívnym spôsobom, je zoznam miest a typov na výlety skutočne rozsiahly. V hlavnom meste Madeiry Funchalu si nenechajte ujsť prehliadku rozsiahlej botanickej záhrady Jardim Botanico a záhrady Tropical Garden na vrcholku Monte, ktorý je s Funchalom spojený lanovkou. Terasovitá záhrada Jardim Botanico bola otvorená v 60. rokoch minulého storočia, je tu k videniu mnoho druhov kvetín, stromov a jiných rastlín. Záhrady parku Tropical Garden na Monte poskytujú nemenšiu krásu spojenú s výhľadom na Funchal. Neďaleko odtiaľ sa nachádza záhrada orchideí, kde si tieto rastliny môžete i zakúpiť, a park chráneného vtáctva. Bohatí kolonizátori vybudovali na Monte vilovú štvrť, a z mnohých krásnych víl sú dnes hotely. Dolu z Monte sa pak niektorí návštevníci spúšťajú na ručne vyrábaných prútených saniach, ktoré riadia muži v krojoch a brzdia len svojimi podrážkami. Jedná sa vlastne o starý spôsob prepravy ťažkého nákladu.

  Taktiež okolie Funchalu stojí za to preskúmať. Do výšky láka prekrásnym výhľadom plošina Cabo Giaro, vzdialená asi 20 km od Funchalu. Jedná sa o jeden z najvyšších útesov na svete ktorý dosahuje výšky 590 m. Bližšie k Funchalu (asi 10 km) je dedinka Cacha, kde kedysi pobýval Winston Churchil, a z miestneho pekného námestia sa rozprestiera krásny výhľad na more.

  Výšlapy a horské túry Vás zavedú do takých miest ako je najvyššia hora Madeiry Pico Ruivo (1862 m), alebo na vrchol Pico do Arieiro (1818 m). Prekrásne horské scenérie budete obdivovať na náhornej plošine Paul da Sera v 1500 metroch nad morom, ktorá sa nachádza v oblasti Rabacal, a pripomína škótske pláne. Pod náhornou plošinou sa rozprestiera hlboké údolie, do ktorého priteká a zo skál padá mnoho potôčikov, ktoré sa zlievajú do rieky Ribeira da Janela. Putovať tu je možné i po tzv. levadách, čo sú zavlažovacie kanály, ktoré zvádzali vodu do obývaných oblastí. Pozdĺž levád sa pochoduje po chodníčkoch, ktoré sú upravované a trasy sa taktiež rozširujú. Po celej Madeire sa tiahne na 2150 km takýchto kanálov. Zdatnejší horolezci sa vydajú po strmých skalnatých schodoch, ktoré vedú nad prudkými srázmi i do vysokých nadmorských výšok. Pri výšlapoch do hôrje nutné počítať s občasnou hmlou a mrakmi, ktoré sa neustále menia a putujú okolo hôr. Prírodné zaujímavé je okolie mesta Porto Moniz vzdialeného asi 70 km severovýchodné od Funchalu. Odtiaľ vedie úzka kľukatá cesta bez zábradlia nad strmými útesmi a tunelmi skrz skaliská, z ktorých padajú vodopády, niekedy i priamo na cestu. Ponúkajú sa tu krásne pohľady do krajiny, ale i troch adrenalínu pri jazde autom po takejto ceste. Dole na pobreží Porto Moniz sa vyskytujú vulkanické jazierka chránené útesmi, a návšteva samotného rybárskeho mestečka je nemenej zaujímavá. V miestnych reštauráciách sa podávajú najrôznejšie rybárske špeciality, ktoré stoja za ochutnanie.

  Vulkanického pôvodu sú jaskyne u mestečka Sao vincente, 45 kilometrov západne od Funchalu. Mnoho zaujímavých poznatkov sa dozviete v múzeu vulkanológie s ktorého návštevou je spojená i prehliadka sopečných jaskyní, ktoré vznikali pred 400 tisícmi rokmi po výbuchu sopky. Tmavá láva tu vytvorila mnoho zaujímavých úkazov. Poloostrov Ponta De Sao Lourenco láka cestovateľov svojou nedotknuteľnosťou a drsnou prírodou. Vysoké útesy bičujú vlny oceánu a pokiaľ nie je veľmi veterno a daždivo, je možné si odpočinúť a vykúpať sa na piesočnej pláži Prainha.

  Pláže síce nie sú tým hlavným lákadlom a prednosťou Madeiry, i cez to sa ich za pekného počasia dá niekoľko navštíviť a spríjemniť si tak výlet. Pláže sú prírodné s typickým čiernym pieskom, alebo kamenité. S vodným hrátkami súvisia taktiež kurzy potápania, alebo surfovania, do ktorých sa môžete nechať zapísať. Hotely a ubytovacie zariadenia sú vybavené športoviskami, takže si tu stuhnuté svaly z pochodu po horách ľahko rozhýbete pomocou rôznych športov.

  Mnoho výletných lodí miery z Madeiry na druhý obývaný ostrov Porto Santo. Miestny žltobiely piesok, ktorý uvidíte na Zlatej pláži Praia Dourada, má vraj svoje liečivé účinky a využíva sa preto v niektorých liečebňách. Porto Santo má výhodné podmienky pre provozovanie vodných športov.