Madeira - Funchal Madeira

 • Popis

  Funchal je hlavným mestom autonomnej oblasti Madeira. Rozkladá sa na ploche 75,7 km2 a má približne 120 000 obyvateľov. Administrativne sa delí na 10 samosprávnych mestských častí a pod Funchal spadajú taktiež ostrovy Selvagens. Svôj názov mesto získalo podľa portugalského slova funcho, ktoré znamená fenykel. Práve táto aromatická rastlina sa hojne vyskytovala na pobreží.

  Osadu Funchal založil v roku 1421 portugalský moreplavec Zarco. Na mesto bol Funchal povýšený v roku 1508. So vzrastajúcim významom mesta rástla taktiež výstavba významných budov. Na ochranu mesta boli postupne vystavané 4 pevnosti. Prvá z nich, Forte do Ilhéu, ktorá bola postavená na ostrovčeku v mieste dnešného prístavného móla, bola pri rozširovaní prístavu zrušená. V pevnosti S?o Lourençozo 16. storočia dnes sídli armáda aniektoré mestské úrady. V svahu nad prístavom stojí pevnosť Fortaleza o Pico zo začiatku 17. storočia. V súčastnosti patrí portugalskému námorníctvu. Na východný koniec pobrežia je situovaná pevnosť Forte de S?o Tiago, ktorá dnes slúži ako múzeum moderného umenia.

  Funchal sa rozkladá v prírodnej oblasti, ktorá začína na pobreží mora a stúpa až do výšky 1 200 m. n. m. V horách pramenia tri potoky, ktoré mestom pretekajú. Ich toky však boli zvedené do hlbokých regulačných kanálov potom, čo pri povodni v roku 1803 zahynulo okolo 600 ľudí. Zátoku, okolo ktorej sa mesto obtáča, obklopujú svahy plné domčekov a viliek. Nad ňou sa vypínajú do výšky vrcholky kostolných veží. Z prístavu do luxusného predmestia Monte nad mestom vedie lanovka, ktorrá je veľmi obĺúbenou miestnou atrakciou. Samotnú štvrť Monte tvoria honosné vily, luxusné hotely a mnoho botanických záhrad.

  Obživu obyvateľom Funchulu zaisťuje predovšetkým práca v cestovnom ruchu, v obchodoch, reštauráciách a hoteloch. Svoje sídlo tu majú taktiež stavebné firmy, výrobne krajek a spoločnosti, ktoré sa zaoberajú pestovaním kvetín. V poľnohospodárskej produkcii dominuje vinná réva, banány a subtropické plodiny. Funchal je taktiež obľúbenou zastávkou luxusných výletných lodí, plávajúcich prevažne zo Skandinávie a Nemecka. Behom svojej prvej plavby tu zakotvila i slávna Queen Mary II.

  Medzi významné pamätihodnosti mesta patrí kostol Santa Catarina, nastaršia cirkevná stavba na ostrove, kostol a kláštor Santa clara a katedrála Sé.
  S mestom Funchal je spätý osud rady známych mien a vplyvných osobností. Napríklad rakúska cisárovna Sissi si tu liečila tuberkulózu. Pomník cisárovnej stojí neďaleko miestneho kasína. Ve Funchalu zomrel rakúsky cisár a český kráľ Karel I. Svoj pomník má na Monte, kde je i pochovaný. Britský ministerský predseda Winston Churchil s obľubou navštevoval neďalekou Câmaru de Lobos. Známym rodákom funchalu je slávny portugalský fotbalista Cristiano Ronaldo.

Najnovšie recenzie Madeira - Funchal

Celkom: 9.6 Velmi pěkná dovolená v zimním období pro ty kteří rádi chodí a mají rádi přírodu. Jenom jsme neměli štěstí na delegátku zájezdu ,která...

 • 9 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Velmi pěkná dovolená v zimním období pro ty kteří rádi chodí a mají rádi přírodu. Jenom jsme neměli štěstí na delegátku zájezdu ,která nebyla schopna poskytnou praktické informace pro pohyb na ostrově. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Ubytování splnilo naše požadavky, postele byly pohodlné. Pokoj s malou kuchyňkou a balkonem.

Strava
Polopenze v hotelu byla výborná, velký výběr i dostatečné časové rozmez í podávané snídaně a večeře. Příjemná obsluha.

Služby hotela
Každý den byl pokoj v době naší nepřítomnosti uklizen ( dala bych přednost bez teto služby s pocitem většího soukromí).

Pláž
Madeira není o koupání, ale nám to nevadilo. Je tu velký výběr možných vycházek po ostrově i v dosahu místní autobusové dopravy.

Libuše Glosová, 25.01.2023, Dátum pobytu: 12.1. - 19.1.2023
Oblasť: Madeira Madeira, Funchal, Hotel: Dorisol Komplex

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 10 Skvělá dovolená na Madeiře

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Skvělá dovolená na Madeiře Zobraziť celú recenziu

Jiří Neuman, 04.01.2023, Dátum pobytu: 24.12. - 31.12.2022
Oblasť: Madeira Madeira, Funchal, Hotel: Alto Lido

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 3.6 Cena zájezdu rozhodně neodpovídala úrovni ubytování.

 • 3 Ubytovanie
 • 8 Strava
 • 3 Okolie
 • 1 Cena

Celkové zhrnutie
Cena zájezdu rozhodně neodpovídala úrovni ubytování. Zobraziť celú recenziu

Helena K., 28.12.2022, Dátum pobytu: 17.12. - 24.12.2022
Oblasť: Madeira Madeira, Funchal, Hotel: The Views Monumental

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 8.8 Výborná dovolená na konci prosince. Počasí vyšlo krásně, slunečno a kolem 20°C. Ostrov plný vánoční výzdoby, večer ve Funchalu vše...

 • 9.5 Ubytovanie
 • 9 Strava
 • 8 Okolie
 • 8 Cena

Celkové zhrnutie
Výborná dovolená na konci prosince. Počasí vyšlo krásně, slunečno a kolem 20°C. Ostrov plný vánoční výzdoby, večer ve Funchalu vše barevně rozsvícené. Vyplatí se koupit si výlety po ostrově přes službu Viator nebo GetYourGuide. Pojedete v menší skupině (dodávka, max. 8 lidí) a dostanete se na místa, kam běžný zájezdový autobus nemůže. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Hotel Alto Lido byl výborný. Nedávno zrenovovaný, všechno krásné a čisté. Snídaně i večeře formou bufetu, obrovský výběr který se každý den měnil. Personál příjemný.

Nevýhodou je poloha docela daleko od centra Funchalu. Nabízí bezplatný transport do města několikrát denně, je potřeba rezervovat na recepci.

Vedle hotelu probíhá velká stavba bytového komplexu. Chtějte pokoj na opačné straně.

Pláž
V prosinci to na koupání moc nebylo. Hlavně kvůli velkým vlnám, kvůli kterým byla velká část koupání uzavřena.

Jiří P., 28.12.2022, Dátum pobytu: 17.12. - 24.12.2022
Oblasť: Madeira Madeira, Funchal, Hotel: Alto Lido

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 4.6 Čistota

 • 5 Ubytovanie
 • 5 Strava
 • 5 Okolie
 • 3 Cena

Celkové zhrnutie
Čistota Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
V centru

Strava
Dobrá personál ochoten

Služby hotela
Dobrý

Pláž
Žádná

Jiří Hanzelka, 26.12.2022, Dátum pobytu: 15.12. - 22.12.2022
Oblasť: Madeira Madeira, Funchal, Hotel: Enotel Magnolia

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Všetky recenzie Madeira - Funchal