Madeira - Funchal Madeira

 • Popis

  Funchal je hlavným mestom autonomnej oblasti Madeira. Rozkladá sa na ploche 75,7 km2 a má približne 120 000 obyvateľov. Administrativne sa delí na 10 samosprávnych mestských častí a pod Funchal spadajú taktiež ostrovy Selvagens. Svôj názov mesto získalo podľa portugalského slova funcho, ktoré znamená fenykel. Práve táto aromatická rastlina sa hojne vyskytovala na pobreží.

  Osadu Funchal založil v roku 1421 portugalský moreplavec Zarco. Na mesto bol Funchal povýšený v roku 1508. So vzrastajúcim významom mesta rástla taktiež výstavba významných budov. Na ochranu mesta boli postupne vystavané 4 pevnosti. Prvá z nich, Forte do Ilhéu, ktorá bola postavená na ostrovčeku v mieste dnešného prístavného móla, bola pri rozširovaní prístavu zrušená. V pevnosti S?o Lourençozo 16. storočia dnes sídli armáda aniektoré mestské úrady. V svahu nad prístavom stojí pevnosť Fortaleza o Pico zo začiatku 17. storočia. V súčastnosti patrí portugalskému námorníctvu. Na východný koniec pobrežia je situovaná pevnosť Forte de S?o Tiago, ktorá dnes slúži ako múzeum moderného umenia.

  Funchal sa rozkladá v prírodnej oblasti, ktorá začína na pobreží mora a stúpa až do výšky 1 200 m. n. m. V horách pramenia tri potoky, ktoré mestom pretekajú. Ich toky však boli zvedené do hlbokých regulačných kanálov potom, čo pri povodni v roku 1803 zahynulo okolo 600 ľudí. Zátoku, okolo ktorej sa mesto obtáča, obklopujú svahy plné domčekov a viliek. Nad ňou sa vypínajú do výšky vrcholky kostolných veží. Z prístavu do luxusného predmestia Monte nad mestom vedie lanovka, ktorrá je veľmi obĺúbenou miestnou atrakciou. Samotnú štvrť Monte tvoria honosné vily, luxusné hotely a mnoho botanických záhrad.

  Obživu obyvateľom Funchulu zaisťuje predovšetkým práca v cestovnom ruchu, v obchodoch, reštauráciách a hoteloch. Svoje sídlo tu majú taktiež stavebné firmy, výrobne krajek a spoločnosti, ktoré sa zaoberajú pestovaním kvetín. V poľnohospodárskej produkcii dominuje vinná réva, banány a subtropické plodiny. Funchal je taktiež obľúbenou zastávkou luxusných výletných lodí, plávajúcich prevažne zo Skandinávie a Nemecka. Behom svojej prvej plavby tu zakotvila i slávna Queen Mary II.

  Medzi významné pamätihodnosti mesta patrí kostol Santa Catarina, nastaršia cirkevná stavba na ostrove, kostol a kláštor Santa clara a katedrála Sé.
  S mestom Funchal je spätý osud rady známych mien a vplyvných osobností. Napríklad rakúska cisárovna Sissi si tu liečila tuberkulózu. Pomník cisárovnej stojí neďaleko miestneho kasína. Ve Funchalu zomrel rakúsky cisár a český kráľ Karel I. Svoj pomník má na Monte, kde je i pochovaný. Britský ministerský predseda Winston Churchil s obľubou navštevoval neďalekou Câmaru de Lobos. Známym rodákom funchalu je slávny portugalský fotbalista Cristiano Ronaldo.

Najnovšie recenzie Madeira - Funchal

Celkom: 6,4 jedná se o tříhvězdičkový hotel a této kategorii asi odpovídal.

 • 7 Ubytovanie
 • 6 Strava
 • 6 Okolie
 • 6 Cena

Celkové zhrnutie
jedná se o tříhvězdičkový hotel a této kategorii asi odpovídal. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
bylo čisto, ale je vidět, že hotel má již něco za sebou a měl by se již trochu zrenovovat

Pláž
Madeira není koupací dovolená, spíš aktivní, aby člověk poznal krásy tohoto ostrova. S tím jsme počítali a nebyli jsme zklamaní, naopak.

Karel Repeš, 21.09.2021, Dátum pobytu: 10.9. - 17.9.2021
Oblasť: Madeira Madeira, Funchal, Hotel: Dorisol Komplex

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 9,8 Dovolená super, skvělé výletování, strava s polopenzí plně dostačující a hotel na úrovni s pěkným okolím. Písčité pláže se nacházejí v...

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 9 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Dovolená super, skvělé výletování, strava s polopenzí plně dostačující a hotel na úrovni s pěkným okolím. Písčité pláže se nacházejí v dojezdové vzdálenosti. Zobraziť celú recenziu

Lucie Bajaníková, 06.09.2021, Dátum pobytu: 27.8. - 3.9.2021
Oblasť: Madeira Madeira, Funchal, Hotel: Melia Madeira Mare resort & spa

Bola táto recenzia užitočná? Áno (2) Nie (0)

Celkom: 7,6 value for money

 • 7,5 Ubytovanie
 • 8 Strava
 • 7 Okolie
 • 8 Cena

Celkové zhrnutie
value for money Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
všechno čistý a pravidelně uklizený

Strava
pouze snídaně umím hodnotit - vcelku ok

Služby hotela
ok

Pláž
hodně daleko a ne úplně ideál pro jednoduché koupání (kameny, kamenná pláž..)

Michal L., 30.08.2021, Dátum pobytu: 19.8. - 26.8.2021
Oblasť: Madeira Madeira, Funchal, Hotel: Do Carmo

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 7,4 Pro nepříliš náročného člověka perfektní volba. Dochozí vzdálenost do centra a na koupání. Doporučuju!

 • 7 Ubytovanie
 • 7 Strava
 • 8 Okolie
 • 8 Cena

Celkové zhrnutie
Pro nepříliš náročného člověka perfektní volba. Dochozí vzdálenost do centra a na koupání. Doporučuju! Zobraziť celú recenziu

Adéla F., 30.08.2021, Dátum pobytu: 19.8. - 26.8.2021
Oblasť: Madeira Madeira, Funchal, Hotel: Estalagem Monte Verde

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Všetky recenzie Madeira - Funchal