Madeira - Funchal Madeira

 • Popis

  Funchal je hlavným mestom autonomnej oblasti Madeira. Rozkladá sa na ploche 75,7 km2 a má približne 120 000 obyvateľov. Administrativne sa delí na 10 samosprávnych mestských častí a pod Funchal spadajú taktiež ostrovy Selvagens. Svôj názov mesto získalo podľa portugalského slova funcho, ktoré znamená fenykel. Práve táto aromatická rastlina sa hojne vyskytovala na pobreží.

  Osadu Funchal založil v roku 1421 portugalský moreplavec Zarco. Na mesto bol Funchal povýšený v roku 1508. So vzrastajúcim významom mesta rástla taktiež výstavba významných budov. Na ochranu mesta boli postupne vystavané 4 pevnosti. Prvá z nich, Forte do Ilhéu, ktorá bola postavená na ostrovčeku v mieste dnešného prístavného móla, bola pri rozširovaní prístavu zrušená. V pevnosti S?o Lourençozo 16. storočia dnes sídli armáda aniektoré mestské úrady. V svahu nad prístavom stojí pevnosť Fortaleza o Pico zo začiatku 17. storočia. V súčastnosti patrí portugalskému námorníctvu. Na východný koniec pobrežia je situovaná pevnosť Forte de S?o Tiago, ktorá dnes slúži ako múzeum moderného umenia.

  Funchal sa rozkladá v prírodnej oblasti, ktorá začína na pobreží mora a stúpa až do výšky 1 200 m. n. m. V horách pramenia tri potoky, ktoré mestom pretekajú. Ich toky však boli zvedené do hlbokých regulačných kanálov potom, čo pri povodni v roku 1803 zahynulo okolo 600 ľudí. Zátoku, okolo ktorej sa mesto obtáča, obklopujú svahy plné domčekov a viliek. Nad ňou sa vypínajú do výšky vrcholky kostolných veží. Z prístavu do luxusného predmestia Monte nad mestom vedie lanovka, ktorrá je veľmi obĺúbenou miestnou atrakciou. Samotnú štvrť Monte tvoria honosné vily, luxusné hotely a mnoho botanických záhrad.

  Obživu obyvateľom Funchulu zaisťuje predovšetkým práca v cestovnom ruchu, v obchodoch, reštauráciách a hoteloch. Svoje sídlo tu majú taktiež stavebné firmy, výrobne krajek a spoločnosti, ktoré sa zaoberajú pestovaním kvetín. V poľnohospodárskej produkcii dominuje vinná réva, banány a subtropické plodiny. Funchal je taktiež obľúbenou zastávkou luxusných výletných lodí, plávajúcich prevažne zo Skandinávie a Nemecka. Behom svojej prvej plavby tu zakotvila i slávna Queen Mary II.

  Medzi významné pamätihodnosti mesta patrí kostol Santa Catarina, nastaršia cirkevná stavba na ostrove, kostol a kláštor Santa clara a katedrála Sé.
  S mestom Funchal je spätý osud rady známych mien a vplyvných osobností. Napríklad rakúska cisárovna Sissi si tu liečila tuberkulózu. Pomník cisárovnej stojí neďaleko miestneho kasína. Ve Funchalu zomrel rakúsky cisár a český kráľ Karel I. Svoj pomník má na Monte, kde je i pochovaný. Britský ministerský predseda Winston Churchil s obľubou navštevoval neďalekou Câmaru de Lobos. Známym rodákom funchalu je slávny portugalský fotbalista Cristiano Ronaldo.

Najnovšie recenzie Madeira - Funchal

Celkom: 8.3 Velka spokojniost s celou dovolenou, hotel splnil ocakavanie. Ubytovanie uz ma za sebou nejaky piatok, no na pokoji sme stravili minimum...

 • 8 Ubytovanie
 • 9 Strava
 • 8 Okolie
 • 8 Cena

Celkové zhrnutie
Velka spokojniost s celou dovolenou, hotel splnil ocakavanie. Ubytovanie uz ma za sebou nejaky piatok, no na pokoji sme stravili minimum casu. Rozmanita a chutna strava, hlavne jedla sa kazdy den menili. Klasicke all inclusive drinky dostupne pocas celeho dna. Pristup na plaz narocnejsi, ale na Madeire sa za plazou nechodi. Bazen a okolie uplne postacili na relax po trailoch na ostrove. Zobraziť celú recenziu

Erik J., Overená recenzia (Invia.cz), Hodnotené: 19.06.2024, Dátum pobytu: 28.5. - 4.6.2024
Oblasť: Madeira Madeira, Funchal, Hotel: Pestana Royal Premium All Inclusive Ocean & Spa Re

Celkom: 10 Úžasný hotel, skvělé jidlo, milá obsluha skvělá oblast hned u pláže.

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Úžasný hotel, skvělé jidlo, milá obsluha skvělá oblast hned u pláže. Zobraziť celú recenziu

Služby hotela
Bazén by mohl být otevřeny aspoň do 22:00, jinak úžasné.

Petr S., Overená recenzia (Invia.cz), Hodnotené: 18.06.2024, Dátum pobytu: 7.6. - 15.6.2024
Oblasť: Madeira Madeira, Funchal, Hotel: Orca Praia

2 fotografie

Celkom: 9 prima dovolena pro nadsene turisty

 • 9 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 8 Okolie
 • 9 Cena

Celkové zhrnutie
prima dovolena pro nadsene turisty Zobraziť celú recenziu

Strava
vyborne a dostacujici, hlavne na vyber i ryby a lokalni jidla

Služby hotela
parkovani v podzemnich garazich hotelu zdarma

Petra S., Overená recenzia (Invia.cz), Hodnotené: 18.06.2024, Dátum pobytu: 7.6. - 15.6.2024
Oblasť: Madeira Madeira, Funchal, Hotel: The Views Monumental

Celkom: 8.4 Ubytování hezké, byť lehce opotřebované. Jídlo vyborné, velký výběr. Vnitřní bázen a virivka+

 • 8.5 Ubytovanie
 • 8 Strava
 • 9 Okolie
 • 8 Cena

Celkové zhrnutie
Ubytování hezké, byť lehce opotřebované. Jídlo vyborné, velký výběr. Vnitřní bázen a virivka+ Zobraziť celú recenziu

Zákazník nechcel zverejniť svoje meno, Overená recenzia (Invia.cz), Hodnotené: 14.06.2024, Dátum pobytu: 4.6. - 11.6.2024
Oblasť: Madeira Madeira, Funchal, Hotel: Dorisol Komplex

Celkom: 5.8 Sluzba kancelare vyborna, sluzby hotelu prumerne

 • 5 Ubytovanie
 • 3 Strava
 • 7 Okolie
 • 8 Cena

Celkové zhrnutie
Sluzba kancelare vyborna, sluzby hotelu prumerne Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Neodpovida hotel 5*

Strava
Uroven hotel 3*

Služby hotela
Uroven hotel 3*

Pláž
Nebyla mestsky hotel

Vendula M. P., Overená recenzia (Invia.cz), Hodnotené: 14.06.2024, Dátum pobytu: 7.6. - 11.6.2024
Oblasť: Madeira Madeira, Funchal, Hotel: Pestana Casino Park

Všetky recenzie Madeira - Funchal