Kuba Kuba

 • Zaujímavé miesta

  Kuba je synonymom pre poznanie. Jednoduché ale výstižné slvoo. Na Kube neexistuje snáď jediné nezaujímavé miesto. Všade je niečo, čo Vás niečím okúzli. Až už v prírode, architektúre alebo vľúdnosť obyvateľov.

  Nenechajte si ujsť tieto miesta:

  Havana

  Takmer dvojmilionové hlavné mesto je plné nádherných architektonických skvostov, tradičných domov s mnohoročnou históriou. Celé mesto je typickou ukážkou typického kubánskeho života.

  Čomu sa teda v Havane venovať?

  Plaza de la Catedral
  Toto námestie je snáď tým najkrásnejším z celej starej Havany. Nachádza sa tu množstvo krásnych a zrekonštruovaných budov a nádherná katedrála Catedral de San Cristóbal de La Habana.

  Plaza Vieja
  Na tomto veľkolepom námestí sa zhromažďuje množstvo turistov. Taktiež reštaurácie a bary sú orientované vyslovene turisticky ale rozhodne tu stojí za pozretie množstvo zaujímavých starých budov, ktoré tvoria špecifickú atmosféru námestia.

  Capitolio
  V tesnej blízkosti Parque Central sa nachádza impozantná budova kapitolu. Na prvý pohľad sa Vám bude zdáť nejak povedomá. Áno, je to kópia Bieleho domu vo Washingtonu D.C. pred revolúciou sídlil v Capitoliu parlament a senát. V súčastnosti je tu sídlo ministerstva vedy, technológie a životného prostredia. Verejnosti je prístupné len prvé poschodie.

  Obispo
  Pokiaľ chcete nakúpiť typické kubánske suveníry, posedieť v jednej z tradičných reštaurácií a barov alebo sa len kochať farebným tovarom, je tu pre Vás hlavná nákupná a turistická tepna starej Havany. Nachádza sa tu taktiež hotel Ambos Mundos, v ktorom je sprístupnená k prehliadke izba, v ktorom Ernes Hemingway písal svoj román - Komu zvoní hrana.

  Plaza de la Revolución
  Toto námestie, predtým známe ako Plaza de la República, je bohaté na dochované budovy z éry vlády Fulgencio Batisty. Námestie je preslávené predovšetkým prejavmi Fidela Castra. Je to mohumentálne a obrovské námestie, na ktoré budete iste ešte dlho spomínať. Známa je predovšetkým socha José Martího.

  Museo de la Revolucion
  Prehlliadke tohto múzea venujte minimálne pol dňa. Expozícia je veľmi pútava a príťažlivá. Uvidíte tu všetko od vystaveného šijacieho stroja, na ktorom údajne matka revolucionárky Hérnandezové šila uniformy pre vojakov, ktorí zaútočili na kasárna Moncada v roku 1953, cez maketu bytu, v ktorom sa "kuli" plány na revolúciu. Múzeum si rozhodne nenechajte ujsť, je to veľmi zaujímava sonda do kubánskej histórie a hlavne jej prezentácie súčasným politickým vedením.

  Necrópolis cristobal Colón
  Jedna zo zaujímavostí v štvrti Havana Vedado. Asi najdôležitejší kubánsky cintrorín a zrejme i jeden z najväčších cintorínov v Južnej i Severnej Amerike. Cintorín je naozaj obrovský, údajne sa rozkladá na ploche necelých 5 km2, jednotlivé uličky sú pomenované a označené ako v meste. Môžete tu vidieť hrobky mnohých známych osobností, medzi nimi napríklad rodičov José Martího alebo hrobu Máxima Goméze. Zrejme najväčšou atrakciou cintorína je hrobka ženy, ktorá zomrela pri pôrode - obria mramorová socha ženy, ktorá drží kríž a na rukách dieťa.

  Baracoa - mesto Kryštofa Kolumbusa

  Mesto Baracoa, ktoré sa nachádza na juhovýchode Kuby, je miestom,kde v roku 1492 pristál Kryštof Kolombus. Prvé mesto, založené na Kube Diegom Velasquézom v roku 1511. Mesto, v ktorom dodnes prežívajú potomci miestnych domorodých indiánov Taínov.

  Baracoa vám doslova vezme dych. Miestni ľudia tu žijú v pokoji, nachádzajú sa tu úzke uličky, nízke jednoposchodové domčeky bez sklenených okien, jeden vedľa druhého. Všetko je lenované palmami, kakaovníkmi a kryštálovým morom.

  Pre náštevu si určite rezervujte viac než jeden deň. Ten totiž nestačí na ochutnanie tej báječnej miestntej atmosféry, vychádzku po pobreží a výšlap na stolovú horu El Yungue.

  Okrem nasávania špecifickej atmosféry, stojí v Baracoa za to pozrieť miestnu katedrálu Catedral Nuestra Senora de la Asunción. V tej je uložený kríž La Cruz de al Parra, ktorý údajne vztýčil na pobreží sám Kryštof Kolombus, keď miesto objavil.

  Santiago de cuba - revolučné mesto
  Obyvatelia revolučného mesta sú náležite hrdí na svoju históriu, sú hrdí na to že revolúciu začali práve oni.

  Historicky je Santiago jednou zo siedmich "villas" pôvodných osád na ostrove. Založené bolo na začiatku 16. storočia a v tej dobe bolo taktiež hlavným mestom celého ostrova. O toto postavenie prišlo približne v polovici 16. storočia. Od začiatku svojho založenia je veľkým rivalom Havany a povedala by som, že táto nálada je tu cítiť dodnes. Počtom obyvateľov je v súčastnosti po Havane druhým najväčším mestom Kuby.

  V Santiagu de Cuba si určite nenechajte ujsť budovu kasáreň Moncada, centrálne námestie Parque de Cespédés, kde stále hrá živá kapela a kaviarne tu praskajú vo švíkoch. Kúsok od námestia si rozhodne nenechajte ujsť náštevu pevnosti, nazývanej Balcon de velasuéz. Je odtiaľ krásny výhľad na mesto až k mori a pokiaľ si počkáte ľahko do zotmenia, môžete počítať s veľmi romantickým zážitkom. Pôvodne tu údajne stálo prvé opevnenie mesta. Nedokážem si to presne predstaviť ale tak nás informovali miestni vyberači poplatkov. V Santiagu sa taktiež rozhodne musíte prejsť po známej ulici CalleHeredia s množstvom pouličných predajcov.

  Trinidad

  Trinidad proste nesmiete vynechať. Panuje tu celkom ojedinelá a fantastická atmosféra, ako nikde inde na Kube.
  Trinidad je veľmi romantický a pôsobivý nielen večer. I za dňa Vás miestne úzke uličky s farebnými domčekami celkom vtiahnu do dobového pocitu a to predovšekým vďaka tradičnému vzhľadu domčekov. V roku 1988 bol vyhlásený za jednu z pamiatok UNESCO, zvýšila sa tu tým pádom turistická náštevnosť, zvýšili sa investície do rekonštrukcií.

  Až už Trinidad budete pozorovať od skorých ranných hodín alebo od pozdejších dopoludňajších, rozhodne sa všetci stretnete na večernom meste na schododch u Casy de la Musica a za zvukov hudby tu budete popíjať mojito či Cuba libre. Nebudete sa Vám chcieť preč!

  odpočinok a relaxácia: pláže a letoviská

  Bahia de Cochilos - zátoka sviní

  Zátoka sviní je jedna z najkrásnejších oblastí. Nečakujú tu na vás síce žiadne extra vybavené turistické letoviská, ale zato na krásnych plážach budete takmer sami. Obzvlášť pokiaľ si nezvolíte niektorú z hlavných pláží hotelu, ale vydáte sa po pobreží a vyberiete si sami tú svoju.

  Playa Girón

  Pláž je veľmi pekná, ale more je ešte dlhý kus do pobrežia veĺmi melké. K plávaniu je to skôr nevhodné, ale pokiaľ by ste mali chuť si len tak položiť na vodu a cez potápačské okuliare pozorovať rybičky, tak si pobyt tu určite užijete. Povedala by som že i pre rodiny s malými deťmi bude miestne more celkom vhodné.

  Avšak cesta medzi Playa Girén a Playa Larga je posiata množstvom maličkých pláží s príjemnými vstupmi do mora. Je tu naprosto dokonalá a priezračná voda, vidieť je tu do hĺbky minimálne štyroch metrov, nikto nikde, pláž je len vaša a jediný živí tvorovia sú farebné rybičky, ktoré Vás začnú obliehať pri vstupu do mora.

  Playa Larga

  Asi 30 km vzdialená Playa Larga je veľmi vyhľadávaná pre svoje potápačské strediská, v ktorých si môžete zaplatiť zostup do hlbín ako profesionál alebo ako amatér. Nachádza sa tu množstvo cas particular k ubytovaniu pre turistov.

  Varadero
  Varadero by si nemal ujsť žiadny náštevník Kuby. Je to polostrov asi 100 km východne od Havany a pokiaľ túžite po romantickej dovolenke alebo potápaní v raji, je Varadero to pravé. Čistá príroda, takmer nedotknutá moderným svetom, tyrkysovo modré more, korálové útesy, laguny, potápačské revíry, plávanie s delfínmi. To všetko Varadero ponúka!

  Lokality pre potápanie:
  Cayo Lenize
  Maria la Gorda
  Playa Larga + Playa Girón
  Caleta Buena

  Cayo Coco

  Cayo Coco je nádherný ostrov ležiaci v strednej časti Kuby, v provincii Ciego de Avila. Je súčasťou reťazí ostrov známych Kráľovské záhrady (Jardines del Rey). Jedná sa vlastne o ostrovný útes, ktorý je spojený s pevninou umelo vybudovanou, asi 17 km dlhou, hrádzou. Môžete sa sem teda dopraviť lietadlom i autom.

  Cayo Coco je to pravé miesto pre relaxáxiu, potápanie, romantickú dovolenu a poznanie. Na Cayo Coco budete obdivovať krásne korálové útesy, belostný jemný piesok na plážach a kryštálovo čisté more. Cayo Coco je rajom pre milovníkov potápania, ktorí sa sem schádzajú z celého sveta.

  Ubytovať sa môžete trebárs v niektorom z týchto luxusných hotelov: Melia Cayo Coco, Sol Cayo Coco, Tryp Cayo Coco, NH Krystal Laguna Villas & Resort alebo Blau Colonial Cayo Coco.

  Cayo Largo
  Približne 80 km od Kuby leží ostrov Cayo Largo. Je omývan priezračným karibským morom a pýši sa dĺžkou 28 km. Cayo Largo je nádherný vápencový ostrov s obrovskýim množstvom bielych pláží, mangroníkov a romantických zákutí.

  Nežijú tu trvale žiadni obyvatelia, ale veľkú časť mesiaca tu trávia pracovníci hotelov a stredisiek, ktorí sa potom zase vracajú späť na ostrov Kuba.

  Ostrov je ale vybavený medzinárodným letiskom a hotely sa nachádzajú len 10 minút jazdy od letiska. Hotelov je na Cayo Largo sedem a všetky boli postavené na južnom pobreží. Miestne pláže patria snáď k najkrásnejším na svete. Piesok je biely a voda v mori priezračná a tyrkysová.

  Pokiaľ budete chcieť tráviť deň trochu inak, môžete sa venovať rôznym športom, v La Granja de las Tortugas navštívte korytnačiu farmu alebo Isla del Sol, môžete si taktiež vypožičať džíp a spoznať celý ostrov. Medzi hojne využívané služby patrí taktiež prechádzka na katamaránu. Nudiť sa tu rozhodne nebudete.

  Santa Clara

  Santa Clara je hlavné mesto provincie villa Clara. Zájdete si asi 3 hodiny jazdy od Havany. Mesto bolo založené v 17. storočí a dnes patrí medzi hlavné centrá obchodu s nerastami a cukrovou trstinou. Santa Clara sa vyznačuje prevažne architektúrou koloniálneho štýlu s úzkymi ulicami. V meste sa nachádza rozľahlý park Vidal, miesto častých schôdzok a príjemná lokalita pre trávenie voľného času. Nachádza sa tu mauzoleum s pozostatkami Che Guevary a jeho 16-tich spolubojovníkov a múzeum venované životu Che Guevary.

  Prostredie a atmosféra mesta je veľmi príjemný zážitok. Navštívte určite katedrálu z 20. rokov 20. storočia, vybudovanú v novogotickom štýle. Santa Clara je rodiskom slávneho kubánskeho pianisty a skladateľa Rubéna Gonzáleza, ktorý sa preslávil predovšetkým ako člen skupiny Buean vista Social Club.

  Kuba je miestom, kde sa rozhodne nebudete nudiť. Pobyt na pláži môžete skombinovať s poznaním miestnej architektúry a histórie, kochať sa veľkolepým námestím v Havane, obdivovať atmosféru úzkych a farebných uličiek. Naštívte Kubu a uvidíte sami.