Kuba Kuba

 • Možnosti cestovania a dopravy

  Pokiaľ sa vydáte na Kubu, je treba mať ešte pol roka platný cestovný pas. Je taktiež nutné vypniť vstupný formulár, ktorého kópiu si uchováte a predložíte ju pri odchode. Ako turista budete taktiež potrebovať turistický preukaz, ktorý zastáva rolu víza. Zoženiete ho asi za 650 Kč v cestovných kanceláriách. Platí až 4 týždne a je možné na mieste predĺžiť na dobu najviac troch mesiacov. Musíte taktiež predložiť ubytovací poukaz na minimálne 3 noci, pokiaľ cestujete individuálne. Pri odletu z krajiny je treba zaplatiť poplatok 20 USD. Ako turista smiete vyviezť len nový tovar, ktorý nie je určený k obchodovaniu, a to v hodnote max. 1000 USD. Platí prísny zákaz vývozu krokodílej kože, korytnačky, čiernych korálov a veľkých mušlí. V dnešnej dobe je možné na Kubu dopraviť letecky s veľkým množstvom cestovných kancelárií. Ak si zvolíte cestu lietadlom, pripravte na cestu dlhšiu ako 11 hodín. Let je ale v každom prípade pohodlný a bude o Vás zo strany letušiek a stewardov veĺmi dobre postarané.

  Doprava na ostrove

  Pokiaľ ste sa vydali na Kubu na vlastnú päsť, máte taktiež asi viac času na individálne poznávanie ostrova. Možností, ako sa tu prepravovať je mnoho. Začneme autobusmi. Verejným autobusom sa hovorií guaguas alebo camellos. Je to časovo náročná a neistá doprava, dlhé meškania a poruchy sú tu na dennom poriadku. Teda Vám asi neostane nič iného, než autostop alebo pešia turistika. Snáď len vo Varaderu jazdí každú hodinu kyvadlová doprava, ktorá prepravuje turistov medzi hotelmi a nákupnými centrami.

  Ďalšou možnosťou formy prepravy je vlak.Železnice spojujú všetky dôležité mestá Kuby. Hlavná tepna vedie od Pinar de Rio na západe cez Havanu až na východ do Guantánama. vlaky sú tu rozdelené do 4 kategórií: sevicio especial(rychlík), primera expeial (osobní vlak prvej triedy), seguda clase (osobní vlak druhej triedy) a lechero, čo je tzv. courák. Na kvalitu a čistotu tu veľmi nespoliehajte.

  Pokiaľ cestujete na väčšie vzdialenosti, voľte radšej leteckú dopravu. Je samozrejme drahšia a lety bývajú rychlo vypredané, ale ako dopravný prostriedok je lietadlo asi najistejšou voľbou. Vnútroštátne lety zaisťujú Cubana de Avianción, Aerogaviota a charterová spoločnosť Aerocaribbean. Cieľovými letiskami bývajú väčšinou Baracoa, Bayamo, Cayo Coco, Cayo Largo, Havana, Guantánamo, Las Tunas, Manzanilo alebo Santiago de Cuba.

  Pokiaľ dávate prednosť vlastnému programu, môžete si na Kube prenajmúť automobil. Fungujú tu 4 veľké autopožičovne: Cubacar, Havanautos, Nacional a Transautos. Výber je vskutku veľký, a od starých veteránov, až po komfortné vozy. Pri platbe v hotovosti je treba zložiť kauciu 200 USD, pri platbe kartou stačí podpísať bianko formulár.

  Využiť môžete taktiež taxi službu, ktorá vás vyjde asi na 1 USD za kilometer.