Kuba Kuba

 • Miestna kuchyňa

  I keď na Kube panuje stále pomerne tvrdý režim, čo sa týka prideľovania potravín, vy, ako zahraničný turista sa nemusíte o svoj žalúdok vôbec obávať. Strana vytvorila špeciálne distribučné siete, ktorých úlohou je dodávať do dolárových hotelov a reštaurácií lahôdky. Môžete tak ochutnať čerstvo ulovené ryby, langusty a humry. Hoteloví kuchári pripravujú väčšinou medzinárodné pokrmy.

  Pokiaľ máte ale chuť na pravé kubánske jedlo, musíte opustiť hotel a vydať sa do tzv. paladeres, čo sú malé súkromné reštaurácie ponúkajúce tú pravú kreolskú kuchyňu.

  Aká je teda tá pravá kubánska kuchyňa?

  Je rovnako ako samotná Kuba farebná a plná vôní. Typické menu tvorí najskôr ovocný šalát väčšinou z grapfruitu, pomaranča, ananásu alebo papáje, nasleduje čerstvý šalát z bielej kapusty a ako hlavný chod prevláda kuracie a bravčové mäso.Asi najtradičnejšou prílohou je biela ryža s malými čiernymi fazuľami, známe pod názvom moros y cristianos. Ako polievku Vám obvykle naservírujú buď hustú frijoles negros alebo polievku arroz congrí s červenými fazuľami.

  Ako dezert si určite objednajte napríklad fritovaný banán, kandovanú papáju s pečivom a pokiaľ máte stále na niečo dobrého zálusk, ochutnajte chleba s kúskom selete, žemle s bravčovým mäsom, či tamales, čo sú kukuričné taštičky s mäsom.

  Asi najtradičnejším pouličným pokrmom je známa pizza so syrom pizza noc quesso. Pizza je výborná! Neochutnať ju by bol doslova hriech. Základom je samozrejme syr a paradajkový pretlak. Niekedy sa predávajú varianty so šunkou alebo s paradajkami. Naviac, u každého stánku chutí trochu inak, preto skúšajte a skúšajte.

  Po lahodnom jedle prichádza čas na tradičné kubánske kokteily. Jedným tých najslávnejších je samozrejme mojito. Skladá sa z bieleho trojročného rumu, citronovej štavy, sódovky, dávky cukru a ľadu. Podáva sa ozdobené mätou. Mojito bol najobľúbenejší nápoj Ernesta Hemingwaye a určite dostane i Vás.

  Ďalším známym nápojom je Cuba libre, ktorá sa skladá z jedného dielu rumu a jedno dielu coly. Tento nápoj bol roku 1898 naservírovaný Američanom po víťaztve nad španielskymi koloniálnymi pánmi.

  Kubánci sú vynaliezaví a hlavne gurmánsky národ, nie je preto divu, že slávnych nápojov stále pribúda. Môžeme menovať napríklad piňa coladu, saoco, cubanito alebo planter´s punch. Za zmienku stojí taktiež svetlé pivo, ktoré sa vyrába priamo na Kube, napr. Hatuey,Cristal a Búcanero.

  Za ochutnanie stoja taktiež ovocné džúsy a limonády. Dajte si ale pozor na spôsob prípravy, radšej zvoľte nákup týchto nápojov vo forme fľašiek.