Kuba Kuba

 • Mena, ceny, nákupy

  Kuba má i čo sa týka meny svoje špecifikum. Využívajú sa tu dve meny, a to PESO NACIONALE a PESO CONVERTIBLE. Pojďme si teda povedať, prečo tomu tak je a čo to znamená pre vás.

  Konvertivilný (convertible) pesos alebo CUC, je mena, ktorú dostanete po rozmenení EUR. Je tzv. turistická mena, za ktorú ale môžu nakupovať i Kubánci. Pesos nacionale je mena, v ktorej Kubánci dostávajú svoje platy, nakupujú potraviny na lístky a Vy ako turista za ne môžete taktiež nakupovať. Problém, je v tom, že nákupné miesta dobre poznajú len miestni obyvatelia, tudiž je pre Vás výhodnejšia mena Pesos convertile.

  1 CUC je približne 24 pesos nationale.

  Vhodné miesta pre zmenu sú napríklad banky, hotely, zmenárne alebo väčšie turistické strediská. Hotely si ale účtujú mnoho väčšie poplatky za spracovanie.
  Pokiaľ hľadáte zmenárňu, určite Vám pomôže táto fráza: "Hay una cadeca cerca de aquí?" [aj una kadeka serka de akí?]

  Čo za ktorú menu nakúpite

  Za pesos nacionale kúpite zeleninu a ovocie na trhoviskách, noviny na ulici, pizzu v stánkoch a niektorých reštauráciách, žemľu so syrom alebo šunkou, nápoje v plechovke a miestny chlieb tzv. "cadena cubana de pan". Potom lístky, to znamená na prídel: ryža, fazuľa, pečivo. Za CUC ale nakúpite väčšinou všade a všetko.Pokiaľ Vám bude robiť problém rozoznať, v akej mene sú ceny uvedené, pomôže Vám to, že ceny uvádzané v desatinových číslach sú v mene CUC, v pesos nacionale sa platí v desiatkach. Pokiaľ si ani tak nebudete istí, určite sa spýtajte, Kubánci Vám vždy ochotne poradia. Dajte taktiež pozor na označené meny. Pokiaľ niekto spomenie dolaáre, ide väčšinou o menu peso convertible, čo bol predtým dolár. Ak narazíte na tovar s označením ceny "$", ide teda o peso convertible.

  Ceny na Kube

  Kuba, akokoľvek by sa na prvý pohľad mohlo zdáť, nie je krajinou s nízkymi cenami. Všetko, čo je pre obyvateľov nadstandardné a luxusné, tzn. všetko okrem ryže, fazule a chleba, je i drahé. V pesos nacionale sice nakúpite lacno, ale zato len obmedzené množstvo potravín, ktoré pripadá i na miestnych obyvateľov. Jedlo tu ale naprosto úchvatné, preto ak chcete si užiť rozprávkové raňajky, nechajte si je, síce za vyššiu cenu, pripraviť vo vašom ubytovacom zariadení. Najete sa vskutku výnimočne!

  Banky

  Na Kube existujú tri hlavné bankové reťazce. Zastúpenie týchto bánk nájdete vo všetkých hlavných mestách regiónu a vo všetkých mestách na ostrove: Banco Finaciero International, Baco Crédito y Comercio (Banco Nacional de Cuba), Caja de Ahorros. Banky sú ale stále v procesu instalovania bankomatov, tento systém stále ešte na Kube nefunguje. Preto banky vo väčších mestách sú schopné poskytnúť hotovosť na základe kreditnej karty, minimálne však 100 USD.

 • Orientačné ceny

  Reštaurácie:
  Jedlo, lacná reštaurácia 6.50 €
  strava pre 2 osoby, reštaurácia strednej kategórie, trojchodová 23.21 €
  McMeal v McDonalds (alebo ekvivalentné kombinované jedlo) 5.11 €
  Domáce pivo (čapované 0,5 litra) 2.52 €
  Dovážané pivo (0,33 litrová fľaša) 2.71 €
  Cappuccino (bežné) 1.31 €
  Coca-Cola / Pepsi (0.33 litrová fľaša) 2.07 €
  Voda (0,33 litrová fľaša) 1.26 €
  Oficiálny kurz kubánskych pesos v banke (CADECA) 1 USD = 22 pesos, na ulici 20 pesos.

  Mlieko (bežné), (1 liter) 2.84 €
  Bochník čerstvého bieleho chleba (500g) 0.73 €
  Ryža (biela), (1kg) 2.00 €
  Vajcia (bežné) (12) 1.92 €
  Miestny syr (1kg) 5.84 €
  Kuracie rezne (1kg) 4.72 €
  hovädzie okrúhle (1 kg) (alebo ekvivalentné červené mäso zo zadného stehna) 9.82 €
  Jablká (1kg) 4.13 €
  Banán (1kg) 1.02 €
  Pomaranče (1kg) 1.16 €
  Paradajka (1kg) 1.17 €
  Zemiaky (1kg) 1.77 €
  Cibuľa (1kg) 2.13 €
  Šalát (1 hlava) 0.78 €
  Balenie cigariet 20 (Marlboro) 3.71 €