Cyprus Cyprus

 • Cestovné doklady

  Vláda Cyperskej republiky určila za legálne vstupné a výstupné hraničné priechody na ostrov letiská v Larnake a v Pafose a prístavy v Limasole, v Larnake a Latsi. Od nadobudnutia členstva Cyperskej republiky v Európskej únie 1. mája 2004 občania Slovenskej republiky (rovnako ako občania ostatných členských krajín EÚ) majú právo vstupovať na územie Cyperskej republiky po preukázaní sa buď platným cestovným pasom alebo platným osobným identifikačným preukazom (občiansky preukaz). Cestovný doklad musí byť platný najmenej o tri mesiace dlhšie, ako je zamýšľaný dátum odchodu z Cyperskej republiky.

 • Víza

  Turistický pobyt možný bez víz a registrácie po dobu maximálne 90 dní.

 • Colné a devízové predpisy

  Pri dovoze domácej a cudzej meny sa neuplatňujú žiadne obmedzenia. V prípade ďalšieho vývozu alebo nákupu cennejších vecí sa odporúča hotovosť na colnici deklarovať. Vyvážať možno hotovosť deklarovanú pri vstupe. Bez predchádzajúcej deklarácie možno vyviesť bez problémov až do 2.000 EUR alebo ekvivalent v inej mene.

  Vývoz starožitností bez povolenia Cyperskej archeologickej služby je prísne zakázaný.Ostrov je vhodný na letné dovolenky pre rodiny s deťmi (v zásade v období od polovice mája do polovice októbra). Priame konfrontácie polície s turistami sú výnimočné, avšak mimoriadne prísne sa postupuje proti prechovávaniu drog - držanie aj malého množstva mäkkých drog v zásade končí uväznením takejto osoby (hrozba odňatie slobody na 3 až 8 rokov alebo peňažný trest alebo obidva tresty súčasne a páchateľ sa stáva nežiadúcou osobou pre ďalšie cesty na Cyprus v období na 10 rokov a viac. Kriminalita na Cypre je v porovnaní s ostatnými európskymi štátmi nízka, do rozporu zo zákonom sa vo väčšine prípadov dostávajú cudzinci.