Cyprus - Severný Cyprus Cyprus

 • Popis

  Severocyperská republika pokrýva asi tretinu rozlohy Cypru. Leží na severnom, stále zelenom a nedotknutom cípe ostrova. Hlavné mesto Lefkosia (grécky Nicosia) je ako jediné na svete rozdelené medzi dva štáty. Severný Cyprus ho zdieľa s južným susedom- Cyperskou republikou. Na severe sa hovorí turecky, juh ovládla gréčtina. V tureckej časti sú doteraz zjavné známky násilného rozdelenia ostrova v 70. rokoch. Vďaka izolácii Severocyperskej republiky sem neprenikol masový turizmus.

  Krásne dlhé pláže lemuje svieža zeleň miesto hotelových komplexov a na turistov sa pozerá skôr ako na hostí, než ako na sezónny zdroj príjmov. Priamy let zo Slovenskej republiky na Severný Cyprus neexistuje. Po ceste s medzipristátím v tureckom Istanbule sa dostanete na letisko v Ercane. Pri cestovaní z južnej časti Cypru musíte hranice prejsť pešo okolo ozbrojených vojakov OSN strážiacich zelenú líniu. Platný cestovný pas je podmienkou.

  Severocyperské letoviska patria k posledným panenským oblastiam v Stredomorí. Pláže na polostrove Karpaz sa často objavujú medzi TOP 10 na svete. Nad nimi sa dvíhajú zelené kopce s neporušenou prírodou. Pár menších hotelov strednej kategórie vlastnia miestni rybári, obchodníci a majitelia reštaurácií. Na turistov narazíte málokedy a so starousadlíkmi sa rýchlo spriatelíte.

  Najfrekventovanejšie mesto Famagusta postupne ovládajú hotelové rezorty. Leží na východnom pobreží ostrova a okrem turizmu ťaží z prítomnosti obchodného prístavu. Pri starom prístave stojí pevnosť Othellova veža s vyhliadkou na celý záliv. Názov získala podľa hry Williama Shakespeara, ktorý sem zasadil jej dej. Zo stredovekého opevnenia sa dochovala tiež Morská brána (Porta del Mare) z roku 1496 a brána Ravalin. Mešita Laly Mustafa Pashu je prístupná verejnosti a počudujete sa nad jej históriou. Pôvodne išlo o kresťanskú katedrálu zo 14. storočia, ale v roku 1571 ju tureckí dobyvatelia prestavali na svoj svätostánok. Rovnaký osud stihol kostol svätého Petra a Pavla, ktorý dnes slúži ako verejná knižnica. Smutnú históriu cyperského konfliktu pripomína štvrť Varoša. Z pláže, ktorá zostala prístupná, uvidíte tzv. Mesto duchov - prázdne hotelové komplexy, ostnaté drôty a strážnej búdy. Asi 6 kilometrov od letoviska sa rozkladá archeologické náleziská mesta Salamis, kde sa odohrala slávna bitka medzi Aténčania a Peržanmi.

  Kyrenia na severnom pobreží privíta každým rokom viac a viac turistov. Letovisko prekvitá a mení svoju tvár podľa požiadaviek zahraničných návštevníkov. Pláže tvorené jemným pieskom nie sú preplnené ani v hlavnej sezóne. Kilometrová Acapulco Beach s pozvoľným vstupom do vody je vybavená požičovňou lehátok, pouličným občerstvením aj agentúrami vodných športov. Asi 5 kilometrov od Kyrenie sa tiahne pláž Escape považovaná za jednu z najkrajších na severnom pobreží. Aj tu si môžete požičať vodný skúter, šlapadlo alebo kanoe. Atmosféru strediska dotvárajú stredoveké stavby, kamenné uličky, pozostatky hradieb, rodinné reštaurácie a drobné obchodíky so suvenírmi. Nad Kyreniou sa týči križiacky hrad svätého Hilariona a dole v meste stojí menší hrad Kantara. Vydajte sa na každodenný trh a pozorujte živosť miestnych obyvateľov. Nakúpite čerstvé ovocie a zeleninu, remeselné výrobky a vynikajúce syry. Za hranicami mesta sa vypína pohorie Kyrenia s chodníkmi pre peších a cyklistov.

  Na severovýchode ostrova leží nové letovisko Bafra. Postupne tu vyrastajú luxusné hotelové komplexy zamerané na pasívnu aj aktívnu dovolenku. Špičková úroveň a komfort päťhviezdičkových rezortov konkurujú atraktívnym lokalitám v Stredomorí. Severný Cyprus je krásna nedotknutá krajina, ktorá je malými krokmi dobývaná cestovným ruchom. Objavte ju skôr, než turizmus pohltí jej pobrežia.

Najnovšie recenzie Cyprus - Severný Cyprus

Celkom: 10 Skvělý hotel ve skvělé lokalitě. Jídlo bylo velmi dobré a velmi rozmanité.

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Skvělý hotel ve skvělé lokalitě. Jídlo bylo velmi dobré a velmi rozmanité. Zobraziť celú recenziu

Marcin L., Overená recenzia (Travelplanet.pl), Hodnotené: 03.04.2024, Dátum pobytu: 26.3. - 31.3.2024
Oblasť: Cyprus Cyprus, Severný Cyprus, Hotel: Lord's Palace

Celkom: 8.8 Pěkný hotel. Klimatický. Tato služba byla užitečná a zdvořilá. Je to daleko od pláže. Paní ubytovatelka byla milá a velmi nápomocná.

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 5 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Pěkný hotel. Klimatický. Tato služba byla užitečná a zdvořilá. Je to daleko od pláže. Paní ubytovatelka byla milá a velmi nápomocná. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Pohodlný pokoj. Chyběla nám rychlovarná konvice, abychom si v posteli uvařili kávu nebo čaj a nemuseli nutně používat bar

Strava
Různá chutná jídla. Každý si najde něco pro sebe

Služby hotela
Tato služba byla užitečná a zdvořilá

Pláž
Pláž je daleko a my jsme ji nevyužili

Małgorzata O., Overená recenzia (Travelplanet.pl), Hodnotené: 05.03.2024, Dátum pobytu: 24.2. - 2.3.2024
Oblasť: Cyprus Cyprus, Severný Cyprus, Hotel: The Olive Tree

Celkom: 9.4 Velmi příjemný pobyt. Hotel se nachází v blízkosti pláže a vysokých hor. Jídlo je velmi chutné a má velký výběr jídel - každý by si zde...

 • 9.5 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 9 Okolie
 • 9 Cena

Celkové zhrnutie
Velmi příjemný pobyt. Hotel se nachází v blízkosti pláže a vysokých hor. Jídlo je velmi chutné a má velký výběr jídel - každý by si zde měl najít to své. Velmi milá a profesionální obsluha. Jedinou nevýhodou je, že i přes upozornění "nerušit" byl pokoj každý den uklizen. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Hotelový pokoj byl velmi pohodlný a útulný. Manuálně ovládaná klimatizace. Koupelna byla perfektní. Jen je potřeba pamatovat na adaptér do elektrické zásuvky - jsou anglického typu se třemi otvory.

Strava
Jídlo je velmi chutné a rozmanité, zejména vegetariáni, je z čeho vybírat.

Služby hotela
Velmi pěkný a efektivní servis. Jediným mínusem je, že, jak jsem již zmínil, i přes upozornění na nerušit personál vcházel do místnosti každý den.

Pláž
V únoru jsem byl mimo sezónu, takže jsem na pláž nešel. V sezóně jezdí na pláž kyvadlový autobus.

Karol K., Overená recenzia (Travelplanet.pl), Hodnotené: 05.03.2024, Dátum pobytu: 24.2. - 2.3.2024
Oblasť: Cyprus Cyprus, Severný Cyprus, Hotel: The Olive Tree

Celkom: 6.3 Bohužel kolem hotelu funguje pouze taxi služba, takže si cestu neplánujte.

 • 7 Ubytovanie
 • 7 Strava
 • 4 Okolie
 • 7 Cena

Celkové zhrnutie
Bohužel kolem hotelu funguje pouze taxi služba, takže si cestu neplánujte. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Ubytování splňuje hodnocení.

Strava
Výběr je téměř přehnaný, ale problém je s příchutěmi.

Služby hotela
Bazén, bazény, sauna, úklid v pořádku.

Pláž
Jelikož byl únor, nebylo tam plno, pláž byla vhodná jen na procházky.

Sándor D. C., Overená recenzia (Invia.hu), Hodnotené: 29.02.2024, Dátum pobytu: 21.2. - 26.2.2024
Oblasť: Cyprus Cyprus, Severný Cyprus, Hotel: Limak Cyprus Deluxe

Celkom: 9.3 Hotel je ve výborné lokalitě. Blízko centra, snadno se dostanete autobusem. V okolí restaurace a obchody. Nádherný výhled na okolní hory....

 • 10 Ubytovanie
 • 8 Strava
 • 9 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Hotel je ve výborné lokalitě. Blízko centra, snadno se dostanete autobusem. V okolí restaurace a obchody. Nádherný výhled na okolní hory. Skvělá základna pro návštěvu památek a nedalekých turistických atrakcí. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Skvělé ubytování, možnost relaxace mezi olivovníky a krásnou zelení kolem koupaliště.

Strava
Chutné a bohaté snídaně. Doporučuji!

Anna W., Overená recenzia (Travelplanet.pl), Hodnotené: 13.02.2024, Dátum pobytu: 23.12. - 30.12.2023
Oblasť: Cyprus Cyprus, Severný Cyprus, Hotel: The Ship Inn

Všetky recenzie Cyprus - Severný Cyprus