Cyprus - Nicosia Cyprus

  • Čas letu

    04:00 h

  • Popis

    Nikózia (Lefkosia) je hlavné mesto Cypru a leží v samotnom strede ostrova na rieke Pedieos. V Nikózii nájdeme takú zvláštnosť, že je vlastne rozdelená na dve časti - grécku a tureckú. Južnú časť hlavného mesta patrí Cyperskej republike - grécka časť, kde žije až 300 tisíc obyvateľov. Naopak, na severe sa nachádza územie patriace tureckej časti, kde žije približne len 90 tisíc obyvateľov. Od 3. apríla 2003 sa Nikózia opäť stala jedným mestom tým, že sa zrušili vnútorné hraničné priechody. 
    Zaujímavejšiu, a rovnako aj vyspelejšiu grécku časť ohraničujú benátske hradby, ktoré boli vystavané v rokoch 1567 - 1570 s tromi hlavnými bránami, ktorými sa vstupovalo do mesta. Ďalším významným miestom je námestie Eleftheria (Sloboda) s dominantným pomníkom. Turisti tiež hojne navštevujú Arcibiskupský palác, kde sídli aj Byzantské múzeum. Náboženské pamiatky sú zastúpené v gotickej katedrále svätého Jána z roku 1662 alebo kostol Panagia Fanomereni z roku 1872. 
    Viac pokoja a starobylých tureckých pamiatok nájdete v severnej časti. Mešita Selimiye, ktorá predtým bola katedrála zasvätená svätej Sofii, sa premenila s dobytím Turkov na islamskú mešitu s dvoma minaretmi. Kúpele Büyük Hammam si môžete vyskúšať na vlastnej koži.

Najnovšie recenzie Cyprus - Nicosia

Všetky recenzie Cyprus - Nicosia