Bali Bali

  • Flóra

    Miestna flóra zahŕňa nespočetné množstvo nádherných druhov rastlín, medzi ktoré patria drobné orchidey, ale aj obrovská rastlina rafflézia, čo je najväčšia kvetina na svete. Jej kvet má priemer asi jeden meter. 

    Ak sa pýtate, aké poľnohospodárske plodiny tu miestni obyvatelia pestujú, potom je to hlavne ryža, ale nájdeme tu aj kaučukovník, kokosovú palmu, kávovník, čajovník, kakaovník, kukuricu, najrôznejšie korenie, kapok, tabak a pod. Ryžové polia sú tu terasovité, pripomínajú umelecké diela a sú dômyselne zavlažované - úroda je tu dvakrát do roka. 

    Indonézia je jedna z najväčších zásobární dreva na svete a je tu vôbec najväčšia koncentrácia tropických tvrdých drevín na svete. Celková plocha štátom vlastnených lesov je približne 12,9 milióna hektárov. 56 % exportu dreva tvorí drevo zo stromov meranti. Z ostatných druhov sa tu vyskytuje ramín, agát, tík, borovica, ratan a bambus. Veľká časť vzácneho dreva je samozrejme určená na vývoz. 

    Aj keď sme pri miestnej flóre, musíme spomenúť dva posvätné druhy stromov - najvýznamnejší je Banyán, ktorý rastie v chrámoch a z jeho vzdušných koreňov vyrastajú stromy nové. Druhým posvätným stromom je frangipani (pluméria) s nádhernými kvetmi, ktorými sa zdobia tanečnice a slúžia aj ako obete bohom.