Taliansko - Florencia Taliansko

 • Popis

  Florencia je hlavným mestom malebného Toskánska v povodí rieky Arno Názov mesta je ľahký, názov Florencia totiž pochádza z talianskeho fiorentina, čo v preklade znamená "kvitnúci". Taliansky ekvivalent názvu mesta je Firenze. Mesto bolo svojho času kolískou renesancie, čo je poznať na prvý pohľad. V 14. storočí sa do čela mesta dostal rod Medicejských. Členovia rodiny Medicejských boli veľkými zástancami umenia, a preto do mesta pozvali najväčších maliarov, spisovateľov a architektov tej doby. S históriou mesta sú teda nerozlučne spojené zvučné mená umelcov ako napríklad Alighieri, boccacio, Botticelli, Da Vinci, Michelangelo či Petrarca. 

  Florencia je jedným z najdôležitejších miest Talianska, v rokoch 1865 až 1870 sa dokonca stala hlavným mestom novo vzniknutého talianskeho kráľovstva z dôvodu obliehania Ríma francúzskymi vojakmi. 

  Kto rád jazdí za pamiatkami, ten sa vo Florencii určite nudiť nebude. Naopak. Mesto je totiž akýmsi múzeom samo o sebe. Povedomé z nespočetných fotografií vám určite bude hlavné florentské námestie Piazza della Signoria alebo Radničné námestie, ktorého dominantou je socha Michelangelova Davida nachádzajúca sa v Loggia dei Lanzi, v otvorenej hale s krížovou klembou ozdobené tromi gotickými stĺpmi. Miestna socha je však len kópiou. Originál sa od roku 1873 nachádza v galérii Accademia. Tá bola pôvodne založená ako maliarska škola, dnes sa však vyznačuje predovšetkým Michelangelovými dielami. 

  Ďalšia dominanta námestia stojí ihneď vedľa a je to radnica Palazzo Veecchio alebo inak povedané Starý palác. Nad radnicou sa týči 95 metrov vysoká veža Torre d´Arnolfo pripomínajúca stredoveký hrad. Veža slúžila ako architektonický vzor ďalším podobným stavbám v celom Toskánsku. V tých niekoľko málo rokoch, kedy bola Florencia hlavným mestom Talianska, tu sídlil taliansky parlament a spolu s ním taktiež ministerstvo zahraničných vecí. Celá stavba sa pýši bohatou renesančnou výzdobou a jej priestory si môžu turisti prezrieť i z vnútra. Horná časť stavby je spojená ako s galériou Uffizi, chválou renesačného umenia, tak s Palazzo Pitti, ktorý nasjkôr slúžil ako sídlo florentských panovníkov. Dnes sú súčasťou paláca štyri múzea s jedinečnými zbierkami umenia. Od paláca sa môžete vydať smerom k záhradám Boboli. Tie slúžia jednak ako miesto odpočinku a jednak ako akási oáza prírody vo vnútri mesta. V parku sa môžete kochať množtvom záhrad, fontán, umelých jazierok či jaskýň spolu s malou pevnosťou Belvedere. 

  Skôr zmienená galeria Uffizi ponúka vo svojích priestorách diela vyznamných renesančných majstrov ako Michelangela, Raffaela, Botticelliho, Leonarda, Tiziana, Rubense a ďalších. Po Vatikánskych múzeách je druhá do počtu vystavovaných predmetov Taliansku. Na Piazza della Signoria sa rovnako nachádza Neptúnová fontána z 16. storočia. 

  Z Piazza della Signoria sa môžeme vydať smerom k ďalšej známej stavbe a to k forentskej katedrále, alebo dómu.  Obrovská majestátna kopula dóma Santa Maria del fiore (alebo Duom Santa Maria del Fiore) priťahuje najviac pozornosti z celého panoramatu mesta. Táto tretia najväčšia talianska katedrála stojí na Katedrálnom námestí (Piazza del Duomo). Námestie je z druhej strany spojené s Piazza San Giovanni ozdobené jedinčným baptisteriem sv. Jana. Tento komplex stavieb tak tvorí zaujímavý a vyhlásený architektonický celok. Samotná kopula katedrály Santa Maria del Fiore je ohromujúca svojou veľkosťou a krásna svojím vyhotovením. Jej fasáda, ktorá vznikla v 19. storočí, je obložená pruhmi bieleho, zeleného a ružového mramoru, ale spolu tvoria majestátnu dekoráciu. Samotný interiér katedrály je však pomerne prostý. Do vnútra je vstup turistom povolený, avšak musíte prekonat bariéru o výške 463 schodov, ktoré vás však dovedú priamo dnu do kopule. Zhora sa Vám potom naskytne úchvatný pohľad na celé mesto i jeho okolie. 

  Pri potulkách Florenciou nesmiete zabudnúť na prechádzku starým mostom Ponte Vecchiou, kde môžete preskúmať jedinečné umenie vystavované obchodníkmi a predavačmi. Táto tradícia na moste existuje už od 13. storočia.  Kúsok od katedrály Santa Maria del Fiore leží námestie Piazza San Lorenzo s rovnakomenným kostolom na ktorého stavbe pracovali vyhlásení umelci - Bruneleschi a Michelangelo. Kostol sa mal stať rodinným kostolom rodiny Medicejských a skrýva taktiež rodinnú hrobku. V rohu námestia taktiež stojí mohutný palác Palazzo Medici-Riccardi, ktorý je jedným z najstarších renesančných typov. 

  Na námestí San Marco v univerzitnej štvrti stojí rovnakomenný kostol zo 14. storočia, ktorý pôvodne existoval ako sídlo rádu dominikánov. Bol bydliskom mimo iné i pre známeho maliara Fra Angelica, ktorý zdobil mníšske izby svojimi maľbami. Svojho času tu žil taktiež G. Savonarola, mních, ktorý sa preslávil odvážnou kritikou cirkvi, za čo zaplatil vlastným životom.  Nie príliš ďaleko nájdeme archeologické múzeum Museo Nazinale Archeologico pýšiace sa vzácnou zbierkou etruského umenia. 

  Pokiaľ Vás florentské umenie a pamiatky nadchnú, určite sa oplatí vyjsť si pár kilometrov za mesto a preskúmať niektoré z Medicejských viliek v okolí. Najznámejšími sú Villa di Castello, Villa della Petraia a Villa Careggi.  Blízke mestečko Fiesole bolo za dôb renesancie obľúbeným letným sídlom bohatých Florenťanov. Stredom mesta je kúzelné námestie Piazza Mino da fiesole s radnicou a múzeom Bandini, pýšiacim sa zbierkou florentského umenia zo 13., 14. a 15. storočia.

Najnovšie recenzie Taliansko - Florencia

Celkom: 9 Velká spokojenost s hotelem a jejím personálem.

 • 9 Ubytovanie
 • 9 Strava
 • 9 Okolie
 • 9 Cena

Celkové zhrnutie
Velká spokojenost s hotelem a jejím personálem. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Ubytování bylo v rámci stanovené úrovně 3 hvězdičky vynikající. Personál velmi ochotný a zdvořilý.

Strava
Hotel nabízel pouze snídani, byli jsme velmi spokojeni.

Služby hotela
Žádné zvláštní služby hotelu jsme nevyužívali, neboť jsme dovolenou měli jako poznávací a většinu času jsme trávili mimo něj.

Pláž
bez pláže

Lucie Kirjakovská, 20.10.2016, Dátum pobytu: 12.10. - 17.10.2016
Oblasť: Taliansko Taliansko, Florencia, Hotel: Delle Nazioni

Bola táto recenzia užitočná? Áno (1) Nie (0)

Celkom: 3.8 Zásadní problém byl v průvodkyni. Nerozhodná, často jsme měli dojem, zda již Florencii někdy navštívila - př. pravidelné dotazy na...

 • 3.5 Ubytovanie
 • 5 Strava
 • 3 Cena

Celkové zhrnutie
Zásadní problém byl v průvodkyni. Nerozhodná, často jsme měli dojem, zda již Florencii někdy navštívila - př. pravidelné dotazy na pokračování cesty u místních. Neznala dostupnost hotelu MHD - prý vždy chodí pěšky. Hotel je umístěn cca 3 km od histor. centra.

Průvodkyně: Naprostá neznalost historie, umění, architektury

Často zavádějící informace.

ALE: snaživá, sice neúspěšně, znalost jazyka Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Pokoj opotřebovaný, v koupelně výrazná plíseň. TV bez fungujícího ovladače.

Strava
Samostatně bez CK.

Věra, 02.10.2015, Dátum pobytu: 26.9. - 29.9.2015
Oblasť: Taliansko Taliansko, Florencia, Hotel: Columbus

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 3.5 Název je last minute, ale my jsme platili ještě plnou taxu na rozdíl od většiny ostatních. Průvodkyně bezvadná, ale proč jsme přistávali...

 • 3 Ubytovanie
 • 3 Strava
 • 5 Cena

Celkové zhrnutie
Název je last minute, ale my jsme platili ještě plnou taxu na rozdíl od většiny ostatních.

Průvodkyně bezvadná, ale proč jsme přistávali v Pizze a šikmou věž bychom neviděli, kdybychom neuplatili řidiče.

To mělo být v základní nabídce. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Hotel měl mít 4 hvězdičky, ale nevím podle jakých standardů. Na pokoji bylo v noci zima a hlavně teplá voda tekla asi 1/2 cm pramínkem. Proležené dvoulůžko také není žádná pohoda.

Strava
Snídaně velmi chudá a jednotvárná: bílý chléb a croissant, 1 druh tvrdého sýru a 1 druh šunky a bílý jogurt.

Tak to bylo každý den.

Daniela Kebísková, 02.10.2015, Dátum pobytu: 26.9. - 29.9.2015
Oblasť: Taliansko Taliansko, Florencia, Hotel: Columbus

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 4.2 Italové jsou k turistům velmi nepřátelský národ, takže než tam pojedete, počítejte s tím a obrňte se nihilismem...:) Rovněž jejich...

 • 5.5 Ubytovanie
 • 1 Strava
 • 5 Okolie
 • 4 Cena

Celkové zhrnutie
Italové jsou k turistům velmi nepřátelský národ, takže než tam pojedete, počítejte s tím a obrňte se nihilismem...:) Rovněž jejich jazyková vybavenost a organizační schopnosti se zasekly někdy v době kamenné...:) ALE ty památky jsou nádherné a nezapomenutelné... Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Pokoj byl čistý a útulný, denně vyměněné ručníky i osušky, ustlaná postel. Měli jsme vlastní klimatizaci, ale s centrálně regulovanou teplotou, takže pokud nám nevyhovovala, jediné řešení bylo ji vypnout...

Bohužel přímo naproti hotelu se nachází Irish pub, takže pokud dostanete pokoj s okny do ulice jako my a nejste zvyklí spát v hluku, mnoho toho asi nenaspíte...

Strava
Snídaně naprosto otřesné. Doporučuji si je v hotelu neobjednávat a raději ty peníze investovat do stylového jídla někde venku.

Malý výběr, denně to samé, hnusné kafe, místo mléka obarvená voda, džus z prášku, nepříjemný personál...

Služby hotela
Celkově ty tři hvězdičky až na kvalitu snídaní odpovídají tomu, co hotel předvedl. Recepční byli milí. Jen pozor, taxa města činí 3,5 € za os. a noc a musíte ji zaplatit při odjezdu, na to by mohla upozořnovat Invia, než člověk odjede, protože my se tu informaci dozvěděly náhodou den před odjezdem...ještěže jsme měly dostatek hotovosti s sebou...

Lucie A., 15.07.2015, Dátum pobytu: 8.7. - 12.7.2015
Oblasť: Taliansko Taliansko, Florencia, Hotel: Rex

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 7.8 Celkově se nám pobyt v ap. Lungomare libil, byli jsme tam v zaří, takže bylo všude trochu vlhko. Zahrada byla zanedbaná, neudržovaná ale...

 • 7 Ubytovanie
 • 8 Okolie
 • 9 Cena

Celkové zhrnutie
Celkově se nám pobyt v ap. Lungomare libil, byli jsme tam v zaří, takže bylo všude trochu vlhko. Zahrada byla zanedbaná, neudržovaná ale jinak dobrý. Se psem ideální. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Ubytováni dobré, trochu vlhko.

Strava
Vlastní

Pláž
Velká, pěkná, čistá veřejná pláž přímo přes silnici, možnost zakoupit lehátek.

Anonym, 24.09.2014, Dátum pobytu: 13.9. - 20.9.2014
Oblasť: Taliansko Taliansko, Florencia, Hotel: Apartmán Lungomare

Bola táto recenzia užitočná? Áno (1) Nie (0)

Všetky recenzie Taliansko - Florencia