Portugalsko Portugalsko

 • Zaujímavé miesta

  Alantejo

  Jedna z piatiach portugalských oblastí, zaberajúca tretinu územia. Za rímskej doby to bola obilnica celej ríše, teraz má toto územie skôr stepný ráz, kde je vybudované veľké množstvo priehrad a nádrží. Dedinky si tu stále uchovávajú pôvodný stredoveký ráz. Nájdeme tu i niekoľko chránených oblastí alebo pár pozoruhodných megalitických stavieb - napr. neolitický Cromleque dos Almendres postavený z 96 kameňov.

  Estremoz

  Vnútrozemské historické mestečko ležiace v oblasti Alantejo. Je známe vďaka svojím ručne vyrábaným hlineným soškám, ktoré sú obĺúbenými suvenýrmi. Historické časti mesta sú chránené rozsiahlymi opevneniami - tzv. horné mesto, kde sa rozkladá hradný komplex s nádhernou mramorovou vežou.

  Odemira

  Spadá rovnako po územie Alantejo. Toto mestečko je známe vďaka hudobnému festivalu Sudoeste. Okúzli nás však i svojou krásnou prírodou, ktorá je chránenou krajinnou oblastí.

  Beiras

  V tomto meste nájdeme veľké množstvo prastarých hradov, pevností a honosných zámkov ako je Leiria, Ourém alebo Pombal. Za pozornosť stoja kláštory Batalha a Alcobaca, ktoré sú zapísané na zozname UNESCO. Pokiaľ nás zaujíma hisória a chceme toto mesto poznať čo najlepšie, musíme bezpodmienečne navštíviť miesta ako tzv. mariánske pútne miesto Fatimu, stredoveké Coimbru a predovšetkým mesto Aveiro - tzv. portugalské Benátky.

  Porto

  Mesto ležiace v severnej časti krajiny, vo vinárskej oblasti, je druhé najväčšie v Portugalsku a patrí na zoznam UNESCO. Na prvý pohľad pôsobí moderne, ale nájdeme tu i starobylé pamiatky či malebné zákutia. Pôvodné historické centrum je chránené hradbami z 13. storočia. Medzi najvýznamnejšie a najobdivovanejšie stavby patria Burzovný palác s mramorovou výzdobou, Torre dos Clérigos alebo Veža klerikov, množstvo múzeí (múzeum dejín lekárstva alebo múzeum námornej zoologie) a v neposlednej rade i románsky kostol sv. Františka a kostol Carmo, ktorý je zdobený typickými farebnými kachlíky azulejos. Milovníci prírody iste ocenia návštevu portskej botanickej záhrady.

  Lisabon

  Od 13. storočia hlavné a zároveň najväčšie mesto Portugalska, leží v západnej časti na rieke Tejo. Bolo založené zrejme Féničanmi v 12. stor. pred Kristom. Jednou z najpozoruhodnejších stavieb tohoto mesta je kláštor rádu sv. Jeronýma zo 16. storočia, postavený v tzv. manuelskom štýle. Nachádza sa vo štvrti Belém a sú tu pochovaní slávny moreplavci Vasco da Gama a Louis de Camoes. V rovnakom slohu je postvená i Belémska veža, vojenská pevnosť u brehu rieky Tejo. Miestnou dominantou je však románsky hrad Castelo de Saso Jorge, ktorý je obklopený stredovekými uličkami. Toto mesto žltých električiek a fotbalu rozhodne stojí za nášu pozornosť.

  Algarve

  Portugalská provincia tiahnuca sa pozdĺž južného pobrežia. Nájdeme tu stále patrný vplyv arabskej civilizácie, ktorá tu vládla v stredoveku. Miestne pláže Lagoa a Luze patria medzi najlepšie pláže sveta.

  Alvor

  Pôvodne rímsky prístav, ktorého sa zmocnili Arabovia. Dnes menšie živé stredisko s dlhoročnou rybárskou tradíciou. Hlavnou pamiatkou Alvoru je unikátny maurský Chrám Divino Salvador s cennou reliéfnou výzdobou, pochádzajúcou z doby rímskej. Ďalším cieľom výprav za poznáním bývajú rímske ruiny Abicada.

  Carvoeiro

  Nedávno ospalá rybárska dedinka sa dnes prebúdza k životu. Vďaka rozmanitej prírode, jaskynným alebo bizardným skalným útvarom Algar Seco je to veľmi obľúbená destinácia.

  Lagos

  Pomerne väčšie rušné mesto, ktoré ako prístav zohralo dôležitú rolu v stredoveku. Sídlil tu preslávený guvernér Jindřich Moreplavec. Pokiaľ nás zaujíma história, za prehliadku rozhodne stoja pevnosti Forte da Ponta da Bandeira, archeologické múzeum alebo kostol Igreja de Santa António.