Portugalsko Portugalsko

 • Možnosti cestovania a dopravy

  Portugalsko je turisticky vyhľadávanou krajinou a tomu je prispôsobená doprava ako do krajiny, tak i doprava miestna, ktorá je na kvalitnej úrovni.

  Vnútroštátnu leteckú dopravu zaisťujú dve letecké spoločnsoti Tap a Portugalia. Hlavné spoje sú medzi mestami Lisabon - Porto a Lisabon - Faro. spoločnosť TAP zaisťuje prepravu i na Madeiru a Azorské ostrovy.

  Autobusová doprava je tu na vysokej úrovni, jej sieť je hustá a funkčná. Autobusová stanica sa nazýva Terminal Rodoviário. Oproti vlaku je autobus o trochu dražší. Najznámejšia je autobusová doprava Rodoviaria Nacional. Autobusové služby sa v Portugalsku delia na rychlé (expressos), oblastné autobusy (rápidas) a pomalé autobusy (carreiras). Najlepšou super triedou je alta qualidade. Cesta medzi Lisabonom a Portom trvá za dobrých podmienok asi 5 hodín.

  Štátna železničná doprava sa nazýva Caminhos de Ferro Portuguesses a je rozdelená na tri časti. Regionálne cestovné poriadky (označené R), interregionálne (IR), ďalej rápido a intercidáde (IC). Najrychlejší je vlak IC Alfa medzi Lisabonom a Portom.

  Cesta do Portugalska je najpohodlnejšia lietadlom. Medzištátnych leteckých spoločnstí lietajúcich do Portugalska je dostatok.

  Autom je cesta dosť náročná a hlavne ďaleká. Vodiči by dopredu nemali zabudnúť na dialničné známky, ktoré sú v súčastnosti takmer všade a na ďalšie poplatky za prechod tunelmi apod. Autom sa jazdí cez Španielsko.

  Cestovať do Portugalska je možné taktiež vlakom. Vlaky jazdia cez Madrid i Paríž.