Kambodža Kambodža

  • Zaujímavé miesta

    Hlavné a najväčšie mesto v Kambodži sa volá Phnom Penh. Leží na sútoku riek Tonlé Sap, Bassac a Mekong a žije tu cez milión obyvateľov. Panoráma mesta pripomína skôr rozľahlú dedinu. Nad nízke stavby vystupuje niekoľko vežiakov, ulice sú plné ľudí, motocyklov, bicyklov a všade voňajú dobroty zo stánkov s pouličným občerstvením. Najviac frekventované miesta obkľúčili predajcovia suvenírov a snažia sa predať rôzne maličkosti turistom. Kráľovská rodina býva v paláci z roku 1813, ktorého súčasťou sú dve veľkolepé pagody. Najslávnejšia Strieborná pagoda má striebornú podlahu a skrýva sochu smaragdového Budhu. Neďaleko paláca stojí na mieste bývalej väznice Národné múzeum s úchvatnou historickou zbierkou. Neslávnu históriu a genocídu pripomína pamätník Tuol Sleng. Vo väzení označenom ako S-21 zomrelo vyše 17 000 ľudí. Ich fotoportréty dnes visia na stenách chodieb a v celách sú ponechané osobné predmety a mučiace nástroje.

    Na zozname UNESCO figuruje mesto Angkor a jeho chrámový komplex Angkor Watt. Náleziská z obdobia od 9. do 15. storočia patria k najvýznamnejším archeologickým lokalitám v Ázii. Silueta Angkor Watt sa stala symbolom krajiny a zdobí štátnu vlajku. Komplex pokrýva plochu okolo 200 hektárov a číta cez 130 rozlične zachovalých budov.

    Len dva kilometre od Angkor Watt a sedem kilometrov od mesta Siem Reap sa nachádza mestský komplex Angkor Thom z 12. storočia, ktorého súčasťou je chrám Bayon so 49 vežami. Na všetkých vežiach sa opakuje motív tváre pozerajúcej do 4 svetových strán. Výzdobu chrámu tvorí reliéfna výzdoba čítajúca 11 tisíc postáv s náboženským motívom aj s obrazmi z každodenného života.

    Skvostný chrám Tha Prohm pochádza z prelomu 12. a 13. storočia. Sídlila v ňom univerzita a budhistický kláštor, kde žilo cez 12 000 mníchov. Návštevníka ohromia ruiny ponechané v pôvodnom stave. Do budov sa zakusli korene stromov, veže sa postupne rozpadajú a svätyne podliehajú zubu času.

    V strede krajiny sa blyští hladina jazera Tonlé Sap. Na ňu nadväzuje rovnomenná rieka, ktorá v spojení s obdobím dažďov vytvára ojedinelý prírodný úkaz. Dvakrát ročne totiž mení smer toku a plocha jazera sa tak dokáže zväčšiť až o dvojnásobok. Vďaka tomu je jazero jednou z najväčších zásobníkov sladkovodných rýb na svete a tvorí domov ohrozeným druhom vtákov. Na hladine uvidíte dediny na vode s domami vysokými až 6 metrov. V roku 1997 bolo Tonlé Sap zapísané na zoznam UNESCO.

    Už v období francúzskej kolónie si európska smotánka obľúbila mesto Sihanoukville na juhozápadnom pobreží. Dlhé piesočné pláže sľubujú pokoj a pohodu bez stoviek turistov. Pláž Ochheuteal Beach je údajne najkrajšia v krajine. Blízko mesta stojí medzinárodné letisko a vďaka vplyvu Francúzov sa Sihanoukville pýši dobrou infraštruktúrou, kvalitným ubytovaním a rozvinutou sieťou služieb.

    Mestečko Kratie na brehu rieky Mekong sa preslávilo vďaka pozorovaniu vzácnych sladkovodných delfínov iravadských. Miestni sprievodcovia vás vezmú na palubu lode mieriacej za delfínmi a ukážu vám ich společenstva. V meste samotnom sa dochovali francúzske koloniálne budovy s arkádami a balkónmi.

    Za panenskou prírodou sa vydajte do jedného z národných parkov. Na severnej hranici leží riedko obývaný park Virachey. Na pobreží v okolí mesta Sihanoukville sa zelená Národný park Ream. Vodopády a skryté chrámy zdobia park Phnom Kulen. Horský park Bokor leží prevažne nad 1000 metrami nad morom a divoké zvieratá pozorujte v najväčšom Národnom parku Botum Sokor.