Kambodža Kambodža

 • Možnosti cestovania a dopravy

  Najrýchlejšie a najpohodlnejšie cestovanie do Kambodži je na palube lietadla. Medzinárodné lety smerujú na letisko v hlavnom meste Phnom Penh alebo na sever krajiny do mesta Siem Reap. Cesta zo Slovenskej republiky aj s prestupmi sa môže vyšplhať na 20 – 30 hodin. Lacnejší spôsob predstavujú kombinácie leteniek do Vietnamu, Laosu alebo Thajska a presun autobusom cez hranice do Kambodže. Vízum dostanete pomerne ľahko priamo na hraniciach. Pozemná doprava autobusom z Bangkoku do Phnom Penhu trvá asi 12 hodín a z Ho Či Minovho Mesta 7 hodín.

  Vnútroštátna doprava v Kambodži je v zlom stave. Lístky na autobus alebo mikrobus zaobstáravajú cestovné agentúry alebo recepcie hotelov. Ceny pre cudzincov sú umelo navýšené, preto neberte hneď prvú ponuku. Zistite si cenu u konkurencie a nebojte sa zjednávať. Autobus vás vyzdvihne na dohodnutom mieste. Cez noc sa dá cestovať upraveným autobusom, ktorý má namiesto sedadiel spacie kóje. Trasa z hlavného mesta do Siem Reapu trvá asi 8 hodín a stojí okolo 12€. Dopravné prostriedky mimo hlavných ťahov sú v žalostnom stave a vyžadujú nutnú dávku trpezlivosti.

  Alternatívou k autobusovej doprave sú zdieľané taxi. Buď si môžete prenajať celý voz alebo len jedno miesto a čakať, až sa vozidlo naplní. Do vzdialenejších miest mieria preplnené dodávky. Cestovanie nie je práve pohodlné.

  Mestskú hromadnú dopravu nájdete iba v Phnom Penhu. Autobusy jazdia po pevne stanovených trasách v nepravidelných intervaloch. Typickým spôsobom prepravy sú tzv. tuk-tuk, motorky tiahnuce zastrešené vozítko na dvoch kolesách. Cenu si dohodnite pred nástupom a dohadujte, ako len viete. Najrýchlejší spôsob presunov po meste predstavuje moto-taxi, keď vodič na motorke zvezie jedného pasažiera na vybrané miesto.

  Stabilná železničná doprava v Kambodži neexistuje. Pár desiatok kilometrov koľají obsluhujú vlaky z bambusu.

  Lodná doprava funguje na riekach Tonlé Sap a Mekong. Rozlišujú sa rýchle člny „express boat“ a pomalé lode „slow boat“. Prvá kategória lodí sa neodporúča kvôli preplneniu a častým nehodám. Na ostrovčeky neďaleko kambodžského pobrežia sa dostanete iba po vode.