Botswana Botswana

 • Zaujímavé miesta

  Botswana je pre cestovateľa ako robená. Vďaka svojej kultúrnej a prírodnej rozmanitosti vás nechá nahliadnuť pod pokrievku života miestnych obyvateľov, do divočiny v národných parkoch, na miesta spojené s históriou krajiny a do archeologicky významných lokalít. Hlavné mesto Botswany sa volá Gabarone. Leží na rieke Ngotwanwe a má iba 135 tisíc obyvateľov. Mladé a rýchlo sa rozvíjajúce mesto patrí k najdrahším mestám v Afrike, hoci sa v jeho uliciach mieša moderná architektúra s pôvodnou dedinskou zástavbou. V Gabarone nezabudnite navštíviť Národné múzeum mapujúce dejinné udalosti Botswany, Národnú galériu s tradičnou i modernou umeleckou tvorbou, nákupné stredisko The Mall v centre mesta alebo prašný trh s veľkým výberom suvenírov. Asi 5km od Gabarone sa rozkladá prírodná rezervácia Gabarone Game Reserve a o ďalších 7km ďalej rezervácia Molokodi.

  Národní park Khutse hostí na svojom území vzácne zvieratá, napríklad aj hyenu hnedú, karakala či tmavohrivé levy a gepardy. Z antilop bežne uvidíme antilopu losiu, pakoňa a ďalších. Svoj domov tu taktiež našli savanové prasatá, hrabáč kapský, pštrosy, dropy, dravce a iné druhy vtákov a plazov.

  Národní park Makgadikgadi ponúka útočisko pre veľké množstvo migrujúcich zebier a pakoní. V parku žije veľa druhov zvierat, ako napríklad antilopy, losy, levy, hyeny, gepardy a taktiež vzácne psy hyenové. Svoj domov tu našli aj kolónie plameniakov a rôznych druhov vodných či dravých vtákov.

  Národní park Nxai Pan – Okrem zvierat ako sú slony, zebry či byvoly ozvláštňujú tento park stáda žiráf. Zo šeliem tu nájdeme levy, gepardy, s dávkou šťastia šakaly či hyeny. V období dažďov sa stáva rajom pre šelmy.

  Národný park Chobe leží na severe krajiny. Ide o oblasť s najväčšou koncentráciou slonov afrických na svete. Prebýva ich tu asi sto tisíc. Na brehoch rieky Chobe pretekajúcou parkom žije veľké množstvo zveri, napríklad byvoly, žirafy, opice, levy, hrochy, krokodíly a vodní vtáci. Skvelou príležitosťou na pozorovanie zvierat je i lodné safari, pri ktorom uvidíte nie len vodné živočíchy, ale i veľké cicavce chodiace sa k rieke napiť. Smerovacím miestom do Chobe môže byť mesto Maun plné hotelov, kempov a reštaurácii alebo mesto Kasane ležiace na hraniciach s Namíbiou, Zambiou a Zimbabwe.

  Z mesta Maun štartujú turistické výpravy do delty rieky Okawango. Veľtok plný ostrovčekov, zátok a lagún sa nakoniec stráca v žeravej púšti Kalahari. Predtým ale vytvára ideálny domov pre 400 druhov vtákov, viac než tisíc rastlinných druhov a typické africké zvieratá: slony, zebry, žirafy, hrochy, nosorožce, leopardy, hyeny, divoké psy, varany alebo antilopy. V roku 2014 bola zaradená ako 1000. položka dedičstva UNESCO. Vychutnajte si plavbu po tomto klenote v pravom mokoro – kanoe vydlabanom tradičnou metódou z jedného kmeňa stromu. Z Maun môžete vyraziť i na letecké safari nad deltou Okawanga a práve tu sa nachádza najvyťaženejšie letisko v krajine, kam mieria medzinárodné lety a malé vnútroštátne lietadlá.

  Úplne odlišný charakter od životaplnej oblasti okolo veľkých riek má rezervácia Kalahari. Tvoria ju piesočné duny a stále tu prežívajú kmene domorodcov, pre ktorých bola v roku 1961 rezervácia vybudovaná. Kalahari zaujme svojou rozľahlosťou a rozmanitosťou terénu. Uzriete soľné panvy, rôznofarebné piesočné duny, rozľahlé pláne a krovinatú buš. Patrí k najlepším miestam na pozorovanie plazov.

  Kultúrny šok zažijete v dedinke Bahurutshe, kde sa prechádzajú sporo odetí domorodci, tancujú a spievajú, vyrábajú umelecké predmety a venujú sa tradičnej kuchyni. Dedinka ponúka ubytovanie v kruhových chatrčiach a v miestnom vzdelávacom stredisku sa dozviete množstvo zaujímavých informácii o živote a zvyklostiach obyvateľov. Archeologické nálezisko v Palapye je prístupné verejnosti. Mesto odhaľuje štýl života od doby kamennej po 19. storočie. Prehliadnite si jaskynné nástenné maľby, zbytky kruhových obydlí a trh, ale aj priečelie misionárskeho kostola.

  O živote miestnych obyvateľov sa dozviete v domorodej osade D´kar, útočisku kmeňa Sanov. Miestni usporadúvajú umelecké workshopy pre turistov a navyše tu môžete navštíviť malé múzeum so zaujímavými dielami na predaj. Atraktívna oblasť Tsodilo Hills skrýva viac než 4000 prehistorických skalných malieb z doby železnej. Domorodí veria, že je možné v údolí komunikovať s dávnymi predkami a veľa šamanov sem prichádza meditovať.