Bosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina

  • Ako tráviť čas

    Hoci nie je Bosna a Hercegovina medzi turistickými destináciami príliš známa, i tu sa už začína turizmus rozmáhať a krajina začína odhaľovať krásne zákutia svojich miest i prírody. Vďaka rôznym náboženstvám sa môžeme v mestách stretnúť s rôznorodou architektúrou. Nebýva tak napríklad neobvyklé vidieť starú mešitu, pravoslávny i katolícky kostol v rozsahu niekoľkých desiatok či stoviek metrov od seba. Mesto, ktoré určite stojí za návštevu, je napríklad Sarajevo, ďalej Medžugorie, ktoré je medzinárodným pútnickým mestom, Počitelj, Jajce alebo Mostar so svojim známym mostarským mostom, ktorý je zaradený ja na zozname pamiatok UNESCO.

    Okrem rôznorodých architektonických pamiatok má však táto krajina čo ponúknuť i čo sa týka krás prírody. Za zmienku jednoznačne stoja bosnianske vodopády, a to predovšetkým vodopád Skakavec a vodopády Kravice. Že sa o veľkú podívanú v bosnianskej krajine významným dielom zasluhuje mocná sila vody, dokazuje taktiež prameň Vrelo Bune, čo je údajne najväčší krasový prameň na svete. Vynechať by ste pri svojej návšteve Bosny a Hercegoviny nemali ani národný park Sutjeska, ktorý sa rozprestiera v krásnej oblasti okolo najvyššej hory krajiny Maglić (2 386 m). Priaznivci pradávnej histórie by si potom nemali nechať ujsť záhadné bosnianske pyramídy pri meste Visoko, ktoré sa majú podľa všetkého skrývať v nápadne tvarovaných kopcoch v okolí mesta.

    Kto preferuje skôr aktívnu dovolenku, určite stojí za zváženie možnosť zjazdu divokých horských riek na rafte alebo na kajaku. Najvhodnejšími riekami pre tento adrenalínový šport sú predovšetkým Neretva, Una a Tara. Ďalšou možnosťou športového vyžitia je potom v zime lyžovanie. Ako určite mnohí vedia, práve v Sarajeve sa v roku 1984 konali zimné olympijské hry a lyžiarske strediská Bjelašnica a Jahorina, kde sa lyžiarske olympijské závody konali, sú dodnes v prevádzke a tešia sa veľkej obľube medzi priaznivcami kvalitného lyžovania zrovnateľným s Alpami. V lete sa zasa ponúka cyklistika, a to predovšetkým v okolí Sarajeva, kde sa sieť cyklotrás stále rozrastá.

    Ani milovníci mora nebudú v Bosne a Hercegovine sklamaní. Hoci dĺžka bosnianskeho pobrežia je asi iba 20 km, nie je problém si užiť dovolenku na pláži rovnako ako inde na Jadrane. Nachádza sa tu jediné letovisko – Neum, v ktorom nájdeme nespočetne hotelov i súkromných apartmánov, reštaurácií a ďalších služieb nevyhnutných k pohodovému prežitiu letnej dovolenky.