Bahrajn Bahrajn

 • Zaujímavé miesta

  Bahrajn, vstupná brána do Perzského zálivu, sa v očiach turizmu pomaly približuje Dubaju. Na pláži vyrastajú nové hotelové rezorty aj umelé ostrovčeky. Vo fasádach presklených mrakodrapov sa odráža morská hladina, svetoznáme nákupné centrá zvádzajú k utrácaniu za nové módne kúsky, pamiatky hovoria príbehy z histórie a všetko prelína jedinečná arabská kultúra.

  Hlavné mesto Manáma pripomína veľké americké mestá. Vďaka desiatkam mrakodrapov šplhajúcich sa k azúrovo modrej oblohe dostalo prezývku arabský Manhattan. Medzi najslávnejšie mrakodrapy patrí Harbour Financial Center, The World Trade Center, Bahrain International Circuit, Durrat Marina, či Bahrain City Center. Promenáda Corniche al-Fateh na východnom pobreží poskytuje najlepší výhľad na bahrajnské obry. Okrem toho tu nájdete športové a kultúrne vyžitie pre malých aj veľkých. Moderné štvrte kontrastujú so starobylými uličkami a kamennými stavbami pamätajúcimi tisíce rokov. Jedna z najväčších mešit na svete Al-Fateh pojme až 7000 veriacich. Za vstupnú bránu Bahrajnu je považovaná budova Baab al-Bahrain. Opodiaľ stojí zaujímavé múzeum lovenia perál a tradičné tržnice souq, kde kúpite ako suveníry, tak dobroty z arabskej kuchyne.

  V okolí hlavného mesta objavíte pôvodné pevnosti, napríklad Qal’at al-Bahrain zapísaný na zozname UNESCO. Ruiny mesta z 3. tisícročia pred naším letopočtom pripomínajú dilmunsku kultúru. V 16. storočí tu Portugalci postavili pevnosť prístupnú aj dnes verejnosti.

  Bývalé hlavné mesto Bahrajnu Muharraq stráži pevnosť Arad a mešity s hlinenými minaretmi. Tradičné domčeky s bohato zdobenými dverami a úzke uličky navodzujú atmosféru arabských rozprávok. V malebných zákutiach objavíte typické čajovne s vodnými fajkami na stoloch, remeselné obchodíky či stánky s pouličným občerstvením.

  Uprostred púšte na juhu krajiny sa zelená košatý strom. Stojí tu už stovky rokov, hoci na kilometre ďaleko nenájdete jedinú kvapku vody. Miestny ho pomenovali Strom života a každý rok sem smerujú tisíce turistov, aby uvideli prírodný úkaz na vlastné oči.

  Bahrajn a Saudskú Arábiu spája 25 kilometrov dlhý most kráľa Fahda, preto sa môžete ľahko pozrieť aj do ďalšej arabskej krajiny.