Albánsko Albánsko

 • Zaujímavé miesta

  Albánsko je dlho zabúdanou krajinou, ktorá má však veľa, čo môže ponúknuť. Jej rozmanitá krajina a bohatá história sa postarali o mnoho zaujímavých miest, ktoré stoja za návštevu. Táto krajina nadchne ako milovníkov histórie a architektúry, tak milovníkov prírody i mora. Kto naviac vyhľadáva prázdnejšie pláže pri obľúbenom Stredozemnom mori, je pre neho Albánska riviéra ideálnou voľbou. Medzi miesta, ktoré v Albánsku určite stoja za návštevu, patria napríklad:

  Berat: mesto vo vnútrozemí ležiace na rieke Osum, ktoré bolo vybudované na vysokom kopci okolo hradu menom Kalaja. Berat býva taktiež prezývaný „mestom tisícich okien“. Toto priezvisko si vyslúžil vďaka tamojším domom s charakteristicky veľkými oknami, ktoré v kombinácii s bielymi fasádami vytvárajú jedinečný vzhľad mestskej krajiny.

  Butrint: v Butrintu sa nachádzajú staroveké ruiny, ktoré sú považované za skutočnú perlu Jadranu. Rímsky básnik Vergílius bol týmto miestom natoľko uchvátený, že o ňom povedal, že ho museli založiť Trójania. Dodnes sa tu nachádzajú ruiny palácov i divadla z 3. storočia p.n.l. V miestnych kúpeľoch je i dnes k videniu dokonca geometrická mozaika s vyobrazením zvierat a vtákov.

  Gjirokastra: malebné mestečko, ktoré sa rozprestiera okolo rovnomenného hradu. Ten sa tyčí vysoko na kopci a na zvyšok mesta dohliada z veľkej výšky. Vďaka svojej jedinečnej kráse a atmosfére je dnes Gjirokastra „mestským múzeom“. Majestátny hrad, stredoveké domy a úzke neusporiadané uličky, ktoré sa medzi nimi kľukatia, sú určite niečím, čo stojí za to v Albánsku vidieť.

  Apollonia: jedná sa o ruiny antického mesta Apollonia, ktoré tu starí Gréci vybudovali už okolo roku 855 p.n.l. Svojho času bola Apollonia veľmi významným mestom, v ktorom nechýbali najhonosnejšie budovy ani kultúrne miesta. Dodnes je tu k videniu napríklad amfiteáter, zbytky opevnenia, rímska kolonáda alebo mozaikový dom s fontánou.

  Durres: toto pobrežné mesto tu založili Gréci roku 627 p.n.l. Z tejto doby pochádzajú aj tamojšie ruiny rímskych stavieb i hradieb, ktoré sú najstaršími pamätihodnosťami mesta. Nachádza sa tu taktiež morské letovisko menom Durres Pazh, ktoré ocenia predovšetkým priaznivci letného kúpania.

  Pohorie Prokletije: hoci názov pohoria (v slovenskom preklade Prekliate hory) neznie príliš lákavo, pravdou je, že Prokletije, niekedy tiež nazývané Albánskymi Alpami, je často považované za jedno z najkrajších pohorí v celej Európe. Je tvorené niekoľkými hrebeňmi, ktoré by milovníci horskej turistiky nemali zo svojich potuliek po Albánsku vynechať.

  Albánska riviéra: albánske pobrežie bolo po dlhé dekády turistami prehliadané a svoju pozornosť si začína získavať až v posledných rokoch. Nie je pritom divu – miestna nádherná tyrkysová voda obmývajúca biele piesočnaté pláže, ktoré pritom nie sú preplnené davmi turistov, sú v Stredomorí skutočným lákadlom.