Albánsko Albánsko

  • Ako tráviť čas

    Albánsko je krajinou, ktorá ponúka mnoho možností vyžitia. Vďaka svojej rozmanitej prírode i bohatej histórii si v ňom nájde „to svoje“ skutočne každý. Svoj čas tu môžete stráviť odpočívaním na pláži, horskou turistikou či poznávaním histórie a pamiatok.

    Hoci Albánsko nie je príliš veľkou krajinou, nedá sa povedať, že by tamojšia krajina bola jednotvárna. Asi jednu tretinu rozlohy krajiny tvoria nížiny, ktoré sa tiahnu od západu ďalej pozdĺž jadranského a iónskeho pobrežia. Práve more je jedným z veľkých lákadiel Albánska. Dĺžka tamojšieho pobrežia je 476km a nie je teda problém nájsť si svoje vlastné miesto na okúpanie sa. Okrem veľkých a rušnejších letovísk, ako sú Dhermi, Ksamili, Vlore alebo Himara, nie je problém vyraziť taxi ďalej za mesto a vybrať si z niektorých pokojnejších, samozrejme stále rovnako krásnych, ak aj nie krajších, pláží. Väčšina pobrežia je tu tvorená bielym pieskom, ktorý je obmývaný teplými, tyrkysovo modrými vodami Jadranského a Iónskeho mora. Albánsko sa tak môže stať ideálnou lokalitou pre Vašu letnú dovolenku pri mori.

    Bol by však omyl domnievať sa, že je Albánsko nížinatá krajina, ktorá už nemá čo ponúknuť. Väčšinu krajiny naopak tvorí kopcovitá a hornatá krajina, ktorej najvyšší bod – Korab – dosahuje úctyhodných 2 764 metrov. V horách sa dajú podnikať výlety po kľukatých chodníčkoch naprieč nádhernou krajinou s dych berúcimi výhľadmi. Hlboké údolia, ktoré sú tvorené mozaikou hustých lesov, širokých pastvín i malebných dediniek, zhora ohraničujú vrcholky hôr so zasneženými vŕškami, ktoré sa týčia vysoko nad okolitou krajinou. Albánsko je ideálnou krajinou, kde si takýto pohlaď môžete dopriať.

    Okrem krásnych výtvorov prírody, akými sú práve pláže alebo hory, má samozrejme Albánsko veľa čo ponúknuť aj čo sa týka výtvorov ľudských. Kto preto rád cestuje za dielami architektúry alebo spoznáva nové mestá, nebude sa v Albánsku nudiť. Tamojšie územie je odpradávna poznamenané susediacim Gréckom, ktorého vplyv bol v skorších obdobiach značne citeľný. Nie je preto náročné tu nájsť ruiny antických palácov, divadiel alebo celých miest. Mnoho pamiatok taktiež pochádza z mladšieho, napríklad byzantského obdobia, ktoré na území Albánska dlho prevládalo. Za spoznanie určite stoja aj mnohé albánske mestá, napríklad Dürres, Tirana, Berat, Gjirokastra alebo Saranda.