Albánsko Albánsko

 • Sviatky a udalosti

  Mnoho z albánskych sviatkov oslavuje národná tradícia, ako sú hudba, tanec alebo pivo. Okrem toho si v priebehu roka Albánci pripomínajú taktiež významné momenty národnej histórie, albánske osobnosti alebo slávia rôzne náboženské sviatky. Keďže je Albánsko krajinou viacerých náboženstiev, slávia sa tu svatky kresťanské, pravoslávne i moslimské.

  14. marec: Deň jari - v tento deň sa slávi koniec zimy a s ním súvisiaci príchod tepla a hojnosti. Slávi sa vo väčšine miest v Albánsku, a to takými aktivitami, ako sú hudobné vystúpenia, rôzne predstavenia alebo maratónske behy.

  22. marec: Nevruz – jedná sa o perzský Nový rok, ktorý prichádza vždy v deň jarnej rovnodennosti. V tento deň prebiehajú oslavy spojené s veľkým hodovaním na počesť narodenia Alího.

  Marec: Národný festival miestnych ľudových piesní – v niekoľkých mestách v krajine sa konajú festivaly miestnej hudby. Z všadeprítomných pódií v tieto dni zaznievajú nie len tradičné melódie, ale taktiež ich moderné verzie.

  )Veľká noc – kresťanský sviatok, ktorý sa, podobne ako u nás, slávi nie len náboženskými tradíciami, ale napríklad i zdobením vajec.

  Október: Pivný festival Korça – festival sa koná v rovnomennom meste, kde sa behom slávnosti vypije na 14 000 pínt piva a zje sa nespočetne výrobkov z tradičnej albánskej kuchyne.

  19. október: Deň Matky Terezy – v tento deň si Albánci pripomínajú život a zásluhy jednej z asi najvýznamnejších osobností albánskeho národa.

  28. november: Deň nezávislosti – na počesť konca nadvlády Osmanskej ríše, ktorá trvala v Albánsku celých 450 rokov až do roku 1912, bol vyhlásený štátny sviatok. Ľudia túto udalosť pripomínajú vyvesovaním vlajok, spievaním hymny apod.

  29. november: Deň oslobodenia – týmto dňom sa oslavuje oslobodenie od nacistického Nemecka, ku ktorému došlo v roku 1944. Rovnako ako v deň predošlý sa oslavuje národná hrdosť. Okrem toho si Albánci taktiež pripomínajú padlých vojakov a vojnových hrdinov.

  November: Medzinárodný filmový festival v Tirane – jedná sa o jediný festival svojho druhu v Albánsku. Diváci tu môžu vidieť krátkometrážne i celovečerné filmy všetkých žánrov.

  8. december: Deň mládeže – deň oslavujúci albánsku mládež.

  25. december: Vianoce – albánski kresťania slávia Vianoce podobne ako zbytok sveta.

  1 – 2. január: Nový rok - priebeh osláv je veľmi podobný tým inde vo svete: v kruhu priateľov alebo rodiny sa za hojného popíjania a hodovania čaká na polnoc, pri ktorej odbíjaní rozžiaria oblohu pestrofarebné ohňostroje.