Venezuela Venezuela

 • Možnosti cestovania a dopravy

  Do Venezuely Vás dopravia medzinárodné letecké spoločnosti cez Veľkú Britániu a USA.

  Vnútroštátna letecká doprava

  Vnútroštátna letecká doprava sa vo Venezuele využíva predovšetkým k cestám do národných parkov. Letenky sú pomerne nákladná záležitosť a obvykle sa dajú zakúpiť až po prílete do Venezuely. Pri väčšej skupine cestovateľov sa vyplatí skôr si prenajať súkromné lietadlo.

  Autobusová doprava

  Diaľkové autobusy sú pomerne rýchle a pohodlné, poskytovaný servis sa líši podľa konkrétnych spoločností. Lístok zakúpite vždy na hlavných staniciach, na cestu si však nezabudnite pribaliť teplejší sveter - nepríjemne by Vás mohla prekvapiť klimatizácia, nastavená na nezvykle nízku teplotu. Vo väčších mestách jazdia na krašie vzdialenosti minibusy.

  Železničná doprava

  Venezuelská železničná sieť nie je príliš hustá funguje len v niektorých častiach krajiny a zásadne na kraších úsekoch. Vlaky sú často preplnené, výhodou cestovania po železnici je nízka cena lístkov.

  Metro

  Dopravu podzemnou dráhou môžete využiť zatiaľ len v hlavnom meste Venezuely, v ostatných mestách je tento systém dopravy len vo výstavbe.

  Lodná doprava

  Pravidelné spojenie vo venezuelskej osobnej lodnej doprave takmer nefungujú, lode sa využívajú v podstate len k nákladnej preprave nerastných surovín.

  Automobilová doprava

  Prenájom auta je vo Venezuele síce nákladnou záležitosťou, má však svoje výhody. Budete pánom svojho času a zájdete si presne tam, kam potrebujete. Pred zapožičaním vozidla je treba zaplatiť vrátnú zálohu a určite sa vyplatí uzavrieť vhodné poistenie. Navzdory častým policajným kontrolám je cestný provoz vo Venezuele dosť neprehľadný a vodiči sú k sebe navzájom neohľaduplní. Pri riadení je teda treba dbať na zvýšenú pozornosť.

  Taxi

  Zásadne si pamätajte bezpečnostné opatrenia, nikdy nezastavovať taxík priamo na ulici. Objednajte si ho telefonicky alebo priamo v hotely. Väčšina taxíkov nie je vybavená tachometrom, cenu je vhodné s vodičom dohodnúť dopredu.