Saudská Arábia Saudská Arábia

  • Zaujímavé miesta

    Rijad je hlavným mestom Saudskej Arábie. Leží v centrálnej časti Arabského poloostrova vo veľmi suchej oblasti. Pitnú vodu sem privádza 467 kilometrov dlhé potrubie z Perzského zálivu. Mesto je rozdelené na 17 štvrtí. Srdcom Rijadu je najživšia štvrť Olaya, kde stoja obytné budovy, sídla ropných magnátov a nákupné centrá. Historické jadro mesta tvoria štvrte Al- Bathaa a Al- Dirah. Dominuje im pevnosť Masmak z 19 storočia a Múzeum histórie a archeológie. Architektonicky zaujímavé budovy zdobia tzv. Diplomatickú štvrť. Vo štvrti Al-Dira nájdete kráľovský palác, Veľkú mešitu a centrálne trhovisko. Nad okolitou zástavbou vystupuje 170 metrov vysoká televízna veža dokončená v roku 1981 a prvý mrakodrap v Saudskej Arábii Al Faisaliyah. Neďaleko Rijadu leží mesto Janadriya, kde sa každoročne koná styridsaťdenný festival plný tanca, závodov tiav, tradičného umenia a remesiel.

    Na brehu Červeného mora stojí mesto Džidda, sídlo mnohých ambasád, zatupiteľských úradov a medzinárodných úradov a medzinárodných firiem. Vďaka svojej strategickej pozícií je Džidda hlavným prístavom krajiny. Historické jadro patrí k chráneným oblastiam a jeho budovy boli postavené z korálov vyzdvihutých z Červeného mora. Starým mestom sa tiahne najznámejšie saudskoarabské trhovisko Souk Al- Alawi so stovkami obchodníkov a všemožným tovarom. Pobrežie okolo Džddy lemujú piesočnaté pláže a menšie letoviská, kam jazdia miestny sa rekreovať.

    Džidda je vstupnou bránou do svätého mesta Mekky, ktorú smú navštíviť iba vyznávači islamu. Každoročne sa tu schádzajú tisíce veriacich na svojej púti. Smerujú do mešity Masjid al- Haram, na ktorej nádvorí sa nachádza svätyňa Kaaba. V jej stenách je uložený najväčší moslimský artefakt Červený kameň. Ku svätyni Kaaba sa obracajú moslimovia pri každej modlitbe, kedže má byť napodobnením božského domu na nebi.

    V horách nad Mekkou, asi 80 kilometrov od pobrežia Červeného mora, sa nachádza město Taif. Ľudia si ho obľúbili pre jeho kľudnú atmosféru a prírodné scenérie. Hlavnou atrakciou mesta je bývalý kráľovský palác Shubra z konca 19. storočia, kde dnes sídli mestské múzeum.