Malta Malta

 • Ako tráviť čas

  Vodné športy

  Najrozšírenejším vodným športom na Malte je samozrejme plávanie. Prírodných piesočných pláží tunájdete len niekoľko, inak je pobrežie Malty prevažne skalnaté. Ale aj tak sú podmienky ideálne ako pre kúpanie rodín s deťmi, tak i pre vyznávačov adrenalínu. Voda je krásne azurovo modrá a možnosť zapožičať si lehátka a slnečníky je takmer samozrejmou službou na všetkých väčších plážach. Na väčšine plážach nájdete rovnako stánky s bohatým sortimentom občerstvenia.

  Za najlepšiu maltskú pláž je považována Golden Bay.

  Teplota vody je po celú sezónu veľmi príjemná a veľkým spestrením kúpania je častý výskyt prekrásnych morských živočíchov vrátane fascinujúcich morských koníkov a delfínov. To je taktiež dôvodov, prečo Malta patrí medzi najvyhľadávanejšie centrá potápania na svete. Okrem úchvatnej podmorskej fauny a flóry tu môžu v priezračne čistej vode pozorovať taktiež potopené vraky lodí a preskúmavať zatopené jaskyne. Na Malte existuje celé množstvo potápačských škôl, nie je teda dôvod, prečo si potápania na Malte neskúsiť.

  Pobrežné vody Malty sú ideálne taktiež pre windsurfing, ktorý je tradičnou zábavou ako rodených Malťanov, tak i zahraničných turistov, po celý rok. Potrebné vybavenie si jemožné zapožičať v niektorej z mnohých požičovien a vzhľadom k tomu, že sa v miestnych vodách nevyskytujú žiadne silné morské prúdy, nemusí sa windsurfingu báť ani úplný začiatočníci, ktorí tu naopak získajú jedinečnú príležitosť, sa jeho umeniu naučiť. O obľube tohoto športu svedčí i mnoho závodov, ktoré sa na Malte usporiadavajú.

  Príjemné klimatické podmienky a poloha Malty uprostred Stredozemného mora lákajú taktiež k romantickému plachteniu na nežných vlnách oceánu. Veľká členitosť maltského pobrežia, zátoky, skaliská a z pevniny celkom nedostupné pláže umožňujú jachtárom poznať to, čo sa nikomu inému nepodarí, a odhaliť ďalšie skryté tajomstvá ostrova. Záujem o plachtenie v posledný rokoch veľmi vzrástol a tak sa neustále zakladajú nové jachtárske školy. Zvýšil sa taktiež záujem o každoročne usporiadané závordy jachiet, ktoré organizujú miestne jachtárske kluby.

  Skvelým odreagovaním a dobrodružným zážitkom je vodné lyžovanie. I do toho sa na Malte môžete pokojne pustiť, stačí správna inštruktáž a trocha tréningu. Vo všetkých väčších strediskách na Malte býva vodné lyžovanie provozované celoročne. V prípade záujmu si tu môžete vypožičať taktiež vodný skúter.

  Rybolov

  Rybolov je obľúbeným koníčkom mnohých obyvateľov ostrova a často sa mu venujú celé rodiny. Ďalekosiahlou maltskou tradíciou sú rybárske lode Luzzu s Osirovým okom vpredu. Hlavným rybárskym prístavom Malty je Marsaxlokk, kde sa každú nedeĺu koná veľký rybí trh. Predavačov rýb ale nájdete snáď vo všetkých dedinkách po celej krajine, ryby sú totiž neodmysliteľnou súčasťou jedálničku maltského obyvateľstva. A tak si v súvislosti s rybolovom určite neodopriete ochutnávku znamenitej miestnej kuchyne.

  Pešia turistika

  K príjemným prechádzkam láka nádherná maltská krajina turistov predovšetkým v období od novembra do mája. Cesty obklopujú úrodné polia a lúky pokryté rozkvitnutými kvetinami. Život na maltských dedinkách beží stále ešte podľa pôvodných starých tradíc, takže miestna príroda je výnimočne čistá a modernou technikou takmer nedotknutá. Svoje pole ľudia obrábajú sami a všade okolo nich sa pasú stáda ovcí a kôz. Behom svojich peších výletov tak môžete do sýtosti obdivovať krásy maltskej rôznorodosti - dedinské usadlosti so zdobenými kaplnkami u ciest, drsnou prírodou nad morskou hladinou, romantické skalné údolia i miesta, dokumnetujúce dávnu históriu Malty.

  Cyklistika

  Úzke a kľukaté cestičky, ktorými je celý ostrov pretkaný, sú ako stvorené pre jazdu na bicykli. Povrch je často trošku nerovný a cesty vedú ako po krajine drsnejšieho rázu, do strmých kopcov a po skalných útesoch, tak i skrz príjemné maltské dediny. Možnosť zapožičať si horský bicykel ponúkajú takmer všetky veľké rekreačné strediská.

  Jazda na koni

  Kone sa na Malte tešia veľkej obľube, rovnako tak jazda nanich a z diváckeho hlediska taktiež najrôznejšie závody, ktoré sa usporiadavajú často. S koňmi sa môžete stretnúť prakticky všade a pokiaľ budete mať záujem o prechádzku, príležitostí budete mať na Malte ozaj dostatok. Intenzivite zážitku, ktorý získate pri prehliadke nádhernej maltskej krajiny z koňského chrbátu, sa len málokto vyrovná. A nemusíte sa vôbec báť, že práve nepatríte medzi profesionálnych jazdcov - na Malte funguje hneď niekoľko jazdeckých škôl. Hlavným strediskom jazdectva je Marsa.

  Horolezectvo

  Priaznivci adrenalinových športov, akými sú horolezectvo a zlaňovanie, si na Malte určite prídu na svoje. Nie je problém si horolezecké vybavenie zapožičať a nechať sa doprovodiť na vhodné miesta skutočnými odborníkmi. Lezenie po skalách sa Vám iste zapáči, i keď ho trebárs budete na Malte skúšať úplne po prvý krát. Tie najlepšie miesta v skalných komplexoch s nádherným výhľadom na more nájdete najľahšie, pokiaľ sa pripojíte k nejakej menšej organizovanej skupine.

  Golf
  Maltský kráľovský golfový klub patrí medzi vyhlásené. Tradícia golfu na Malte má svoje korene už v 19. storočí. Krásne udržované 18-ti jamkové ihriská patria k Marsa Sport Club blízko maltského hlavného mesta. krásy tohoto športu tu môžu obdivovať ako profesionálovia, rekreační hráči, tak i úplní začiatočníci. Vzhľadom k vzrastajúcej popularite golfu Malta plánuje v blízkej dobe výstavbu ďalšieho kvalitného ihriska.

  Tenis

  Malta je celoročne doslova rajom pre všetkých milovníkov tenisu. Klíma je príjemné a tenisové kurty vždy dokonale upravené - obvykle majú tvrdý povrch a poplatky za ich použitie sú cenovo prijateľné. Športový klub v Marse dokonca disponuje tenisovými kurtami s umelým osvetlením. Na Malte sa bude páčiť i vyznávačom squashe. Moderných presklených ihrisiek na tento šport je tu vybudovaných hneď niekoľko.

  Futbal

  Futbal je na Malte rovnako ako v Taliansku skutočnou vášňou. Svoj fotbalový tým má každé, aj sebemenšie mesto, a vyraziť si na futbal je pre každú rodinu či skupinku priateľov snáť tým najobľúbenejším druhom zábavy - futbal je v rebríčku popularity jednoznačne športom číslo 1. Futbalová sezóna prebieha od mája do septembra a tie najlepšie zápasy môžete sledovať na Národnom štadióne v Ta´Qali. Priaznivé klimatické podmienky na Malte však umožňujú, venovať sa futbalu i po celú zimu.