Južná Kórea Južná Kórea

 • Zaujímavé miesta

  Južná Kórea leží na južnej časti Kórejského poloostrova. Zo severu ju lemuje najstráženejšia hranica sveta so Severnou Kóreou. Pobrežie obmýva Žlté a Japonské more. Vo vodách je roztrúsených 3000 ostrovčekov, z ktorých je najväčší Čedžu. Jemu dominuje najvyššia hora Južnej Kórey, vyhasnutá sopka Halla-san (1950 m n. m.). Na Čedžu priplávávajú trajekty z pevniny. Spiatočný lístok stojí okolo 5500 KRW. Sopečná krajina je plná vodopádov, zelene, lávových útvarov, farebných jaskýň a jazier. Vrchol krátera Halla-san môžete pokoriť za 1 deň a pozrieť do vnútra nemého svedka histórie našej krajiny. Dobre sa najete v reštauráciách na pobreží a v rodinných hoteloch sa môžete ubytovať. Za poplatok sa dá na ostrove aj kempovať.

  Hlavné mesto Soul sa rozkladá na severe krajiny. V modernom veľkomeste sa snúbi nové a staré. V nových štvrtiach sa k nebu týčia mrakodrapy, starú zástavbu tvoria paláce, pagody, parky a domy s členitými strechami. Kráľovský palác Kjongbokkung z roku 1394 chráni mohutné opevnenie. Vstup do starého mesta lemujú 4 mestské brány na čele s južnou bránou Namdaenum. Navštívte palác Kjongbok vypálený roku 1952 Japoncami a obnovený v roku 1868 alebo renovovaný palác Čchandgok s bránou Tonhwamun. Na zozname UNESCO figuruje Svätyňa kráľovských predkov Čongmjo. Romantické prechádzky si užijete v Pagodovom parku okolo pagody Wongsaksa postavené zo žuly a mramoru alebo na ostrove Seorae island. Moderné umenie hostí bývalý kráľovský palác Toksugung. Nad mestom sa týči veža Namsan tower vysoká 236 metrov.

  Druhé najväčšie mesto v Kórei Pusan leží na juhovýchodnom pobreží. Štvormiliónovú metropolu s dôležitým prístavom preslávil Medzinárodný filmový festival, ktorý ročne navštívi tisíce filmových fanúšikov. Mesto hostilo Ázijské hry, Majstrovstvá sveta vo futbale a vďaka tímu Lotte Giants má zastúpenie v najvyššej bejzbalovej lige.

  V provincii Kjongsangpukto leží „zlaté mesto“ Kjongdžu. V 7. – 10. storočí sa stalo centrom rozkvetu budhizmu, o čom svedčí mnoho zachovalých pamiatok, ako sú kráľovské hrobky, observatórium, jazero Anapči s pavilónmi, alebo bohatá expozícia v miestnom Národnom múzeu. Za hranicami mesta stojí budhistický kláštor Pulguksa, jaskyňa Sokkuram a početné skalné reliéfy. Dávno zabudnutý spôsob života ilustrujú neďaleké historické dediny Hahoe a Yangdong zo 14. a 15. storočia. Uchovala sa v nich tradičná architektúra z vlády dynastie Joseon, ľudové zvyky, klanové usporiadania a staré knihy. Celá oblasť bola v roku 2000 zapísaná na zoznam UNESCO.

  V provincii Gangwon-do sa rozkladá Národný park Seoraksan s vysokými horami, hustými lesmi, horskými bystrinami a horúcimi prameňmi. V parku objavíte stovky rokov staré chrámy a útočisko pre pútnikov. V ďalšom parku Naksan stojí chrám zasvätený bohyňou milosrdenstva Gwaneum z roku 671. V parku Taebaeksan sa tiahne posvätné pohorie s vrcholmi Janggunbong a Munsubong, kde sa odohrávajú šamanské rituály. Východiskovým bodom do parku je dedina Danggol s posvätným prameňom.

  Mesto Andong v provincii Gyeongsangbuk-do charakterizuje 12 metrov vysoká socha Amitaba Buddhy označovaná ako Jebiwon.