Južná Kórea Južná Kórea

 • Ako tráviť čas

  Kórejci milujú výlety a vychádzky do prekrásnej prírody. Možnosti k odpočinku v zeleni je v krajine veľa. Obľúbeným cieľom sa stala krajina zapísaná v UNESCO na ostrove Čedžu. Môžete vystúpiť na najvyššiu horu Južnej Kórey alebo si vybrať z dobre značených chodníkov rôznej dĺžky: Eoseungsaengak (1,3 km) Seokgulam (1,5 km), Yeongsil (5,8 km), Eorimok (6,8 km), Donnaeko (7 km) Gwaneumsa (8,7 km) a Seongpanak (9,6 km). Sami Kórejci mieria do Národného parku Mudeungsan National Park neďaleko mesta Gwangju. Križujú ho náučné chodníky vedúce okolo skalných útvarov a starobylých chrámov, cez zelené lúky a skotačivé vodopády a po brehu priezračných jazier. Nádherný výhľad sľubuje vyhliadka z kopca Anmiongogage pri meste Changwon. Z jeho vrcholu uvidíte prístav Jinhaema, horu Ungsan, Sirubong alebo Cheonjabong. Ak vám na zdolanie 9 kilometrového svahu nestačia sily, dovezie vás tam výletný autobus.

  Odpočinok na pláži nepatrí k obvyklým činnostiam v Južnej Kórei. Napriek tomu tu milovníci mora objavia rozprávkové miesta na pobreží. K najznámejším plážam patrí pokojná Haeundae beach, rušnejšia Gwangalli, Hamdeok na ostrove Čedžu čeliaci sezónnemu náporu turistov a o niečo prázdnejší konkurent Hyeopjaje. Samotári sa vydávajú na malé ostrovčeky, napríklad Gwanmaedo, kde budú mať pláže sami pre seba. Na niektorých plážach na južnom a západnom pobreží sídlia potápačské školy s dobre zmapovanou podmorskou krajinou. Unikátny zážitok z potápania na vás čaká na ostrove Čedžu, kde žijú bok po boku ryby z teplých i chladných vôd.

  Najviac príležitostí na nakupovanie ponúka Soul. Veľké obchodné centrá kontrastujú s malými trhmi, prepychové butiky s remeselnými obchodíkmi, drahé reštaurácie s pouličnými stánkami a nájdete tu dokonca obchodný dom Burdeng children´s clothing shopping center špecializovaný na detských zákazníkov. Najnavštevovanejšie obchody si vydobyli miesto v okolí stanice metra Myeong-dong. Turisti nakupujú na uličke Insa-dong street v centre mesta, ktorá je obsypaná obchodmi so suvenírmi, tradičnými reštauráciami, čajovňami, galériami a umelcami. V Soule prosperujú aj obchody typu Duty free, ako je The Shilla alebo Lotte duty free main Store. Tradičné trhy s jedlom sa konajú šesťkrát v mesiaci v kraji Gurye na juhu krajiny. K typickým suvenírom z Južnej Kórey patria drevené masky, lampy, kvalitné čaje a prírodná kozmetika.

  Zaujímavý zážitok si odnesiete z návštevy čajovej plantáže, kde sa pestuje zelený čaj. Plantáž Hadong v provincii Gyeongsangnam-do sa pyši dlhoročnou históriou. Druhá najväčšia plantáž Boseong v provincii Jeollanam-do sa zase môže pochváliť krásnymi vyhliadkami do okolia. V návštevných centrách sa dozviete zaujímavosti o pestovaní čaju, jeho zbere, históriu a čajových ceremóniách.

  Málokto by v Južnej Kórei čakal lyžiarske svahy. Kvalitné zjazdovky sa tiahnu v oblasti Gangwon. Dobré podmienky ponúka Muju rezort v Národnom parku Deogyusan. Na severe krajiny boli vybudované areály Alpensia a Elysian Gangchon. V údoliach pod lyžiarskymi strediskami stojá väčšinou zimné štadióny s korčuliarskymi dráhami. Nie nadarmo majú Kórejci jednu z najlepších rýchlokorčuliarskych reprezentácií. Malí aj veľkí návštevníci si obľúbia zábavné parky. Z vyhláseného parku Lotteworld nevytiahnete päty celý deň. Vzduchom lietajú adrenalínové atrakcie, medzi nimi pochodujú rozprávkové postavy, veľa farebných rýb si prehliadnete v obrovskom akváriu, okúpete sa v aquaparku s najväčšími tobogánmi v Kórei a vyšantíte sa na snehu. Podvodný svet na vás čaká v akváriu Hwajinpo. Detské oči rozžiarí Múzeum plyšových medvedíkov. Súčasťou Národného múzea je detská interaktívna expozícia, kde si mladí vedci môžu všetko vyskúšať na vlastnej koži. Originálny svet predstavuje múzea ilúzií, napríklad Trickey Múzeum, Alive Museum Insadong alebo 3D Black art museum.