Južná Kórea Južná Kórea

 • Možnosti cestovania a dopravy

  Leteckú dopravu do Soulu zaisťujú spoločnosti ČSA a Korean Air. Priama linka Praha-Soul odlieta niekoľkokrát týždenne. Medzinárodné lety z Európy smerujú na letisko Incheon v Soule. Na vnútroštátne lety sa špecializuje letisko Gimpo. Ďalšie medzinárodné letisko nájdete v Jeju a v Pusane.

  Vlaková doprava je na dobrej úrovni. Dá sa rozdeliť do 4 kategórií podľa komfortu. Vlaky podobné našim Intercity sa volajú Saemaul. Stojí len vo veľkých mestách a málokedy meškajú. Ich opakom sú vlaky Tonggeun, ktoré obsluhujú aj tie najmenšie dedinky. Zlatou strednou cestou sú vlaky Mugunghwa s pohodlným vybavením a trasou zameranou na niekoľko hlavných zastávok.

  Alternatívu k železničnému spojeniu tvorí hustá sieť autobusov. Odchádza každých 15 minút do väčších miest a každú hodinu do odľahlejších lokalít. Soul a ďalšie miliónové centrá majú k dispozícii aj nočné autobusy. Metro operuje v mestách Soul, Busan, Daejeon, Daegu, Gwangju a Incheon. Dobre značené linky sú zrozumiteľné aj pre európskeho turistu, pretože sú názvy zastávok aj v angličtine. Taxíky čakajú na autobusových a železničných staniciach a na frekventovaných miestach.

  Požičovne áut vo veľkých mestách vyžadujú medzinárodný vodičský preukaz, vek nad 21 rokov a minimálne 12 mesiacov vodičskej praxe. V Soule zaparkujete len v súkromných garážach a v parkovacích domoch. Za stopovanie sa v krajine platí.

  Dôležitú úlohu hrá lodná doprava. Pozdĺž pobrežia plávajú trajekty a spájajú pevninskú časť Južnej Kórei s okolitými ostrovmi. K najväčším dopravným prístavom patria mesta Mokpo, Wando, Incheon, Gunsan, Yeosu, Pohang a Donghae. Pre turistov sú pripravené vyhliadkové plavby pozdĺž po mori alebo vo vnútrozemí na jazerách Soyang a Chungju.