Gruzínsko Gruzínsko

  • Mena, ceny, nákupy

    Oficiálnym platidlom v Gruzínsku je lari (GEL). V Slovenskej republike ho zoženiete len veľmi ťažko. Zmenárne v Gruzínsku prijímajú eura a doláre a nájdete ich v každom väčšom meste. Ceny v Gruzínsku sa pohybujú pod slovenským priemerom. Lacno zaobstaráte potraviny, ubytovanie, pohonné hmoty zo susedného Azerbajdžanu aj vstupy do pamiatok.

    Lacnejšie ubytovanie v súkromí v hlavnom meste Tbilisi stojí od 20 do 25 lari. Nocľah s raňajkami vyjde na 35 lari. Za izbu v lacnejšom hoteli zaplatíte 60 - 80 lari. V Tbilisi môžete prespať aj v luxusných hoteloch medzinárodnej úrovne využívaných predovšetkým diplomatmi, zástupcami západných firiem a pracovníkov OSN. V ostatných mestách sa oplatí zháňať ubytovanie u miestnych rodín. Gruzínci sú pohostinní a radi vám ponúknu miesto na prespanie za poplatok, ktorý si vopred dohodnete. Nebojte sa o cenu zjednávať. Zvyčajne sa dostanete na sumu 15 - 40 lari. Ekonomická úroveň gruzínskych domácností nedosahuje európske štandardy a vybavenie domov tomu zodpovedá. Obvyklé sú výpadky prúdu a vody.

    Nákup potravín a ochutnávanie gruzínskej kuchyne sa stane skutočnou zábavou. Za ceny od 2 lari si zmlsnete na vyprážaných dobrotách zo stánkov pouličného občerstvenia. Za menu v reštaurácii zaplatíte okolo 7 - 15 lari podľa počtu chodov. Fľaša vody vyjde na 2 lari a vynikajúce džúsy na 4 lari. Kohútiková voda je v mestách pitná.

    Aj ceny dopravy závisia na vašej schopnosti zjednávať. Medzi mestami jazdia tzv. Maršutky a taxíky. 100 kilometrov dlhá trasa sa dá zjednať na 6 lari. Nesmie vám ale vadiť, že budete čakať, až sa vozidlo zaplní ďalšími cestujúcimi, čo niekedy môže trvať aj hodiny.