Gruzínsko Gruzínsko

 • Ako tráviť čas

  Gruzínsko patrí k niekoľkým málo krajinám nedotknutým masovým turizmom a zároveň bohatým na historické pamiatky, očarujúce hory a slnkom zaliate pláže. Význam horskej turistiky rastie v posledných rokoch. Voňavé lúky, zasnežené čiapky peťtisícoviek, ľadovce, hlboké údolia a divoké bystriny lákajú dobrodruhov z celého sveta. Značených chodníkov je len pomenej a mapy zoženiete len výnimočne priamo na mieste. K horským túram sa dajú dobre použiť sovietske vojenské plány dostupné na internete alebo rady od miestnych. Hlavné trasy sú viditeľné a vyšliapané. Rozhodne nepodceňujte vybavenie a zásoby potravín a vody. Na ďalšieho človeka nemusíte naraziť niekoľko dní. Najatraktívnejšími destináciami sú Svanetie a Kazbegi.

  Po náročných dňoch na horách sa môžete vydať na pobrežie Čierneho mora a relaxovať na pláži. Miestne cestovné kancelárie často ponúkajú pobyt v rušnom letovisku Batumi. Pokojnejšia atmosféra na vás čaká v mestečkách Gonio a Anaklie. Zaslúžený odpočinok prinášajú tiež kúpele v hlavnom meste Tbilisi. Za poplatok 3 lari sa pozriete do najlacnejšieho zariadenia. Luxusnejšie kúpele vyberajú vstupné 10 lari a v cene býva aj masáž či sauna. Pozor na to, že sú bazény aj sprchy rozdelené na mužské a ženské časti. Doba pobytu býva obmedzená na 1 hodinu.

  Gruzínsko je pretkané historickými pamiatkami. Nenechajte si ujsť prehliadku kláštora Džvari zo 6. storočia zapísaného na zozname UNESCO, staré pevnosti Narikala v Tbilisi, jaskynného mesta Vardzia, hradu rabaty a Národného parku Sataplia sa skamenelými dinosaurími stopami.

  Do Gruzínska sa dá vyraziť aj na lyže. Kaukaz ovládajú neustále modernizované lyžiarske strediská Gudauri a Bakuriani. Gudauri leží v nadmorskej výške cez 2000 metrov a sneh sa tu drží od novembra do mája. 3 lanovky a menšie kotvy a pomy obsluhujú 8 zjazdoviek rôznych obtiažností. Pokojnejší a lacnejší areál Bakuriani dosahuje 1700 metrov nad morom. 17 kilometrov zjazdoviek si prejdete od novembra do marca.

  Postupný príchod turistického ruchu priniesol aj klasické aktivity, ako sú jazdy na štvorkolkách, na koňoch, paragliding, jazdy na raftoch a folklórne predstavenia.