Vietnam Vietnam

 • Ďalšie upozornenia

  V súvislosti s výskytom tzv. vtáčej chrípky vo Vietname odporúča MZV slovenským občanom cestujúcim do tejto krajiny, aby dbali na zvýšenú opatrnosť a dôsledne dodržiavali pravidlá hygieny. MZV v žiadnom prípade neodporúča konzumáciu tepelne nedostatočne zpracovaného hydinového mäsa či vajec, návštevy hydinových závodov a fariem, alebo vtáčích trhov. Ďalej odporúča, aby bolo zamedzené kontaktu s uhynutými zviratami.

  Celková bezpečnostná situácia je dobrá, neodporúčajú sa individuálne cesty do odľahlých oblastí, vzrastajúci je počet vreckových krádeží v HCMC, Nha Trangu a v Hanoji, pohyb po väčšine územia VSR je voľný, výnimkou sú zakázané vojenské zóny a horské oblasti obývané menšinami ( prístupné len s vietnamským sprievodcom alebo s povolením)
  poistenie pre cestu a pobyt nevyhnutné,
  veľmi zlé hygienické podmienky ( maximálna opatrnosť pri konzumácii nápojov a potravín, neodporúča sa pitie vody z vodovodu, ľadu v nápojoch, je potrebné dezinfikovať surovú zeleninu a ovocie a v zásade jesť len tepelne zpracovane čerstvé potraviny)

  zákaz prechovávania, šírenia a výroby drog ( v r. 98 bolo 57 osôb odsúdených na trest smrti za pašovanie drog )

  Je potrebné počítať s tým, že drobná i veľká korupcia sú v krajine každodennou realitou, čo priznávajú i vládni činitelia. V praxi to znamená, že hlavným dôvodom rôznych nečakaných ťažkostí s úradníkmi či policajtmi, ale niekedy i štátnymi "dodávateľmi" (napr. služieb) môže byť túžba po úplatku. Neznamená to, že je týmto implicitným či explicitným požiadavkom vždy nutné vyhovieť, niekedy stačí trochu trpezlivosti a neústupnosti, inokedy je praktickejšie vyriešiť problém skromným "sprepitným".