Turkménsko Turkménsko

 • Možnosti cestovania a dopravy

  Medzinárodné letisko v Ašchabade prijíma pravidelné lety z Viedne, Frankfurtu nad Mohanom, Moskvy a Kyjeva. Doba letu sa odvíja od počtu medzipristátí, ale počítajte s minimálnym časom 10 hodín. Hraničné priechody so susednými krajinami sú otvorené. Verejná doprava cez ne neexistuje. Hranicu prejdete po svojich a po vstupu do Turkménska si musíte obstarať odvoz do centra krajiny. Dopravné lode vyplávajú z Turkmenbaši do Baku v Azerbajdžane a do Astrachaň v Rusku.

  Autobusy jazdia niekoľkokrát denne medzi Ašchabade a Mary a v ostatných smeroch aspoň raz denne. Do púštnych oblastí mieri jeden až dva spoje za deň. Ceny sú nižšie než na železnici, ale vozy sú preplnené pasažiermi. V okolí veľkých miest jazdí niekoľko desiatok rokov staré prímestské autobusy.

  Os vlakovej dopravy tvorí železnica medzi mestami Turkmenbaši - Ašchabad - Tedžen - Mary - Turkmenabat - Urgenč (Uzbekistán) - Dašoguz - Nukus (Uzbekistán). Odtiaľ odbočujú vetvy smerom Tedžen - Sarachs, Mary - Serhetabad a Turkmenabat – Atamyrat. Vlak je spoľahlivým dopravným prostriedkom na dlhé vzdialenosti. Cestovné lístky zakúpite po predložení pasu a v nočných spojoch môžete ušetriť za ubytovanie.

  Spojenie do odľahlých oblastí zaisťujú zdieľané taxi čiže maršutky, ktoré odchádzajú, ak sa zaplnia všetky miesta. Vystúpiť môžete kdekoľvek na trase a zastavíte mávnutím na vodiča. Ceny zodpovedajú počtu najazdených kilometrov.

  Stopovanie je možné a platené. Takmer každé auto vám zastaví a ceny sa približujú tarifám v maršutkách. K riadeniu osobného automobilu budete potrebovať medzinárodný vodičský preukaz. Požičovne v krajine neexistujú, preto sa oplatí prenajať si auto aj s vodičom. Cenu si dohodnite vždy vopred. Vozovky v okolí Ašchabade sú nové a dobre udržiavané. Ostatné cesty sú v zlom stave. Miestny vodiči nedbajú na pravidlá cestnej dopravy a bývajú nedisciplinovaní.