Mongolsko Mongolsko

 • Možnosti cestovania a dopravy

  Najlepšie letecké spojenie do Mongolska vedie cez Moskvu. Lety trvajú okolo 13 hodín a letenka sa vyšplhá na 16 000 českých korún a vyššie. Vnútroštátnu leteckú dopravu zaisťujú spoločnosti Miat, Aero Mongolia a Hunnu Air. Stroje staršieho typu výroby často dosluhujú svoje posledné mesiace pred vyradením z prevádzky a neodporúča sa s nimi lietať. So sebou si môžete vziať batožinu do 15 kg alebo si priplatiť za väčšiu batožinu. Každá spoločnosť sa riadi tromi typmi cenníka: pre miestne, pre cudzincov trvalo žijúcich v Mongolsku a pre cudzincov s krátkodobým pobytom.

  Najčastejším dopravným prostriedkom sú medzimestské diaľkové autobusy. Ide o najlacnejší spôsob cestovania, ale má to svoje háčiky. Kvôli technickému stavu vozidiel dochádza po ceste k závadám, ktoré zapríčinili niekoľko hodinové meškania. Autobusy odchádzajú zo stanice Dragon Center na západnej strane Ulánbátare a lístky zakúpite na mieste po predložení pasu.

  Cestovanie vlakom prináša určitý komfort, spoľahlivý cestovný poriadok, pohodlie a čistotu. Kupé vo vagónoch možno zamknúť a pri spánku sa nemusíte báť o svoju bezpečnosť. Jedlo aj vodu môžete kúpiť priamo v súprave. Medzinárodná trať spája mesto Ulánbátar s Ruskom a s Čínskou ľudovou republikou. Medzi Ulánbátarem a Darchannem na severe krajiny jazdí moderný rýchlovlak nazývaný railbus a krátka odbočka vedie na východ do mesta Čojbalsan.

  Prenájom automobilu je vhodný len pre cestujúcich so skúsenosťami z iných pustých krajín. Ostatným sa odporúča najať si auto aj s vodičom. Na cestách používajte GPS a nezľaknite sa nekompletných máp. Kvalitné turistické mapy pokrývajú len okolie hlavného mesta, národný park Terelj s pohorím Baga Chentij a okolí jazera Chövsgöl. Zakúpite ich na hlavnej pošte v Ulánbátare, v obchodnom dome Ich delgúr a v niekoľkých kníhkupectvách. Prekážkou je riedka a nekvalitna infraštruktúra. Väčšina ciest nemá pevný povrch a s ťažkosťami ich zdolajú len terénne vozidlá. Kvôli absencii telefónneho signálu je satelitné spojenie výhodou a ušetrí vám nervy pri technickej poruche. Automobil obstaráte cez cestovné kancelárie. Opýtajte sa na viacerých miestach a dohadujte si o najlepšiu ponuku. Ak sa rozhodnete riadiť, preukážete sa slovenským vodičským preukazom. Pri pobyte dlhšom ako 3 mesiace je nutné požiadať o mongolský doklad. Za stopovanie sa platí, cenu si stanovte vopred. Nutnosťou je poznať aspoň pár mongolských slov.

  V hlavnom meste existuje hustá sieť autobusov a niekoľko trolejbusových liniek. Pred využitím hromadnej dopravy si zakúpte predplatenú kartu, ktorú priložíte k čítačke pri vstupe aj výstupe. Autobusy odchádzajú do ulíc v čase medzi 7. a 22. hodinou. Bývajú preplnené a hrozia v nich vreckové krádeže. Neexistuje prehľadná mapa liniek a názvy staníc sú len v mongolčine. Centrum mesta pohodlne prejdete pešo.