Mongolsko Mongolsko

 • Ako tráviť čas

  Mongolsko patrí k najväčším vnútrozemským krajinám sveta. Jeho stepi sú tak rozsiahle, že sami pastieri jasajú, keď sa stretnú so svojimi susedmi. Mongoli sa radi navštevujú a pozvanie nie je potrebné. Akonáhle vstúpite do jurty, ste uvítání a návšteva môže začať.

  Turisti zo zahraničia do Mongolska mieria za slávnosťami a festivalmy. Národný sviatok NADA ročne priláka stovky divákov do hlavného mesta Ulanbátar, kde sa v priebehu dvoch dní odohrávajú súťaže v tradičných disciplínach: jazda na koni, streľba z luku a mongolský zápas.

  Rozľahlá krajina bez živej duše láka k turistickému dobrodružstvu s batohom na chrbte. K viacdenným výpravám sa odporúča najať si miestneho sprievodcu. Mapy krajiny nie sú k dostaniu, počasie môže byť zradné a infraštruktúra mimo mesta je takmer nulová. Vybavte sa všetkými zásobami na celú dobu pobytu mimo civilizácie.

  Kapitola sama o sebe je púšť Gobi. Archeológovia i zvedavci sa schádzajú na miesto Bajandzag čiže Horiace útesy, kde boli objavené kostry dinosaurov a ich hniezda plné skamenelých vajec. Niektoré vykopávky si môžete pozrieť v Múzeu dejín prírody v Ulánbátare. Výprava do púšte začína v kempe Gobitour Tourist Camp, kde nasadnete na ťavy a tie vás zanesú k prekrásnym červeným skalám zasypanými piesočnými dunami.

  Za pozorovaním divokej zveri sa vydajte do národných parkov Gorkha-Terelj, Gurvan Saikhan, Altai Tavan a Hustai. Na okraji parkov stojí jurtovom kempingy s dobrým zázemím. Na svojich výšlapoch môžete uvidieť kone Przewalského, jelene, líšky alebo dravé vtáky.

  Historické pamiatky si prehliadnete najčastejšie v okolí mesta Ulanbátar. Do tajov budhizmu preniknete v kláštoroch Migjid Janraisig Sum, Gandantegchenling, Chenresig alebo Manzshir. Okrem mníchov zahalených do červených a žltých rúch uvidíte bohato zdobené strechy budov, obrovské sochy božstiev či modlitebné mlynčeky.