Mongolsko Mongolsko

  • Zaujímavé miesta

    Hlavné mesto Ulánbátar je politickým, kultúrnym, hospodárskym a obchodným centrom Mongolska. Leží na severovýchode krajiny a pôsobí ako východiskové miesto k cestám po krajine. Stred mesta zdobili budhistické kláštory a historické budovy. Väčšinu z nich dnes nahradili panelové domy.

    V posledných starodávnych budovách sídlia múzeá. Navštívte Múzeum dejín prírody s úctyhodnou zbierkou dinosaurích kostí vrátane úplnej kostry Tyranosaura rexa. V Gandanském kláštore stále žije 150 mníchov a jeho interiér je možné čiastočne prezrieť. Zimný palác Bogd Khan na začiatku 20. storočia pamätá život posledného mongolského kráľa Jebtzun Damba Hutagt VIII. Dnes si môžete prezrieť aj jeho komnaty.

    Na námestí Sükhbaatar v strede mesta stojí socha vodcu Mongolskej národnej revolúcie Damdina Süchbaatara. Na severnej strane námestia uvidíte budovu parlamentu, ktorú zdobí veľká socha Džingischána. Za hranicami Ulánbátare pod horou Cecégün (2256 m.n.m.) stojí prezidentský palác. V okrajových štvrtiach si ľudia stavajú tradičné jurty. Neďaleko Ulánbátare leží Národný park Gorkha-Terelj.

    Najväčší národný park v Mongolsku sa volá Gobi Gurvansaichan a je najsevernejšou položenou púšťou na zemi. Gobi zaberá asi 30 % povrchu Mongolska a dodnes sa v nej nachádzajú neprebádané miesta. Park bol založený v roku 1993. Tvoria ho oblasti piesočnatých dún a hlboká tiesňava Yolyn Am s ľadovou pokrývkou. Žijú tu vzácne živočíchy, ako je snežný leopard a ťavy.

    Najväčšie jazero v krajine Uvs núr figuruje od roku 2001 na zozname UNESCO. Bezodtokové jazero je súčasťou Kotliny Veľkých jazier. Dosahuje hĺbku 20 metrov a v okolí sa vyskytuje 173 druhov vtákov a 41 druhov cicavcov. Východiskovým miestom v prehliadke kotliny je mesto Ulángom s kláštorom Dečinravžálin Chijd z roku 1757 a letiskom Deglii Tsagaan s pravidelnými linkami do Ulánbátare.

    Národný park Khustain Nuru leží 90 kilometrov od hlavného mesta. Od roku 1992 tu prebieha návrat koňa Przewalského späť do prírody. Programu sa zúčastňuje aj pražská zoologická záhrada.

    Najvyššia hora Mongolska Chujtnij Orgil sa nachádza na západnej hranici krajiny, v pohorí Mongolský Altaj. Týči sa do výšky 4374 metrov nad morom a bielu snehovú čiapku neskladá dolu ani v lete.

    V 11. storočí vzniklo mesto Charchorin, na ktorého troskách vyrástol v 16. storočí prvý mongolský budhistický lamaistický kláštor Erdene Zuu. Mnoho neprežilo komunistické obdobie, ktoré proklamoval jednotné kresťanské náboženstvo. Z pôvodnej stovky chrámov a 300 júrt, kde trvalo žilo vyše 1000 mníchov, dnes ostali len 3 budovy obklopené vysokou stenou. Po páde komunizmu sa kláštor znovu otvoril verejnosti. Pamiatky sú uschované v horských skrýšach a u miestnych ľudí sa vrátili späť na svoje miesto a dnes pripomínajú návštevníkom vrcholné obdobie Erdene Zuu.