Lotyšsko Lotyšsko

  • Možnosti cestovania a dopravy

    Pri ceste motorovým vozidlom je potrebný malý technický preukaz vozidla a vodičský preukaz. Pri ceste služobným vozidlom, alebo ak vozidlo patrí inému majiteľovi ako tomu, kto ho využíva je potrebný súhlas majiteľa vozidla s uvedenou cestou do Lotyšska.

    Podľa pravidiel cestnej premávky je v Lotyšsku najvyššia povolená rýchlosť v obciach 50 km/h, mimo obce 90 km/h a pre začínajúcich vodičov 80 km/h. Pri jazde počas celého roka je potrebné používať rozsvietené stretávajúce svetlá a je zakázané používanie mobilných telefónov bez zvláštnej úpravy (hand-free). Od 1.12. do 1.03. musia byť vozidlá (do 3 500 kg) vybavené pneumatikami so zimnými protektormi, do 1.04. môžu sa používať i s hrotmi. Používanie bezpečnostných pásov je povinné. Deti do 150 cm musia používať detskú sedačku. Povolená hranica alkoholu v krvi vodiča je 0,5 promile. Dovoz pohonných hmôt je zakázaný. Na používanie rádio-vysielačky je potrebný súhlas Ministerstva dopravy Lotyšska, ktoré vydáva k tomu špeciálne povolenie.

    Kvalita cestnej siete je v porovnaní so Slovenskom o niečo horšia. Policajná kontrola rýchlosti vozidiel, najmä v mestách a ich okolí je pomerne častá a prísna. Hustota čerpacích staníc, často moderne vybavených, je postačujúca. MHD, najmä vo väčších mestách (električky, trolejbusy, autobusy), je na slušnej úrovni a s celodennou prevádzkou. Jednorazové cestovné je v Rige 20 santimov (0,20 LVL).