Lotyšsko Lotyšsko

Oficiálny názov: Lotyšská republika
Hlavné mesto: Riga
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Náboženstvo: evanjelici - 55 %, rímskokatolíci - 25 %, pravoslávni - 9 %, židia - 0,9 %
Úradný jazyk: lotyšský - zákon o štátnom jazyku (od 1. 9. 2000)
Časový posun: Lotyšsku je východoeurópske časové pásmo (stredoeurópske + 1 hod.)

Lotyšsko - zájazdy od 268 €

Pobaltia na hodinách zemepisu potrápilo nejednu generáciu. Možno si matne pamätáte, že Lotyšsko leží uprostred troch pobaltských krajín a svojou rozlohou je najväčší. Na 64 600 km2 žije necelé 2 milióny obyvatelov. Krajina je zo severu obmývaná Baltským morom. Na pevnine susedí s Litvou, Bieloruskom, Ruskom a Estónskom. Lotyšské mestá sú krásne upravené, rovinatú krajinu pokrývajú zelené lúky a lesy, pobrežie lemujú stovky kilometrov piesočných pláž zasvätených rozjímanie a vodným športom. Cestovný ruch len pomaly preniká do lotyšských lokalít, a preto môžete objavovať Lotyšsko také, aké je.

Turistickým centrom sa stalo hlavné mesto Riga. V roku 1997 bolo historické jadro mesta zapísané na zoznam UNESCO. Desiatky zahraničných návštevníkov sa prichádzajú pozrieť secesnej budovy a drevené stavby z 19. storočia na okraji mesta. Na Katedrálnom námestí stojí Dom, najväčší kostol celého Pobaltia, ktorého stavba začala už v roku 1211. V hrade z roku 1330 dnes sídli úrad prezidenta. Tri na seba nalepené domy rôznych architektonických štýlov sa vyslúžili prezývku Traja bratia. Dom s číslom 17 je dokonca najstarším kamenným domom v krajine. Švédska brána sa ako jediná mestská brána zachovala. Namiesto hradieb dnes mesto obklopuje kanál s výletnými loďkami, záhrady a parky. Prašná veža zo 14. storočia je typickým zástupcom tehlových stavieb a posledný z18 obranných veží. Dnes v nej sídli Múzeum vojny.

V domoch Veľký a Malý cech sa schádzali kupci a remeselníci. Dnes slúži ako koncertná sieň. Na pohľadniciach z Rigy figuruje Dom Černohlavcov. Gotická budova z roku 1344 patrila členom obchodného spolku Čiernych hláv a bola zničená za 2. svetovej vojny. V roku 2001 prišlo k slávnostnému otvoreniu po rozsiahlej rekonštrukcii. Nad nočné Rigu vystupuje Televízna veža. Stojí na ostrove na rieke Dugava a mierne pripomína francúzsku Eiffelovu vežu. V polovici stavby vysokej 368 metrov je vyhliadková plošina.

Neďaleko Rigy stojí 5 hangárov, kde nemecká armáda za 1. svetovej vojny vyrábala legendárne vzducholode Zeppelin. Dnes sa pod strechou hangárov rozkladá najväčšia tržnica v Európe. Na 72 000 m2 nakúpite produkty všetkého druhu – syry, mäso, morské plody, pečivo, suvenýry, sladkosti či alkoholické nápoje.

Asi 15 kilometrov od Rigy sa nachádza najväčšie prímorské letovisko Jurmala. 26 kilometrov dlhú piesočnú pláž si obľúbila ruská cárska rodina a trávila tu svoje dovolenky. Mesto sa preslávilo tiež minerálnymi prameňmi, borovicovým lesom a príjemnou klímou. Počas celého roka sa tu konajú kultúrne podujatia, výstavy, koncerty a festivaly.

Zámok Rundale je jedným z lotyšských architektonických skvostov. Bol letným sídlom favorita ruskej cárovnej Anny Ivanovny Ernest Johann Biron. V barokovo – rokokové stavby podľa predlohy francúzskeho Versailles dnes sídli múzeum s expozíciami nábytku, porcelánu, striebra a obrazov.

Vďaka rovinatej krajine do Lotyšska putujú cyklistické zájazdy. Prechádzkam po pobreží alebo na vidieku nahrávajú ideálne podmienky. V krajine nie je ani veľké horko, ani nepríjemná zima, prevádzka je relatívne malá a málokedy prší. Na svojich cyklotulkách objavíte ako život na dedinách, tak pamiatky veľkých miest.

Dovolenku spestrí degustácia miestnej kuchyne. Medzi typické jedlá patria pirohy, hrach so slaninou, bravčové kotlety so zemiakmi, zemiakové placky, mäso v aspiku či obľúbený šalát Rasols – miešané kúsky sleďa, zemiakov, mletého bravčového, hrachu, mrkvy, uhorky a majonézy. Lotyši zapíjajú dobré jedlo pivom. Oveľa viac však milujú vodku a mierne alkoholický nápoj kvas.

Lotyšsko - zájazdy od 268 €

Najnovšie recenzie Lotyšsko

Celkom: 9 Standardní ubytování i snídaně, dobrá dostupnost do centra blízkými spoji. Parkování za poplatek a s možností výběru kde (ulice, venkovní...

  • 10 Ubytovanie
  • 10 Strava
  • 8 Okolie
  • 8 Cena

Celkové zhrnutie
Standardní ubytování i snídaně, dobrá dostupnost do centra blízkými spoji. Parkování za poplatek a s možností výběru kde (ulice, venkovní parkoviště, podzemní garáž - odstupňováno cenou). Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Klasický pokoj s třemi postelemi, jedním delším stolem u zdi a dvěmi židlemi, funkční klimatizací, koupelnou s toaletou a hygienickými potřebami a ručníky.

Strava
Klasický švédský stůl, káva, čaj, džusy, ovoce, zelenina...

Tomáš S., Overená recenzia (Invia.cz), Hodnotené: 01.08.2023, Dátum pobytu: 18.7. - 22.7.2023
Oblasť: Lotyšsko Lotyšsko, Riga, Hotel: Wellton Elefant

Celkom: 7.3 Doporučuji víkend v Rize.Letiště má dobré spojení s centrem města, milí a ochotní lidé.Byl jsem letos ve 4 evropských metropolích, Riga...

  • 7 Ubytovanie
  • 9 Strava
  • 7 Okolie
  • 6 Cena

Celkové zhrnutie
Doporučuji víkend v Rize.Letiště má dobré spojení s centrem města, milí a ochotní lidé.Byl jsem letos ve 4 evropských metropolích, Riga pevně na stupních vítězů. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Hotel blízko centra, orientačním bodem je jejich Palác kultury, který je vidět z oken.Blízko autobusové zastávky 22, která jede z letiště. Vybavení pokojů, žádné ozdůbky, celkem čisto.

Strava
Skvělé jídlo, samotná místnost je příliš malá.

Služby hotela
Recepční milí a ochotní.

Pláž
Pláž Jarmuła je krásná, dlouhá a široká, je jako u Baltského moře a nejsou tam obrazovky, no, pokud byl někdo u Balatonu, je to tam podobné, mělká voda dlouho.

Paweł B., Overená recenzia (Travelplanet.pl), Hodnotené: 10.07.2023, Dátum pobytu: 30.6. - 3.7.2023
Oblasť: Lotyšsko Lotyšsko, Riga, Hotel: Hanza

Celkom: 10 Fajny zajazd

  • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Fajny zajazd Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Pekne

Strava
Zabezpecuje si kazdy sam.

Svedske stoly v hoteli boli super

Služby hotela
Super ranajky

Program poznávacieho zájazdu
Za tak kratku dobu fajn

Zákazník nechcel zverejniť svoje meno, Overená recenzia (Invia.sk), Hodnotené: 19.09.2018, Dátum pobytu: 12.9. - 16.9.2018
Oblasť: Lotyšsko Lotyšsko, Riga, Hotel: Baltpark (Riga)

Všetky recenzie Lotyšsko